FinExpert.e15.cz

Investoři, nedívejte se jen na čísla, radí expert

Praha, 24. října 2014

Analytici, akcionáři, auditoři, ti všichni si i několik let po finanční krizi a vybaveni tisíci stranami nových regulací musí stále dávat pozor, jestli s nimi firmy hrají fér. Jak se nespálit, o tom finančním a účetním odborníkům na 5. výročním ACCA & CFA Business Mixeru přednášel Jeremy Bolland, mezinárodně vyhledávaný řečník v oboru investičních analýz.

“Někdy se management snaží nasadit auditorům klapky na oči. Někdy může lhát akcionářům. Analytici musí kopat hluboko, aby plně porozuměli firmě, motivaci jejích manažerů, vnitřní hodnotě jejích akcií či dluhopisů, a souvisejícím rizikům,“ říká Bolland.

Nelze se spoléhat jen na čísla, upozorňuje. Kvalita vedení a kontroly ve firmě (corporate governance) nebo obecněji společenská odpovědnost jsou podle něj stále podceňovanými tématy. Analytici by se podle něj měli ujistit, jestli firma věnuje dostatečné úsilí řízení rizik a etice. K ohodnocení firmy vyvozenému z finančních výkazů pak mohou přičíst přirážku nebo naopak slevu, která pomůže určit výhodnost investice.

Kvalita řízení má totiž vliv i na cenu akcií. Bolland citoval např. nedávnou analýzu investiční společnosti Hermes. Ta zjistila, že v Evropě byl v letech 2008-2013 mezi akciemi nejlépe a nejhůře řízených firem rozdíl 0,4 % měsíčně. Zdánlivě malý rozdíl v přepočtu na roční a delší výkonnost znamená velmi odlišné výsledky pro investory.

Ve své prezentaci zmínil Bolland řadu příkladů, které v konečném důsledku zaplatí akcionáři. Např. letošní pokutu pro nadnárodní farmaceutickou firmu za uplácení lékařů v Číně.  Nebo banky obviněné z manipulace úrokovou sazbou LIBOR, které v posledních dvou letech dostaly dohromady pokuty přes 6 miliard dolarů. Podobné vyšetřování teď probíhá i v souvislosti s měnovým trhem.

Etika se vyplatí nejen investorům, ale i pracovníkům ve financích. „Kdo nepřistupuje ke klientům férově a podlehne střetu zájmů, ztrácí svoji bezúhonnost a nezávislost. Nakonec ztratí i důvěru klientů a s ní i obchodní příležitosti,“ říká Bolland.

Jeremy Bolland je nezávislý konzultant v oboru analýz cenných papírů a autor knihy Writing Securities Research – A Best Practice Guide. Pravidelně školí analytiky bank a makléřských společností, a také členy CFA Institute po celém světě o nástrahách při analyzování firem. V oboru má 30 let zkušeností v Londýně, Tokiu či Hong-Kongu. Pracoval mj. pro Morgan Stanley, ING Barings, HSBC a BNP Paribas.

ACCA a CFA Society Czech Republic pořádají Business Mixer pro své členy již pátým rokem s cílem představit zajímavé zahraniční řečníky a jejich pohled na současný vývoj ve světové ekonomice. Akce propojuje analytiky, konzultanty, auditory a mnohé další odborníky, kteří mají společný zájem na rozvoji finančního trhu.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená