FinExpert.e15.cz

Island

Severské země patří mezi nejdražší státy světa a Island je díky svému položení asi nejdražší z nich. To ale neznamená, že by se na islandském cestování nedalo výrazně ušetřit.

Island patří k nejrozvinutějším státům našeho kontinentu. Bohaté kulturní tradice, nádherná příroda a možnost mnoha aktivit od lyžování přes golf až po rybolov jej navzdory vysokým cenám pasují na prvotřídní turistický cíl.

Středověký unikát
První lidé, kteří se na Islandu objevili (kolem roku 325 př. Kr.), byli pravděpodobně řečtí mořeplavci; stálé obyvatele neměl ostrov ještě dlouhá léta potom. První Evropané na Islandu byli irští mniši koncem 8. století, ale o větší osídlení se postarali koncem 9. století až norští Vikingové. V roce 874 se objevuje u břehů Islandu asi čtyřsetčlenný houf a zakládá osadu Reykjavík. Velmi důležitým rokem dějin Islandu je rok 930, kdy zde vzniká jedno z nejstarších zákonodárných shromáždění na světě – Althing. Společně s parlamentem na ostrově Man jde o nejstarší parlament na světě. Až do poloviny 13. století existovala na Islandu republika – ve středověké Evropě naprostá výjimka.
Ve 13. století se Island dostává pod nadvládu Dánska, jehož součástí zůstal do roku 1903, kdy získal autonomii. Ovšem až po druhé světové válce, v roce 1941, přerušil Island poslední styky s okupovaným Dánskem a po referendu v roce 1944 se prohlásil suverénní republikou.

Slivovice v čutoře nezmrzne
Podnebí Islandu je zmírněno teplým Golfským proudem, díky kterému je zde léto teplé, jaro a podzim příjemné a zima nebývá tak drsná, jak by si člověk představoval. Mezi jednotlivými oblastmi jsou ovšem veliké rozdíly. Obecně se dá říci, že sever Islandu je průměrně asi o 4 °C chladnější než jih a ve středozemí jsou větší teplotní výkyvy než na pobřeží. Naproti tomu je tam ale stálejší počasí. Počasí Islandu je totiž pověstně bláznivé a průtrž mračen může být v mžiku vystřídána ostrým sluncem nebo naopak. Průměrné teploty v Reykjavíku se v lednu pohybují kolem 1 °C, v červnu asi o 10 °C výš.
Země má své půvaby v každé roční době, ale nejvíce sem turisté jezdí v červenci a srpnu, kdy jsou teploty nejvyšší. Zhruba od začátku září byste na Islandu mohli zahlédnout i polární záři.

Bez víza, ale s podmínkou
Vízová povinnost pro občany ČR neexistuje, a proto pro vstup do země potřebujete pouze cestovní pas ČR, který bude platný minimálně tři měsíce ode dne odjezdu z Islandu. Z devadesáti dní vymezených turistickému pobytu musíte ovšem odečíst dobu, kterou jste strávili v posledních šesti měsících v kterékoliv skandinávské zemi. Důvodem tohoto pravidla je existence Severské pasové unie (Dánsko, Finsko, Švédsko, Norsko a Island), na jejímž území nemůžete strávit během posledních šesti měsíců déle než 90 dní. Proto je vhodné mít v pase první vstupní razítko členské země Severské pasové unie, resp. i schengenského státu. Dovoz zahraniční měny je neomezený, vyvézt můžete peníze do výše prostředků, které jste s sebou přivezli.

Letadlo to vyhrává
Leteckou dopravu používají Češi při cestě na Island nejvíce, ačkoli z Prahy do Reykjavíku neexistuje přímé spojení a letenky nepatří k nejlevnějším. Na konci ledna tohoto roku stála nejlevnější letenka společností Scandinavian Airlines a ČSA z Prahy s přestupem v Kodani asi 17 900 Kč + letištní poplatky (cca 2 500 Kč). V sezoně se sice někdy objeví možnost charterového letu, který přijde na zhruba sedm až osm tisíc, ale intervaly spojů bývají až čtrnáctidenní a letenky dlouho dopředu vyprodané.
Vzhledem ke vzdálenosti od ČR a ostrovnímu charakteru Islandu, není pozemní způsob dopravy prakticky vůbec využívaný. Pokud se přesto chcete vydat na cestu vlastním vozidlem, optimální trasa vede přes Německo, Dánsko, Norsko a dále trajektem na Island. Finanční a časová náročnost je však značná. Trajekty jezdí na Island také ze Skotska a Dánska.

Česká koruna silnější, ale …
Měnovou jednotkou Islandu je islandská koruna (IKR), která se dělí na sto aurarů. Na konci ledna tohoto roku byl kurz islandské koruny k hlavním světovým měnám a české koruně zhruba takovýto: 1 USD = 82,5 IKR; 1 EUR = 88,6 IKR; 1 GBP = 133,6 IKR; 1 Kč = 2,8 IKR.
Česká koruna je tedy nominálně silnější, ale vzhledem k vysokým cenám a platům, které na Islandu jsou, stojí ekonomická síla jednoznačně na straně ostrovanů. Protože se prakticky vše dováží z pevniny, je pro Čecha všechno nesmírně drahé. Island je ideální místo na dovolenou pro ty, kdo jsou ochotni utratit částku několika set dolarů na den. Těm, kdo chtějí cestovat levně, se ale otevírají jen omezené možnosti.
Hotovost a cestovní šeky je možné vyměnit v bankách, na letišti, ve velkých hotelech, v některých restauracích a turistických kancelářích. Platební karty jsou běžně přijímány v hotelech, restauracích, autopůjčovnách, obchodech nebo na čerpacích stanicích.

Za kolik?
Náklady na cestu můžete klidně počítat v dolarech, které jsou tady celkem běžně přijímány podobně jako euro a dánské koruny. Jestliže budete během svého pobytu spát v mládežnických ubytovnách, jíst ve snack barech a cestovat výhradně autobusem, počítejte s průměrnou částkou kolem 45 USD na den. Pokud byste spali v kempech (je jich celkem 125 a jsou v provozu od června do srpna), vařili si vlastní jídlo a přepravovali se stopem, pěšky nebo na kole, může se vám podařit snížit denní útratu na 15 USD.
Orientační ceny: průměrný hotelový jednolůžkový pokoj v Reykjavíku – cca 75 USD; oběd v restauraci (včetně polévky a salátu) – 12–30 USD; jízda autobusem (1 hodina) – cca 12 USD.
Poštovné: dopis nebo pohled do 20 g v rámci Islandu – 40 IKR; dopis nebo pohled leteckou expresní poštou do Evropy do 20/20–50/do 100 g – 50/95/125 IKR.

Dálnice polních kvalit
Kolem celého Islandu vede hlavní ostrovní silnice, tzv. Ring Road. Ačkoli je označována jako dálnice, můžete narazit i na úseky z uježděné hlíny. Jestliže z této komunikace sjedete do vnitrozemí, připravte se na obyčejné polní cesty, které dokáže zdolat pouze automobil s náhonem na všechna čtyři kola. Jestliže si takový vůz nepřivezete z Evropy (potřebovali byste k tomu nejen hodně peněz, ale také řidičský průkaz, malý technický průkaz, označení CZ na vnějšku vozidla a zelenou kartu; pokud nejste vlastníkem vozu, musíte mít také povolení majitele automobilu v angličtině či jiné světové řeči), můžete si automobil půjčit v některé z místních půjčoven. Částka za jednodenní půjčovné se pohybuje zhruba mezi 5–15 tis. IKR.
Předpisy: Na Islandu se jezdí vpravo. Nejvyšší povolená rychlost je 50 km/h v obci a 90 km/h na ostatních silnicích. Toleruje se 0,5 ‰ alkoholu v krvi.

Kroužit, ale neobracet
Pro cesty kolem ostrova můžete využít místních autobusů. Jízdné je ovšem velmi drahé, a proto je při delším pobytu vhodné koupit si některý ze dvou druhů permanentek. Takzvaný Ring Pass platí od 15. května do 29. září a opravňuje vás k objetí celého ostrova po hlavní silnici. Musíte si zvolit směr, kterým budete ostrov objíždět, a ten nesmíte měnit. Počet zastávek je libovolný. Ring Pass stojí 16 100 IKR, což znamená poměrně malou úsporu oproti součtu položek za jednotlivé jízdy. Při jeho předložení ale dostanete 10% slevu v některých kempech a 5% slevu na trajekty. Druhým typem permanentky je Omnibus Pass, který opravňuje držitele k neomezeným jízdám autobusem po dobu 1–4 týdnů. Jestliže si koupíte Omnibus na jeden nebo dva týdny, budete muset opravdu hodně jezdit, aby se vám vyplatil; jízdenka na tři nebo čtyři týdny se vám vyplatí téměř určitě. Na Omnibus Pass dostanete stejné slevy jako v případě okružní jízdenky.

Když jsi v tísni
Umíte-li islandsky, pochopitelně se vám bude na Islandu tato znalost hodit. Kromě své rodné řeči ale Islanďané většinou ovládají také angličtinu a dánštinu. Island je velmi bezpečným ostrovem, kde vám nic zvláštního nehrozí snad s výjimkou nevyzpytatelného počasí. Pokud jej podceníte, můžete se přinejmenším hodně nachladit. Pro ten případ počítejte s tím, že léky jsou na Islandu drahé, jako vše ostatní, proto je dobré se odpovídajícími léčivy předzásobit. Islandské zdravotnictví je na vynikající úrovni. Aby vás případná hospitalizace nezruinovala, nezapomeňte na cestovní pojištění.
Pro volání z Islandu do České republiky je zapotřebí vytočit 00420 a devítimístné telefonní číslo. Pro volání na Island je nutné volit 00354 a sedmimístné telefonní číslo.
Důležitá čísla: 112 – nouzové číslo (policie, sanitky, hasiči), 551 1166 – policie, 525 1000 – první pomoc, 552 1230 – lékařská služba o víkendech, svátcích a mimo pracovní dobu (Reykjavík).

Z Aurory se nestřílí
Pokud budete mít štěstí, můžete na Islandu spatřit světelný jev, který bere dech – polární záři. Na severní polokouli je pojmenován Aurora Borealis, nad jižním magnetickým pólem je nazýván Aurora Australis.
K této hře světel dochází nejčastěji zhruba ve výšce 80–130 km nad zemským povrchem. Slunce produkuje tzv. sluneční vítr, plazmu tvořenou protony a volnými elektrony, která je rychlostí až 1 000 m/s vtahována magnetickým polem Země do horních vrstev atmosféry. Tam částice narážejí na molekuly vzduchu a dochází k uvolňování energie ve formě světla. Polární záře je nejčastěji zabarvená zeleno-žlutě, nebo do červena, což je způsobeno kyslíkem obsaženým v atmosféře, nebo také do modra až fialova, na což má vliv v atmosféře přítomný dusík.

Velvyslanectví
Honorární konzulát ČR na Islandu
Malarhofdi 10, Reykjavík 112 108
úřední hodiny: Po–Pá 9.00–17.00
tel.: 00354/587 3000
e-mail: Reykjavik@honorary.mzv.cz
Pozn.: Kromě toho má působnost pro Islandskou republiku také velvyslanectví v norském Oslu.

Generální konzulát Islandské republiky
Karlova 20, 110 00 Praha 1
úřední hodiny: Po–Pá 9.00–16.00
tel.: 222 221 218
e-mail: thorir@mbox.vol.cz

Vzhůru na Island

+ možnost celoroční návštěvy
+ nádherná příroda, množství nejrůznějších sportovních a kulturních aktivit
+ běžně se můžete domluvit anglicky
velmi vysoké náklady na dopravu i pobyt
nevyzpytatelné počasí

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená