FinExpert.e15.cz

Investiční příležitost roku: čínský yuan

Momentálně na kapitálových trzích patrně nenajdete atraktivnější riziko-výnosový profil. Šance na zisk v tomto případě výrazně převyšuje riziko ztráty.

Změna čínské měnové politiky - příležitost roku
Yuan je nepochybně podhodnocený, dle parity kupní síly, která srovnává hodnotu koše zboží dle směnných kurzů, vychází, že se yuan nachází 49% pod svou férovou hodnotou, pokud ho srovnáváme právě s americkým dolarem.

Dosud nebyly americké výzvy směrem k Číně, aby nechala svou měnu posilovat, vyslyšeny. USA trpí obřím obchodním deficitem, který je vytvořen převážně uměle slabým yuanem, který je vázán na dolar od července 2008. Tehdy ho Čína zafixovala, aby podpořila svou exportní politiku. Sílí také tlaky přímo zevnitř samotné Číny. Je pouze otázkou času, kdy k posílení čínské měny oproti americkému dolaru dojde. 

Historický vývoj není spolehlivým indikátorem budoucího vývoje

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti investování pro drobné investory

Provedli jsme pečlivou analýzu dostupných variant, jak se na dalším posilování čínského yuanu proti americkému dolaru podílet a jak tento neodvratitelný vývoj proměnit v kapitálový zisk.

Jako nejzajímavější (rozuměj nelepší poměr výnos-riziko) jsme vybrali opce - příležitost pro investiční gurmány

Na trhu jsou k dostání opce se splatnostmi v červenci i říjnu 2010. Díky téměř nulové  volatilitě (kolísání) yuanu vůči dolaru jsou opce k dostání  velice levně. Za jejich držení zaplatíte méně než za držení jiných typů investice a pokud by Čína svoji měnu neuvolnila ani do října 2010, výše ztráty je pouhých 1,35% investovaného kapitálu.  Spekuluje se ovšem, že pokud dopadnou dobře stres-testy čínského exportu, mohla by být měna uvolněna v září/říjnu.

Zmíněná nízká volatilita se pak postará o to, že až k uvolnění skutečně  dojde, hodnota opcí vystřelí prudce nahoru a to dokonce několikanásobně. Pravděpodobnost uvolnění stále roste a opce mají tu výhodu, že se dají rolovat. Při ceně opcí kolem 2% p.a. můžete využít například investovat 50.000 USD, využít páku 5:1 a riskovat 10% p.a., tedy maximálně ztratit 5.000 USD ročně, pokud nedojde k uvolnění yuanu. Ostatní kapitál je volný pro další investice.

Pokud k uvolnění yuanu dojde, riskovaných 5.000 USD v průměru čtyř- až zpětinásobníte. V roce 2005 došlo také ke skokovému posílení a tento vývoj by nahrával ještě vyšším výnosům.

Klepněte pro větší obrázek

Konzervativní  investoři sáhnou po garantované  investici s 5letou splatností

Pokud se naplní scénář posílení  yuanu, dluhopis z tohoto posílení připíše 85% až 115% procent za 5 let. I kdyby k posílení nakonec nedošlo, investici ochrání 100% garance nominální hodnoty dluhopisu.

Klepněte pro větší obrázekPokud vám to zní příliš  lákavě, zde je druhá strana mince. Protože se jedná o dluhopis, tak během oněch 5 let do splatnosti může cena kolísat, může tedy být i nižší než při nákupu. Konzervativní investoři by proto těch 5 let měli dodržet. 

Protože je to dluhopis, nesete kreditní  riziko emitenta. Tím je v tomto přídě Bank of Scotland (S&P A+, Fitch AA-, Moody’s A2).

Podrobnější informace naleznete zde.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená