FinExpert.e15.cz

IT firmy nestačí na své konkurenty z USA a Asie

Evropské firmy začínaí za asijskými konkurenty významně zaostávat. Šanci mají jen v oborech, kde je Evropa stále silná.

Evropské společnosti v oboru IT nestačí na své konkurenty z USA a Asie. Mají však ještě dost příznivců mezi „domácími“ zákazníky, kteří oceňují především jejich technologickou vyspělost a znalosti místního prostředí. Evropské společnosti tedy ještě mají šanci uspět, pokud splní očekávání svých klientů. Tím hlavním je snížení cen. Vyplývá to ze studie o perspektivách evropského IT průmyslu, kterou připravila KPMG International společně s Economic Intelligence Unit (EIU).

V celosvětovém kontextu ztrácejí evropští dodavatelé IT vůči zámořským rivalům konkurenceschopnost, a to zejména na mimoevropských trzích. Na evropském trhu je jejich situace o něco příznivější. Manažeři evropských podniků zodpovědní za IT stále dávají přednost nákupům technologií od zdejších dodavatelů, ale očekávají od nich, že se v mnoha aspektech zlepší.

Pokud by evropské firmy chtěly více pronikat na zámořské trhy, musí především zlepšit svoji cenovou konkurenceschopnost, konstatuje výzkum s názvem Competing on Strenghts – The Challenge for Europe’s IT Firms.

Porostou ty tržní segmenty, v nichž je Evropa úspěšná

Pro evropské dodavatele IT mají odborníci dvě zprávy, jednu špatnou a jednu dobrou. Ta horší je, že trh informačních technologií poroste v příštích dvou letech jen mírně. Podle odhadu EIU se loni hrubý domácí produkt v Evropě zvýšil jen o 2,6 procent, což do značné míry limituje i růst trhu IT. Výdaje firem na IT se loni zvýšily podle odhadu společnosti IDC o 4,1 procento, tedy méně než v roce předcházejícím. Letos výdaje podniků do informačních technologií vzrostou o 5,3 procenta.

Dobrá zpráva je, že nejvíce se budou nakupovat služby, mobilní technologie a podnikový software, což jsou segmenty, ve kterých mají evropští dodavatelé stále velmi silnou pozici. Průzkum ukázal, že 51 procent firem hodlá nakupovat služby IT a 44 procenta zase mobilní technologie a firemní software od evropských dodavatelů.

Celkem se mají výdaje do IT v Evropě v příštích dvou letech zvýšit. Větší investice než dosud předpokládá ve svých firmách 53 procenta dotázaných manažerů, dalších 17 procent předpokládá udržení jejich výše na dosavadní úrovni. O snížení investic uvažuje pouze 28 procent dotázaných.

Která z evropských zemí podle vašeho názoru nabízí nejlepší růstové prostředí pro domácí dodavatele IT? (vyberte maximálně tři)

Velká Británie 28.97%
Německo 19.63%
Irsko 14.95%
Finsko 9.35%
Francie 8.41%
Španělsko 7.48%
Švédsko 5.61%
Nizozemsko 4.67%
Itálie 0.93%

Veřejné zakázky lákají

Slibnou příležitostí pro evropské dodavatele představují veřejné zakázky ve střední a východní Evropě a v nových členských státech EU, Rumunsku a Bulharsku. Podle odhadu IDC dosáhnou v roce 2009 výdaje do IT v tomto regionu 54 miliard dolarů (1 129,36 miliardy korun), což je zhruba dvojnásobek výdajů z roku 2004, tvrdí odborník Jan Martínek.

Pro státní a veřejnou správu v tomto regionu je znalost místních specifik při volbě dodavatele velice důležitá. To si ale uvědomují i počítačové firmy z USA a začínají evropskými firmám silně konkurovat. Stále je však více než polovina dotázaných manažerů přesvědčena, že evropské firmy ještě mají schopnost své produkty podstatně inovovat.

Jak odhadujete výdaje své společnosti do IT v příštích dvou letech?

Klepněte pro větší obrázek

Východní Evropa může snížit náklady

Téměř 40 procent IT manažerů je toho názoru, že cenová konkurenceschopnost evropských dodavatelů je „slabá“ nebo „podprůměrná“. Je to o téměř deset procent více než před dvěma lety. Cenová konkurenceschopnost tak platí za nejslabší místo evropských dodavatelů IT, a to zejména při snaze o průnik na třetí trhy.

Jak byste zhodnotili evropské dodavatele IT hardware, software a IT služeb vzhledem k níže uvedeným kritériím? (Stupnice od 1 do 5, 1 – slabý, 5 – vynikající)

  Slabí Podprůměrní Průměrní Nadprůměrní Vynikající
Inovace 0.91% 17.27% 47.27% 32.73% 1.82%
Technická vyspělost 0.91% 10.00% 45.46% 37.27% 6.36%
Přihlédnutí k místním potřebám a zvyklostem 0.00% 6.42% 31.19% 47.71% 14.68%
Míra úprav podle potřeb zákazníka 0.91% 5.45% 49.09% 40.00% 4.55%
Cenová konkurenceschopnost 3.67% 35.78% 44.04% 14.68% 1.83%
Produktová a servisní podpora pro zákazníky 2.73% 16.36% 34.55% 40.00% 6.36%

 

Pro evropské zákazníky však cena není vše. Zejména státní správa a místní samospráva stále trvá na individualizaci softwarových produktů. Značnou loajalitu místním dodavatelům ostatně potvrzuje i skutečnost, že devět z deseti dotázaných manažerů by dalo přednost technologii původem z Evropy. 29 procent respondentů vyjádřilo nespokojenost se „zbožím“ ze zámoří, na druhou stranu stejné procento plánuje naopak zvýšení výdajů za IT od asijských firem.

Evropští výrobci mají několik možností, jak změnit svou nákladovou strukturu. Přenášení některých činností do vzdálených nízkonákladových oblastí, jako to dělají jejich američtí konkurenti, je jednou z nich. Tou další je zřizování center v blízkých nízkonákladových regionech, konkrétně ve střední a východní Evropě. Tato cesta má tu výhodu, že dodavatel nepřestane být evropskou firmou a že zde nalezne vysoce kvalifikovanou a levnější pracovní sílu. Například Logica CMG již má jedno své středisko v Praze a Capgemini zřídila své „nearsourcingové“ pracoviště v polském Krakově. Do Prahy umístila své centrum rovněž společnost IBA. Podle 39 procent dotázaných IT manažerů jejich společnosti zvažují nebo již začínají outsourcovat své IT funkce směrem k dodavatelům ze střední a východní Evropy.

Nakonec tedy mohou být uspokojeny i tři čtvrtiny účastníků průzkumu, kteří od evropských dodavatelů očekávají změnu v cenové politice směrem k větší pružnosti při sjednávání ceny a způsobů placení za software a IT služby.

Jaká nejdůležitější opatření by měli přijmout evropští politikové, aby podpořili konkurenceschopnost evropských firem IT?

Zvýšit investice do vzdělání kvůli rychlejšímu získávání znalostí v IT 77%
Zvýšit daňové úlevy na investice do výzkumu a vývoje pro hi-tech firmy 63%
Zlepšit mechanismus financování evropských technologických firem 45%
Zvýšit podporu výzkumu a vývoje v technologickém sektoru z veřejných zdrojů 41%
Zpřísnit ochranu duševního vlastnictví, aby nedocházelo ke krádežím tohoto vlastnictví konkurenty 16%
Zvýšit cla na dovozy IT do Evropy 3%
Jiné 1,83%
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená