FinExpert.e15.cz

Investor, nebo spekulant?

Každý, kdo přichází do styku s akciemi nebo jinými instrumenty finačního trhu, by si měl ujasnit, zda je investorem, nebo spekulantem.
Investor, nebo spekulant?

Současná celosvětová finanční krize, která se citelně podepsala na akciových trzích, představuje pro některé investory doslova katastrofu. Bohužel se mezi nimi najdou i tací, kteří již přišli o veškeré finanční prostředky, které měly denominovány v akciích, podílových listech, apod.

Na druhou stranu ale nemusí ze současného stavu profitovat pouze "medvědi". „Žně“ mohou zažívat i krátkodobí spekulanti a zisk se nemusí vyhnout ani uvážlivému dlouhodobému investorovi (i za cenu delšího časového horizontu).
 

Investice, nebo spekulace?

Murray definuje rozdíl mezi danými přístupy následujícím způsobem: „Investiční operace je taková, která po důkladné analýze slibuje bezpečné zachování jistiny a odpovídající výnos. Operace, které nesplňují tyto požadavky, jsou spekulacemi“.
 
Na základě této definice bychom tedy mohli spekulanta považovat za takového aktéra na akciových (i jiných) trzích, který s jednotlivými tituly obchoduje „naslepo“ a lidově řečeno „střílí od boku“. Spekulant tak představuje adrenalinového sportovce, který chce během krátké doby vyhrát vše, co může. Spekulant je ale stejně jako investor subjektem, který chce dosáhnout zisku, a proto se také, stejně jako investor, rozhoduje na základě určitých metodických postupů.
 
Spekulanti ovšem využívají jakýchkoliv náznaků možnosti chování trhu a jejich rozhodnutí poté může velmi ovlivnit trh jako celek a rozkolísat jej. A právě vysoce volatilní trhy, které jsou citlivé na jakoukoli pozitivní nebo negativní zprávu jsou ideální pro krátkodobé spekulace, ať už na růst nebo pokles hodnoty daného aktiva.
 
Takoví spekulanti potom spíše vyčkávají na nějaký náznak toho, jakým směrem by se mohl trh vydat a podle vyhodnocení informací nastupují do svých pozic. Trh je potom těmito hráči silně ovlivněn.
 
Drobní investoři, kteří registrují např. na  růst, často „neodolají“ a snaží se ještě rychle nakoupit „za levno“, ale během několika minut, hodin či dnů jsou ochotni prodat za jakoukoli cenu, jen aby minimalizovali ztrátu. Tito investoři rozhodně nepředstavují uvážlivého dlouhodobého investora, ale často pouze "sponzora" obchodníkovi s cennými papíry.
 
Každý, kdo přichází do styku s akciemi nebo jinými instrumenty finačního trhu, by si tak měl uvědomit, zda je investorem, nebo spekulantem.
 

Investor by neměl panikařit

Dlouhodobý investor, který hodlá dosáhnout zisku, by měl i v současné situaci vysoce rozkolísaných trhů dodržovat základní pravidla:
 
1.      Investice (nejen) do akcií je dlouhodobou záležitostí. Jako investiční horizont se u akcií uvádí minimálně 5 – 7 let. Jak budou hlavní akciové indexy vypadat za 3, 5 či 10 let, si nikdo nedovolí odhadovat. Ale podle minulých vývojů, které se pravidelně cyklicky opakují, by opravdu neměl být důvod ke strachu, či dokonce k panice.
 
2.      Upřednostnit pravidelné investice před jednorázovým nákupem. Díky pravidelnému investováni, kdy se investor rozhodne nakupovat např. měsíčně nebo čtvrtletně, dochází k tomu, že se mění průměrná nákupní cena daného aktiva. Pravidelné investice tak velice efektivně řeší problém (riziko) načasování investice.
 
3.      Základem je diverzifikace, neboli "nesázet vše na jednu kartu". V případě finačních krizí a velkých propadů trhů však toto doporučení investora od ztráty příliš neochrání, ale v situaci „klasického stavu“ představuje diverzifikace ideální nástroj k minimalizaci celkové ztráty.
 
4.      Nepodléhat panice. Především drobní investoři, kteří již mají nakoupeno a zažívají několika denní propady trhů a denně vidí, jak roste jejich ztráta by neměly podlehnout „stádovému efektu“. Vysoké výkyvy trhu mohou být způsobeny právě krátkodobými spekulanty, kteří uzavírají svoje pozice, postupně tak dochází k přetlaku na straně nabídky, na to začnou automatické obchodní systémy uzavírat stop-lossy a sněhová koule se postupně nabaluje. Navíc nic neklesá věčně.
 

Dlouhodobý investor by tak měl i za současné situace uvažovat spíše pragmaticky a uvědomit si, že cena některých akciových titulů již neodráží ekonomickou situaci podniku, ale je pouze určitou bublinou (ať nafouklou nebo již splasklou) na trhu. Někteří tak čekají na takový pokles trhů, kdy dojde k nalezení onoho pomyslného dna a trhy se budou pomalu šplhat zpět na své původní hodnoty.

Jiní (ti uvážlivější) se drží svojí strategie a zůstávají klidnými. Tito investoři tak mohou i v případě klesajících trhů dosahovat v určitém časovém horizontu zisku, a to mnohem dříve než „rádoby“ investor, který zbrkle nakupuje nebo prodává podle aktuální situace na trhu.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená