FinExpert.e15.cz

Investujte do bydlení právě teď!

Ing. Jiří Fajkus, místopředseda představenstva společnosit REAL SPEKTRUM, se ve svém komentáři zabývá situací na realitním trhu, poté, co bankovní rada České národní banky minulý týden rozhodla o zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu.
Investujte do bydlení právě teď!

Tak už je to tady. Tolikrát jsme na stránkách nejrůznějších periodik upozorňovali na skutečnost, že úrokové sazby dosáhly svého historického minima a dále mohou už jenom růst. Otázkou bylo kdy a o kolik. Dnes již není třeba spekulovat, cena peněz jde nahoru. Česká národní banka odstartovala zvýšením základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu růst úroků.

Ti, kdo dosud váhali s investicí do bydlení, dostali jasný signál, aby se rozhodli pro realizaci své investice právě nyní, dokud vysoce konkurenční prostředí na trhu finančních produktů pro financování investic do rezidenčních nemovitostí brzdí jednotlivé banky v záměrech zdražovat hypotéky, případně půjčky ze stavebního spoření. Banky však nebudou váhat příliš dlouho. Růstový trend byl nastolen a jde teď pouze o míru jeho dynamiky. Proto lze pouze doporučit dále již investice do bydlení neodkládat a investovat právě teď.

Existují však i další dobré důvody, které právě nyní hovoří pro realizaci nákupu bytu či rodinného domu. Krátkodobá stabilita cen bytové výstavby po našem vstupu do EU byla potvrzena. Žádný cenový šok se nekonal. Postupné vyrovnávání cen v rámci EU, kdy např. v Německu stojí čtvereční metr nového bytu zhruba 2.000 EUR a u nás v průměru polovinu, je sice otázkou budoucnosti a souvisí s vývojem kupní síly a celkovou úrovní ekonomiky, ale i v kratším časovém horizontu očekáváme další vlivy, které mohou podpořit vliv zdražení peněz na růst cen  nového bydlení v České republice.

Na ceny bude mít vliv zvýšení DPH a nedostatek pozemků

Od 1. 5. 2004 byla uplatněna základní sazba DPH (19%) u převodu developerských rezidenčních pozemků. To spolu s nedostatkem stavebních parcel ve městech (příkladem může být Brno) a jejich stále se zužující nabídkou bude vytvářet další tlak na růst cen stavebních pozemků, který pozorujeme prakticky kontinuálně od začátku 90. let minulého století.

Růst kvalitativních nároků na nové projekty bytové výstavby a uplatňování standardů a norem EU může vést k růstu cen stavebních prací. Přitom komparativní cenová výhoda českého stavebnictví v podobě relativně nižších nákladů na pracovní sílu je spolehlivě eliminována nižší úrovní produktivity práce ve srovnání s vyspělou Evropou.
Růstová fáze hospodářského cyklu naší ekonomiky, kterou jistě všichni vítáme, s sebou nutně přinese i určité inflační trendy, které mohou zdražovat spotřební koš, tedy i tu jeho část, která se týká bydlení.

A konečně: Od roku 2007 bude uplatněna základní sazba DPH u komplexních dodávek bytové výstavby. To znamená zvýšení sazby DPH z 5 % na 19 % stávající základní sazby. Tento rozdíl, představující 14 %, jen stěží mohou vstřebat ziskové marže developerů. Lze očekávat, že do finálních cen nového bydlení se tento fakt promítne zdražením až o 10%.

Developeři očekávají (a zaznělo to i na prestižní konferenci CZECH REAL 2004, která se v druhé polovině června konala v Praze) výrazné zvýšení poptávky po nových bytech a rodinných domech ještě před tímto očekávaným zdražením, tj. již v roce 2006, což de facto ještě urychlí postupný růst cen.

Výše uvedená argumentace jasně hovoří pro rozhodnutí, které je lapidárně vyjádřeno v titulku. Investice do nového bydlení, do nákupu bytu či rodinného domu, investice do rezidenční výstavby je racionální investiční alternativou, která při minimálním riziku nabízí zajímavý výnos (nájemné může pokrýt i plnou výši hypotéčních splátek) a dlouhodobé zhodnocení investice (ceny tohoto segmentu realitního trhu dosahují 10%-ní roční růst nepřetržitě již 7 let) i při pomalejším růstu trhu. 

Investice do nového bydlení je racionální právě nyní, kdy úrokové sazby, zatím pomalu a váhavě, míří nahoru a ceny nových bytů a domů rozhodně nepůjdou dolů. Investice do nového bydlení je rozumná a vhodná právě teď.

Klepněte pro větší obrázek

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: je to tak
Karel K
29. 6. 2004, 14:49
ke komentáři
Zdeněk Mitáček
29. 6. 2004, 13:42
investice?
ctenar
29. 6. 2004, 12:30
Re: je to tak
Elen
29. 6. 2004, 12:09
je to tak
Karel K
29. 6. 2004, 11:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená