FinExpert.e15.cz

Investoři v Česku mají většinou pozitivní obchodní vyhlídky

Praha, 3. dubna 2014

Stabilní výhledy pro české hospodářství, optimismus ohledně vývoje vlastní ekonomické situace a sdílené první místo v žebříčku atraktivity investičních lokalit – to jsou výsledky aktuálního průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) mezi převážně německými firmami v České republice. Průzkum ukázal, že téměř 90 procent dotázaných by zde investovalo znovu. Třetina firem plánuje navýšení investic, vytvoření nových pracovních míst a zvýšení mezd. Naopak potenciál ke zlepšení spatřují dotázané podniky i nadále v boji proti korupci, politické sféře, veřejné správě a právní jistotě.

Aktuální ekonomickou situaci zhodnotily téměř dvě třetiny dotázaných jako uspokojivou a 16 procent jako dobrou. Zatímco minulý rok označila situaci za špatnou jedna třetina, letos tak učinilo jen 19 procent. Vyhlídky pro letošní rok jsou optimističtější: 41 procent respondentů počítá v Česku s hospodářským vzestupem a téměř polovina očekává stabilní podmínky. Pouze 11 procent se obává zhoršení. Nicméně jen třetina firem počítá se zvýšením obratu z vývozu, většina předpokládá stabilní situaci. „To, že export i nadále zůstane na vysoké úrovni, je dobrá zpráva. U mnoha německých firem vývoz totiž představuje velkou část jejich obratu,“ vysvětluje výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Celých 40 procent dotázaných skutečně počítá se zlepšením vlastní ekonomické situace a polovina očekává stabilní poměry. „Dotázané firmy opět vidí vývoj své vlastní ekonomické situace o poznání pozitivněji než všeobecnou hospodářskou situaci,“ říká Bernard Bauer a doplňuje: „To mi dodává optimismu, protože z průzkumů z posledních let víme, že prognózy obratu našich členských firem byly většinou velmi realistické.“ 

Také prognózy týkající se investic a pracovních míst jsou optimističtější než minulý rok. V obou případech počítá více než polovina dotázaných se stejnými výdaji. Jedna třetina plánuje dokonce zvýšit investice a obdobný počet respondentů chce přijmout nové zaměstnance. Výrazně více než jedna třetina mezinárodních investorů chce zvýšit mzdy o více než 3 procenta. 

Stejně jako minulý rok je většina firem spokojena se svým rozhodnutím podnikat v České republice – 88 procent by zde investovalo znovu. Tomu odpovídá i hodnocení německých investorů působících v České republice, pro které je Česko opět nejatraktivnější investiční lokalitou v regionu střední a východní Evropy – avšak poprvé společně se sousedním Slovenskem, které získalo stejné vynikající hodnocení. Polsko skončilo v žebříčku atraktivity investičních lokalit na druhém místě a Čína, která byla do průzkumu zařazena pro srovnání, obsadila třetí pozici.

Podle průzkumu ČNOPK je i nadále největší výhodou České republiky její členství v EU. Dobrá hodnocení získali také místní dodavatelé a produktivní a dobře kvalifikovaní zaměstnanci s konkurenceschopnými pracovními náklady. Zatímco české vysoké školství bylo v průzkumu hodnoceno převážně kladně, známky pro odborné vzdělávání a dostupnost odborných pracovníků v posledních letech klesají. Podmínky pro výzkum a vývoj získaly průměrné hodnoty. Nejhorší hodnocení patřilo opět korupci a hospodářské kriminalitě. Špatné známky obdržely i rámcové podmínky politická stabilita, veřejná správa a právní jistota.

„Hrozící nedostatek odborných pracovníků, nejistota v právním systému a nedostatečná důvěra v politiku a státní správu oslabují konkurenceschopnost českého hospodářství. Na těchto faktorech bude záviset nejen budoucí angažmá německých firem v zemi, ale i celá budoucnost Česka coby lokality pro výrobu a vývoj,“ komentuje Bernard Bauer výsledky průzkumu, „proto doufáme, že nová vláda se bude těmito tématy aktivně a trvale zabývat, a nabízíme se v tomto směru jako partner k diskuzi.“ 

Průzkumu se zúčastnilo na 150 firem působících v České republice, z toho zhruba 80 procent německých, 5 procent českých a 15 procent firem z ostatních zemí. Zastoupena byla všechna odvětví a velikosti podniků.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená