FinExpert.e15.cz

Irové „propijí“ nejvíce

V současnosti se lidský věk ve všech členských zemích Evropské unie prodlužuje. Kvalita života s tím ovšem úměrně nestoupá. Evropané jsou vedeni k vlastní zodpovědnosti za své zdraví. Přesto počet „pijáků“ v Evropské unii příliš neklesá.
Irové „propijí“ nejvíce

Podíváme-li se blíže na jednotlivé státy, vidíme, že nejnižší spotřeba alkoholu je na Maltě. Množství vypitého alkoholu na jednu osobu je zde čtyřikrát nižší než v Lucembursku. Přitom právě lucemburská ekonomika je z členských zemí Evropské unie nejvýkonnější…

Nejdražší alkohol je ve Finsku a Švédsku

Ceny alkoholických nápojů se liší stát od státu. Vždy záleží na konkrétním nápoji. Při zohlednění všech druhů alkoholických nápojů (pivo, víno, whisky a jiné destiláty) je nejdražší alkohol ve Skandinávii. Ve Finsku je alkohol téměř dvojnásobně dražší než jaký je cenový průměr za Evropskou unii. Následuje Irsko a Velká Británie. V cenách se promítá výše spotřební daně a snaha vlád některých států omezit konzumaci alkoholu. Naopak nejlevnější je alkohol na Slovensku, Maďarsku, Španělsku a u nás.

V konzumaci alkoholu nám patří „bramborová“ medaile

Největšími „pijany“ v členských zemích Evropské unie jsou Lucemburčané, kteří vypijí 17 litrů čistého alkoholu na osobu starší 15 let za rok. Tato spotřeba se dá ovšem přičíst také řadě cizinců v zemi. Na druhém místě jsou Irové a Portugalci se 16,6 l, následují Češi s průměrnou spotřebou 15,0 l. Nejmenší spotřebu alkoholu mají naopak Švédové (6,6), Kyperčané (5,5) a Malťané (4,6).

Nejvíce peněz za alkohol za rok potom utratí Irové. Alkohol je v Irsku velmi drahý a současně je zde vysoká jeho konzumace. Hodně finančních prostředků za alkohol utratí také Britové, Finové, Dánové a Švédi. I když se v těchto zemích neholduje alkoholu v takové míře jako jinde, alkohol je zde velmi drahý, celkem až trojnásobně dražší než u nás.

Každá země má své oblíbené pití

Obliba jednotlivých alkoholických nápojů je v členských zemích Evropské unie různá. Pivo je nejoblíbenějším nápojem v Česku, Německu, Slovensku či Lucembursku. V jižních členských zemích Evropské unie (Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko) je nejoblíbenější víno. V Británii a Irsku je zase velmi oblíbená whisky. V Pobaltí je oblíbená konzumace vodky.

Zdravotní dávka alkoholu

Je prokázáno, že lidé pijící jednu nebo dvě sklenky červeného vína denně, žijí déle. Lékaři se však neshofují v tom, zda je důvodem právě tato omezená konzumace vína, nebo související životní návyky. Doporučená maximální spotřeba alkoholu za týden je u mužů jedno velké pivo denně. U žen jedno malé pivo. Již při množství 50 mg alkoholu ve 100 ml krve se člověk cítí bezvadně, je hovornější, sebevědomější a odpadá stres. Tato dávka odpovídá vypití čtyř piv u dospělého mužského. Při hladině 500 mg alkoholu ve 100 ml krve však dochází k utlumení nervového systému, což může způsobit smrt. Každý z nás žije svůj život a záleží jenom na něm jaký jej prožije. Zdraví je však nejcennější hodnota, které si musíme všichni vážit a pečovat o ni. Umírněná konzumace alkoholu je jednou ze základních podmínek našeho dobrého zdravotního stavu.

Spotřeba alkoholu za rok na občana staršího 15 let v zemích EU v roce 2003

Klepněte pro větší obrázek

Pramen: UNECE, Statistical Division, Health for all Database, Eurostat-statistics in focus 2003

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená