FinExpert.e15.cz

Investujeme: Zapomeňte na zlato. Na výsluní se dere platina

I když většina investorů v poslední době věřila zlatu, letošní hvězdou mezi drahými kovy se stává platina.

Kdo na začátku letošního roku vsadil na ETFka nakupující platinu, připsal si více než 17 %. Naproti tomu fondy investující do zlata přinesly necelá čtyři procenta. Opouští investory zlatá horečka? Kolik vydělala platina za poslední tři roky?

Na zajímavý růst cen kovů velmi rychle reagují nejen ostražití investoři, ale i různí „sběrači“ kovů. Platina je jedním z drahých kovů, který najdete například v katalyzátorech. Když v minulosti cena kovů rostla, začaly se objevovat případy „zmizelých“ katalyzátorů. O část výfukového systému přicházeli například majitelé aut v USA v roce 2008, letos dorazil tento business za hranou zákona i do Čech. Na růstu cen drahých kovů můžete vydělat mnohem bezpečněji a pohodlněji, a to investicí do burzovně obchodovaných fondů.

Platina solidně vystartovala, ale na delším horizontu ztrácí

Za unci platiny jste na konci minulého týdne zaplatili o několik desítek dolarů více než za zlato. Při porovnání vývoje cen platiny i zlata je zřejmé, že platina v letošním roce s velkým předstihem překonává zlato. Vyjádřeno v procentech si platina od začátku roku do 16. března 2012 připsala již více než 17 %, v případě zlata to byla necelá čtyři procenta. Krátkodobé pohyby jsou zajímavé spíše pro spekulanty – jak si stála platina v posledních třech letech?

Vývoj ceny platiny a zlata v roce 2012

Klepněte pro větší obrázek

Kdo se před třemi lety rozhodl investovat do platiny či zlata, nemohl prodělat. Ceny těchto drahých kovů mířily vzhůru. Zatímco platina měla navrch od poloviny března roku 2009 až do července minulého roku, zlato vše dohnalo kvůli rostoucí nejistotě budoucího vývoje světových ekonomik. Za uplynulé tři roky vzrostla dolarová cena platiny o více než 60 %, v případě zlato to bylo přibližně 78 %.

Vývoj ceny platiny a zlata za uplynulé tři roky

Klepněte pro větší obrázek

 

ETFka nakupující drahé kovy

Kromě široce zaměřených komoditních burzovně obchodovaných fondů nejdete na burzách i několik ETFek, které fyzicky nakupují jednotlivé drahé kovy.  Na německém trhu Xetra jsou například k dispozici fondy ETFS Physical Platinum (ISIN DE000A0N62D7) a ETFS Physical Gold (ISIN DE000A0N62G0). Přes ETFka se dostanete nejen ke zlatu a platině, ale i stříbru, palladiu, rhodiu.

Možností, jak se podílet na vývoji ceny drahých kovů je samozřejmě více. Zajímejte se o to, jakým způsobem se snaží fond kopírovat vývoj ceny vybraného kovu. Ne vždy fond fyzicky nakupuje platinu či zlato.

Vývoj vybraných ETFek v roce 2012

Klepněte pro větší obrázek

Patří platina do portfolia?

I drahé kovy mají své místo v investičních portfoliích, vždy však hrají pouze doplňkovou roli. Pokud s investováním nemáte velké zkušenosti, zvolte šířeji zaměřený komoditní fond s vyšším zastoupením drahých kovů. K navýšení zastoupení vybraného drahého kovu můžete využít některý z dostupných burzovně obchodovaných fondů. Korunový investor by neměl zapomenout na měnové riziko spojené s investicí v cizí měně.

Autor provozuje web etfs.cz

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená