FinExpert.e15.cz

IZIP: Mějte lékaře pod kontrolou

Elektronická zdravotní knížka je zdarma. K čemu vám bude a jsou dostečně chráněné údaje před zneužitím?
IZIP: Mějte lékaře pod kontrolou

Internetový přístup k informacím o pacientovi přes elektronické zdravotní knížky umožňuje rychlý přenos důležitých údajů mezi lékaři navzájem a i v rámci komunikace pacienta a jeho lékaře. To usnadňuje stanovení diagnózy, zrychlení a zefektivnění zdravotních zásahů v krizových situacích či eliminaci užívání nevhodné skladby léků vedoucí k jejich špatné účinnosti.

Registrace krok za krokem

Zájemce o elektronickou zdravotní knížku má několik možností, jak si tuto službu zřídit. Při registraci na pobočkách Všeobecné zdravotní pojišťovny, České pošty, či ve spolupracujících lékárnách získáte okamžitě přístupové heslo. Pokud si klient zakládá knížku formou papírové registrace v ordinaci svého lékaře využívajícího systém Internetového přístupu ke zdravotním informacím pacienta či s využitím formuláře z webových stránek IZIP, pak si bude muset počkat čtyři až pět týdnů na doručení aktivační obálky s přístupovým heslem.

Zaregistrovat se samozřejmě mohou i nezletilé osoby a zcela či částečně způsobilosti zbavené osoby. V takovém případě přihlášku podává a registrační protokol stvrzuje svým podpisem zákonný zástupce, či ustanovený opatrovník, jež se prokazuje dokladem totožnosti. Nezletilá osoba a osoba částečně či zcela zbavená způsobilosti k právním úkonům prokazuje totožnost platným průkazem pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny a rodným listem.

Elektronické zdravotní knížky jsou prostřednictvím internetu dostupné po celých 24 hodin denně. Uživatel, který nemá zkušenosti s počítačem nebo je bez možnosti připojení k internetu, tak nebude zřejmě s knížkou osobně manipulovat, bude mu ovšem nápomocna právě při komunikaci se zdravotníky.

Lékařské záznamy do elektronických knížek zapisují pouze zaregistrovaní zdravotníci. Majitel knížky může provádět poznámky pod odkazem Zápisy provedené klientem, kde lze vkládat informace o užívaných volně prodejných lécích, potravinových doplňcích či vitamínech, což napomůže při lékařském zásahu a stanovování diagnózy. Všechny lékařské zápisy jsou označeny datem a dokonce i časem vložení záznamu, doloženy jménem zdravotníka, jeho odborností i místem vložení poznámky.

Pokud si klient sjedná knížku na pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny, tak současně získá zdarma nejenom elektronickou knížku s užitečnými službami, ale i roční bezplatné pojištění pro případ hospitalizace Garance Plus. Pojištění, díky němuž je klientovi v případě hospitalizace od čtvrtého dne vypláceno 60 korun za den, by se mělo v případě následného nezájmu zrušit dříve než uplyne roční bezplatné období, na což nás upozornili na pobočce pojišťovny. Aby byla výpověď platná, musí být doručena nejméně šest týdnů před uplynutím pojistného období. 

Přístup do elektronické zdravotní knížky je chráněn identifikačním číslem, přístupovým a osobním heslem. Bez těchto údajů se nelze dostat k vloženým poznámkám zdravotních knížek. Data jsou uchovávána v souladu se zákonem 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů. Informace v Elektronických zdravotních knížkách jsou chráněny proti zneužití za použití moderních prostředků, jež jsou neustále inovovány. Celý systém funguje na podobných principech jako elektronické bankovnictví. Klientova osobní a zdravotní data jsou uložena na oddělených serverech a aby bylo možné ke konkrétní osobě přiřadit příslušné zdravotní údaje, tak je zapotřebí znát přístupové heslo klienta.

Bez přístupu na internet

Pokud klient nemá přístup k internetu, tak si může zažádat o výpis ve vybraných lékárnách, 
na pobočkách České pošty, či na některých obchodních místech Všeobecné zdravotní pojišťovny. Na základě nutného prokázání se dokladem totožnosti, popřípadě průkazkou příslušného zdravotního pojištění získá výpis obsahující přehled lékařských úkonů,  zdravotní péče, vyšetření a za pojištěnce hrazených léků Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. 

V Elektronické zdravotní knížce si její majitel po přihlášení může nalézt informace o poskytnuté zdravotní péči, využít kalendář preventivních prohlídek, termínů očkování či jiných událostí. Knížka klientovi též poskytuje historii jeho zdravotního pojištění, uhrazených plateb a i případných nedoplatků pojistného. Informace v rámci elektronické knížky jsou velmi efektivní komunikací mezi zdravotními pracovníky a umožňují kvalitnější a rychlejší rozhodování při lékařských ošetřeních, stanovení přesnější diagnózy a významně tedy i ovlivňují následnou léčbu.

Důležité poznámky o zdravotním stavu klienta využívajícího elektronickou zdravotní knížku jsou dostupné nejenom na území České republiky, ale usnadňují i komunikaci s lékaři v zahraničí. Registrovaný se navíc vyhne duplicitně prováděných vyšetření, čímž se zredukují mnohdy nepříjemné, nešetrné a zdlouhavé zdravotní úkony. Majitel knížky může lehce předat lékaři, a zvýšit tak efektivitu zdravotní péče, seznam užívaných léků, všechny své zdravotní záznamy včetně výsledků laboratorních vyšetření, stanovených anamnéz či léčebných postupů.

Další článek


 

celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Se vším souhlasím s panem Kuldou. Když je bezvládí a...
Pacient
8. 4. 2014, 12:13
Jasný důvod proč lékaři nechtějí své záznamy uvádět ...
Pacient
8. 4. 2014, 12:03
Re: Využití IZIP
Tomáš Marný
26. 5. 2010, 22:26
Re: Využití IZIP
Pavel
16. 5. 2010, 08:45
Využití IZIP
Tomáš Kulda
14. 5. 2010, 07:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená