FinExpert.e15.cz

Investujeme: Učíme se kupovat veterána

S koupí nechvátejte, většinou proces trvá několik měsíců.
Investujeme: Učíme se kupovat veterána

Před koupí bychom měli mít veterána nastudovaného a znát ceny na trhu. Pokud máme potřebný balík peněz, který nebudeme potřebovat k potřebnějším účelům, například na manželčin norkový kožich, můžeme se po něčem mrknout.

Je však důležité, kde a jak chcete nakupovat. Zda od soukromé osoby, nebo od nějaké zkušené firmy, či máte zájem přihazovat na aukci, ať internetové, nebo klasické. Za žádných okolností s koupí nechvátejte, většinou proces trvá několik měsíců a v některých případech i let. Pokud budete chtít koupit za každou cenu, může se stát, že se investice nevydaří, nebo se protáhne doba návratnosti investice.

Určitě je na místě, jet se na vozidlo podívat, případě nechat si ho zvednout a kouknout se mu pod sukni. Určitě je lepší mít s sebou nějakého znalce, například z renovátorské dílny, veteránského klubu, nebo fandu na daný model. Můžete si nechat poradit i od odborných poradenských firem, kdy pak musíte odlehčit vaší peněžence více ale, zase je větší pravděpodobnost, že koupě bude úspěšná. Investování je o pravděpodobnosti. Na vozidla, bez bližšího ohledání raději zapomeňte. Mějte na mysli, že fotky ledacos schovají a existují i prográmky na úpravu fotek. Nechte si předložit všechny papíry k vozidlu a pečlivě je projděte, zde vám mohou také ledacos napovědět.

Nejprve si vozidlo pečlivě prohlédněte, zda je originální VIN, čísla motorů, typy motorů, zda odpovídá model danému roku a výbavě. U většiny vozidel se to dá dle čísla VIN zjistit u výrobce, který má všechna vozidla v archívu, nebo existují na internetu dekodéry, které také mnoho odhalí. Pak se zaměřte na stav vozidla. Na opotřebení, na rez, patinu, kvalitu laku, chromů, čalounění a dalších věcí. Na skryté vady typu, laminátové prahy zjistíte pomocí magnetu. Originální lak zjistíte třeba pod kobercem nebo pod čalouněním dveří. Originalita je nejdůležitější, pokud není, tak investice ztrácí na hodnotě.

Třešničkou na dortu je jízda, tam poslouchejte zvuky, všímejte si chodu motoru a jeho reakce při studeném a teplém motoru. Mrkněte se pod olejové víčko, zda není voda v oleji, nebo netěsnosti v podobě loužiček. Také můžete poznat různé vůle a chod brzd.

Pokud vše sedí a jste rozhodnuti, nezapomeňte na kvalitní kupní smlouvu, nejlépe notářsky ověřenou. Může se stát, že objevíte nějakou skrytou vadu, například, že se jedná o repliku a vozidlo je vyrobeno jiným výrobcem a v jiném roce. Pak přichází na řadu právníci a soudy, to je však zdlouhavé a nemilé.

Zdroj: www.investycnik.cz

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Mno, ono to, že co se vleče neuteče platí pouze v př...
Pavel Jeřábek oldtimer.cz
4. 12. 2013, 09:31

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená