FinExpert.e15.cz

Izrael, pevnost Blízkého Východu

Stát zcela nepodobný všem okolním zemím Blízkého Východu. Cesta do Izraele není bez rizika, ale stojí za to.
Izrael, pevnost Blízkého Východu

Přesně organizovaná doprava, stavby evropského charakteru, spolehlivé služby. Neuvěřitelné bohatství starověkých památek, mezi nimiž jsou pozůstatky římské říše staré dva tisíce let považovány místními za „příliš mladé“ a „jen římské“. Jestliže se do Izraele chystáte především k moři, máte na výběr ze tří možností – Středozemního, Rudého a Mrtvého (i když posledně jmenované se nehodí k plavání, ale spíš k léčbě kožních a respiračních onemocnění). V tom případě vám asi budou vyhovovat letní teploty běžně dosahující na jihu 40 °C a v severních částech země cca 35 °C. Pro poznávací cesty se budou lépe hodit jaro nebo podzim s teplotami přeci jen bližšími evropskému standardu. V zimě hodně prší na téměř celém území s výjimkou rudomořského Eilatu, kde lze i v tomto období vyrazit na klasickou dovolenou k moři.

20 770 km2, tedy ani ne třetina rozlohy ČR; délka hranic: 1 017 km (z toho 266 km s Egyptem, 238 km s Jordánskem, 307 km se Západním břehem Jordánu); obyvatel: cca 6,3 milionů; nejnižší/nejvyšší bod: Mrtvé moře -408 m / Har Meron 1 208 m.

 

Vlajka – Šesticípá hvězda na izraelské vlajce se podle židovské tradice objevila už na bojovém štítu biblického krále Davida. Oficiálním židovským symbolem se poprvé stala v pražské diaspoře v roce 1354.


 

Přísné přivítání na hranicích

Jestliže jedete do země na turistickou návštěvu a máte český pas platný alespoň šest měsíců, můžete v Izraeli zůstat až tři měsíce bez víza. Ovšem pozor. Při příjezdu musíte vyplnit registrační kartu a imigrační úředníci na letišti či hraničním přechodu vás podrobí přísné kontrole. Pokud úředníka nepřesvědčíte o účelu své návštěvy, neprokážete dostatečné množství finančních prostředků, nemáte zajištěné ubytování či pozvání konkrétní osoby, není vyloučeno, že vám do země nebude umožněn vstup.

Další možností je, že úředník vám v pase vyznačí (zpravidla na základě zpáteční letenky a množství finančních prostředků) do cestovního pasu dobu, po kterou můžete v Izraeli pobývat. Českým turistům tak bývá omezena délka pobytu například na jeden měsíc, ale i na jeden týden.

Případnou práci předem

Výše nutných finančních prostředků není pevně stanovena. V případě, že přijíždíte jako individuální turista bez zajištěného ubytování, považuje se za dostatečnou částka 70–80 dolarů na osobu a den. Po turistech není vyžadována přihlašovací povinnost, žádné očkování, ani potvrzení o zdravotním stavu.

Svá přísně daná pravidla má ovšem práce v židovském státě. Pro tu potřebujete pracovní povolení. I pro práce v kibucech nebo mošavech, které v devadesátých letech minulého století absolvovaly stovky českých studentů, musíte obdržet pracovní povolení již před příjezdem do Izraele. Dále musíte mít zvací dopis z příslušného kibucu či mošavu, a rovněž by vás na letišti měla očekávat osoba, která vás převezme a dopraví na místo určení.

 


Více informací o Izraeli najdete na www.mzv.cz/telaviv, www.israel-mfa.gov.il, www.infotour.co.il.

 

Po souši to jde ztuha

Možnosti dostat se do Izraele po zemi sice existují, ale v důsledku politické situace jsou dost omezené. Poměrně nedávno byla například zrušena pravidelná autobusová doprava na lince Ammán–Tel Aviv a v současnosti existují suchozemské hraniční přechody pouze s Egyptem a Jordánskem. Přechody s Libanonem a se Sýrií jsou uzavřeny a je-li v pase jakékoli izraelské razítko, nevpustí některé arabské a islámské státy držitele pasu na své území. Izraelské orgány lze proto požádat, aby byla razítka otištěna mimo pas. V případě, že byste chtěli projet více zemí Blízkého Východu, je vhodné zařadit Izrael až na poslední místo a vracet se odtud letadlem domů do ČR. 

Do země letadlem

Při cestě z ČR je nejlogičtější a nejpohodlnější variantou využití letecké dopravy. Jediné mezinárodní letiště je přitom Ben Gurion v Tel Avivu. Z nízkonákladových společností odlétajících z blízkých letišť Evropy je momentálně možné koupit letenku jen u společnosti Hapagfly která létá z Mnichova a Berlína. Pro odlet z Mnichova se s dvouměsíčním předstihem dala nejlevněji koupit zpáteční letenka za 314 eur (cca 9 000 Kč). Přitom do 390 km vzdáleného Mnichova můžete jet tam i zpět autobusem z Prahy nebo Plzně za cca 1 700 Kč. Podobně je tomu i s odlety z Berlína-Tegelu, odkud byste za jinak stejných podmínek koupili zpáteční letenku za 304 eur (cca 8 700 Kč). Cesta z Prahy do Berlína je přitom asi 350 km dlouhá a cena autobusové zpáteční jízdenky stejná jako při cestě do Mnichova. Přímo z Prahy (také Budapešť a Berlín) má do Izraele létat společnost Israir, jejíž lety z Izraele do Evropy jsou ovšem buď zrušené nebo beznadějně rozebrané.

Přímo z Ruzyně létá do Tel Avivu ČSA, Lufthansa, izraelská El Al a Austrin Airlines. U těchto společností zaplatíte minimálně 10 500 Kč včetně poplatků. Při zpátečním odletu počítejte s tím, že bezpečnostní kontroly před odbavením na mezinárodním letišti Ben Gurion jsou zdlouhavé a velmi přísné. Proto se k odbavení dostavte s dostatečným časovým předstihem.

Šekely si domů nevezte

Izraelská měna šekel (NIS) není volně směnitelná a omezené jsou i možnosti směny v rámci země. Musíte si poměrně pečlivě rozvážit, kolik dolarů či jiné volně směnitelné měny proměníte na šekely. Při odjezdu ze země totiž můžete vyměnit zpět maximálně 500 šekelů. Jestliže si ale schováte potvrzení peněžního ústavu o nákupu místní měny, lze provést zpětnou směnu až do částky 5 000 dolarů.

V zemi je hustá síť bankomatů a možností použití kreditních karet, kterými můžete platit ve většině obchodů. O skutečné použitelnosti vaší konkrétní karty v Izraeli se ovšem už před odjezdem přesvědčte u banky, která vám kartu vydala.

Venku nebo v hostýlku

Izrael patří k dražším zemím, což pocítíte zejména na částkách za ubytování. Zadarmo můžete přespávat venku, což není v zemi vyloženě zakázáno – pokud je přespání na některém místě nežádoucí, budete na to upozorněni informační cedulí. Zvážit ovšem musíte bezpečnost vybrané lokality – nemusíte se přitom ani tak obávat jedovatých plazů a štírů, se kterými se potkáte spíše v jižních částech země, ale mnohem víc případného okradení, které není zřídkavou záležitostí především na plážích rudomořského Eilatu.

Další možností jsou kempy, kterých je tady ovšem jen pár – většina na severu země poblíž Tiberiadského jezera. Za relativně nízké ceny (do 20 šekelů za osobu) ovšem často špinavá a přelidněná místa nestojí. Levnou možností jsou hostely, které jsou ovšem k dispozici jen ve větších městech (Tel Aviv, Jeruzalém). Úroveň je slušná a za osobu a noc se platí cca 30–40 šekelů. Často nabízenou a ještě levnější možností ubytování je přespávání na ploché střeše hostelu.

Jeruzalém, který je cílem cesty většiny turistů, nabízí velmi široké možnosti ubytování. Nejnižší částky inkasují hostely v arabské a křesťanské čtvrti Starého města (od 25 šekelů na noc), hotely v Novém městě chtějí za noc přinejmenším 40 dolarů. Na o něco vyšší ceny narazíte v Tel Avivu, menší města jsou většinou levnější – Nazaret, Akko, Haifa; levně se dá přespat dokonce i v jinak drahém Eilatu.

Za rychlé občerstvení na ulici (falafel, šawarma) dáte 6–10 šekelů. Za oběd v levné restauraci zaplatíte 15–45 šekelů, lepší a luxusní restaurace si mohou účtovat 45–90, resp. 90–180 šekelů. Spropitné není povinné, ale je očekáváno se ve výši cca 10 %.

Opatrně v bezpečí

Navzdory napjaté politické situaci lze při respektování základních bezpečnostních pravidel a vyhnutí se problémovým oblastem (Gaza, Západní břeh Jordánu) návštěvu země bez větších obav doporučit. Přitom je ale samozřejmě nutné sledovat aktuální politicko-bezpečnostní vývoj (viz www.mzv.cz → Encyklopedie států).

Zdravotnické služby jsou kvalitní, ale velmi drahé a jeden den pobytu v nemocnici stojí i 1 000 dolarů. ČR nemá s Izraelem uzavřenou žádnou dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče, proto si bezpodmínečně uzavřete cestovní pojištění.

Důležitá telefonní čísla: policie – 100, hasiči – 102, první pomoc – 101.

Izraelské cestování

Letadlem

V takto malé zemi je vnitrozemská letecká doprava zbytečná. Pokud ale opravdu chcete, můžete volit z letů mezi letišti v Tel Avivu, Haifě a Eilatu. Dopravu zajišťuje společnost Israir. Z Tel Avivu/Haify do Eilatu můžete letět za 44/94 dolarů.

Vlakem

Vlakem se můžete v zemi přepravovat na tratích Nahariya–Beersheba, Nahariya–Jeruzalém a také Tel Aviv–Haifa–Akko. Za jednosměrnou jízdenku na trati Nahariya–Beersheba/Nahariya–Jeruzalém zaplatíte 63,5/53 šekelů a z Tel Avivu do Haify/Akka můžete jet za 24,5/34 šekelů. Informace o jízdních řádech najdete na www.israrail.org.il.

Autobusem

Autobusy jsou relativně levné a síť jejich linek hustá – státní společnost Egged (kde v angličtině najdete jízdní řády i výši jízdného), je druhou největší autobusovou společností na světě. Například z Tel Avivu do Eilatu/Haify/Tiberiasu můžete jet za 65/25/42 šekelů. Autobusy Eggedu mají omezený jízdní řád v sobotu po dobu šabatu.

Sběrné taxi a pronájem auta

Sběrné taxi (šerut) je minibus s určenou destinací, který vyráží v okamžiku, kdy je plný a řidič má jízdu zaplacenou. Můžete tedy čekat na další cestovatele se stejným cílem, nebo s řidičem smlouvat o celkovou částku, za niž je ochoten vyrazit. Jde o poměrně omezený, ale zřejmě nejlevnější (s výjimkou stopování) způsob dopravy v Izraeli. Jestliže chcete cestovat po Golanských výšinách nebo v Negevu, zvažte pronájem auta, což by vás mělo stát od 35 dolarů na den.

Kurzy měn

  • 1 USD = cca 4,4 ILS
  • 1 EUR = cca 5,6 ILS
  • 1 GBP = cca 8,1 ILS
  • 1 ILS = cca 5 CZK

Vyslanectví

Velvyslanectví Státu Izrael
Badeniho 2, 170 06 Praha 7
provozní hodiny: Po–Čt 8.30–17.00, Pá 8.30–14.30
tel.: 233 097 500, 233 097 513-515
fax: 233 097 519
e-mail, web
 

Velvyslanectví ČR v Izraeli
Embassy of the Czech Republic
23 Zeitlin, P.O.Box 16361, Tel Aviv 616 64
provozní hodiny: Po–Pá 7.45–16.45
tel.: 009723/691 82 82-3, 691 10 31–33
fax: 009723/6918286 
e-mail, web

Kromě toho má ČR Honorární konzuláty v Jeruzalémě, Eilatu a Haifě.

 


Rozloha:
Další článek


 

celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Cestovanim do Izraele
Katka
27. 6. 2008, 12:44
Re: Kontroly na hranicích
Lilja
23. 3. 2008, 11:45
Re: Kontroly na hranicích
Eva
21. 2. 2008, 23:26
Kontroly na hranicích
Plech
28. 12. 2006, 08:41
Re:Cestovanim do Izraele
Karel
26. 12. 2006, 15:31

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená