FinExpert.e15.cz

Investoři se v příštím roce zaměří na USA

Praha, 7. prosince 2012

Nejžádanějším regionem pro zvyšující se celosvětové investice do realitního sektoru budou v nadcházejícím roce Spojené státy americké, následované Asií a západní Evropou, zejména Londýnem, Paříží a několika velkými městy Německa. Vyplývá to z výsledků ankety „Celosvětová nálada investorů“, publikovaných společností Colliers International.

Respondenty ankety byli hlavní institucionální a soukromí investoři, představující široký průřez mezi investory do nemovitostí po celém světě, kteří byli požádáni o svůj názor na celosvětovou a regionální úroveň investic v nadcházejících dvanácti měsících a dál. Závěry téměř pěti set odpovědí od nejaktivnějších investorů z USA, Kanady, Latinské Ameriky, Asie a Tichomoří, Evropy a Středního východu vyzdvihují řadu klíčových ukazatelů naznačujících zlepšující se náladu investorů jako například ambiciózní expanzní plány v roce 2013 a přesun prostředků na investiční příležitosti umístěné v zahraničí (tzv. offshore). Nedostatek kvalitních nemovitostí a nedostupnost financí jsou hlavními překážkami expanzních plánů.

Tony Horrell, výkonný ředitel Colliers International ve Velké Británii a Irsku zdůrazňuje nejvýraznější trendy letošního roku: „Hlavní investoři jsou stále kritičtější při výběru investičních lokalit, což je podpořeno společným tématem, které jsme zjistili, když jsme se respondentů ptali na jejich investiční strategie – investoři se nejprve spíše poohlížejí na domácím trhu, a pokud hledají mezinárodní příležitosti, mnohem více se zajímají o specifika jednotlivých trhů a sektorů.“

Horrell dodává: „V anketě bylo dále zjištěno, že dostupnost a cena dluhového financování zůstává v řadě oblastí problémem, zejména v regionu EMEA, kde přetrvávají přísné úvěrové podmínky a tzv. LTV zůstává nízké. To otevírá dveře pro nové věřitele v podobě pojišťoven a oživení v poskytování mezaninového financování.“

„V důsledku toho očekáváme větší aktivitu specializovaných dluhových fondů, které hledají vyšší výnos, než který je k dispozici z přímých investic do tzv. core nemovitostí.“

Klíčové závěry z ankety Colliers „Celosvětová nálada investorů“ zahrnují:

  • Pokračující oživení: V roce 2013 se očekává mírný a nepřetržitý růst objemu investic na západních trzích a bude složitější najít investiční příležitosti do core nemovitostí, protože investoři se zaměří jen na několik klíčových trhů.
  • Doma nebo v cizině: Investoři z Asie, EMEA a Latinské Ameriky s největší pravděpodobností získají přístup k finančním prostředkům mimo své regiony. Asijští investoři zajistili 40 procent finančních prostředků lokálně, značný kapitál byl také poskytnut ze Spojených států (20 procent) a západní Evropy (19 procent). V Latinské Americe poskytly Spojené státy téměř jednu třetinu veškerých finančních prostředků, západní Evropa těsně pod 15 procenty. Kanaďané jsou téměř soběstační, z tamních fondů bylo financováno téměř 78 procent investic.
  • Bezpečné destinace: Investoři důsledně hledají nemovitosti na stejných bezpečných trzích jako je Londýn, Paříž, Frankfurt, Hamburk, Mnichov a New York. Londýn a New York jsou jediné dva trhy, které investoři z jiných regionů označili za klíčové investiční oblasti. Investoři se budou i v roce 2013 zaměřovat na tyto trhy a zároveň budou sledovat dopady výsledků amerických voleb a přetrvávajících problémů v eurozóně.
  • Lokálně vs. v zámoří: Ačkoliv mnozí investoři raději investují na svých domácích trzích, jsou i tací (přibližně 25 %), kteří hledají realitní příležitosti v zámoří. Tito investoři upřednostňují západní Evropu. Kromě toho někteří asijští investoři spíše hledají investiční příležitosti blíže k domovu – v Austrálii a na Novém Zélandu.
  • Riskantní podnikání: Zachování bohatství a zaručené výnosy jsou stále pro většinu investorů prioritou. Nicméně v příštích šesti měsících budou investoři ze Spojených států, Asie a Latinské Ameriky pravděpodobně více riskovat.
  • Preference sektorů: Z celosvětového hlediska ukázali investoři silnou orientaci na kancelářský sektor. V USA a Latinské Americe to byl průmyslový sektor, zatímco Austrálie, Kanada a Nový Zéland zaznamenaly rostoucí zájem o investice do nákupních center.
  • Dluhové překážky: Většina trhů regionu EMEA bude i v roce 2013 bojovat o zajištění dluhového financování a u specializovaných dluhových fondů usilujících o vyšší výnosy očekáváme zvýšenou aktivitu. Investoři na asijských trzích budou pravděpodobně zvyšovat své zadlužení, zatímco investoři v Latinské Americe se spíše dalšímu zadlužování vyhnou.

Konkrétně pro regionu EMEA odhalila společnost Colliers několik klíčových zjištění:

  • Navzdory hospodářským problémům v Evropě a obavám z rozpadu eurozóny vidí mnoho evropských investorů (60 %) toto období jako vhodný čas pro investování, obdobné procento investorů chce své portfolio v krátkodobém horizontu rozšířit.
  • Londýn a velká německá města díky svému statusu bezpečné destinace i nadále přitahují mezinárodní investice. Konkrétně 74 % investic uskutečněných letos v říjnu v Londýně byly z mezinárodních zdrojů.
  • Nedostatek nabídky je považován za klíčové omezení, zejména s ohledem na zaměření investorů na  kanceláře v tzv. CBD (Central Business District), a také nedostatečná nová výstavba na mnoha evropských trzích, která prohloubila nedostatek kvalitních nemovitostí.

Pohledem do budoucnosti Tony Horrell uzavírá: „Rok 2013 přinese více nových věřitelů a mezaninových fondů, které částečně nahradí prázdné místo na trhu uvolněné odcházejícími tradičními bankami. Obecně bude rok 2013 rokem pokračujícího oživení, kdy objemy investic vykážou mírný růst, protože investoři akceptují novou normu a nálada se zlepšuje.“

Více informací je možné najít v celé 34 stránkové zprávě.
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená