FinExpert.e15.cz

Investiční kovy se stávají běžným finančním produktem

Praha, 16. srpna 2012

Společnost Safina oznamuje rekordní prodeje investičních kovů za první pololetí 2012. Prodejní síť drahých kovů společnosti Safina, zahrnující jak konečné zákazníky, tak prodejce drahých kovů, zaznamenává výraznou expanzi na českém trhu. Prodeje oproti stejnému období minulého roku vzrostly hned o několik desítek procent. V první polovině roku 2012 se Safina stala lídrem v České republice v množství prodaného investičního zlata. Celkově distribuční sítí Safiny prošlo několik stovek kilogramů tohoto investičního kovu. Poptávka po ostatních investičních kovech – stříbru, platině, palladiu a rhodiu, za stejné období vzrostla o 10 %. Safina si i nadále udržuje přední pozici v rafinaci drahých kovů v regionu střední a východní Evropy včetně České republiky.

„Od té doby, co jsme zahájili prodej investičních kovů, překračují prodejní výsledky naše očekávání. Tento rok jsme prolomili další rekord. Řada lidí již neuchovává hotovost, hledá jiné alternativy, a právě výhody investice do drahých kovů se stále více dostávají do povědomí široké veřejnosti. Zájem sledujeme tedy nejen u investičních odborníků. Oproti okolním trhům, jako je Německo či Rakousko, jsou drahé kovy pro českou populaci nadále poměrně novou komoditou,“ uvedl Tomáš Plachý, generální ředitel společnosti Safina, a dodal: „V blízké budoucnosti budou drahé kovy běžnou součástí našeho života, tak jako je stavební spoření, penzijní pojištění či spořicí účty v bance.“ 

Významný růst prodeje investičních kovů v portfoliu společnosti Safina je dán unikátní a komplexní nabídkou včetně zajištění výkupů investičních kovů a zároveň spoluprácí s prestižní švýcarskou rafinérií PAMP.  Linie investičních kovů se na obchodních aktivitách společnosti Safina v tomto roce podílí přibližně 10 %, což je minoritní podíl, ale zároveň je to výhodná pozice oproti konkurenci. Safina tak může případné rozdíly v poptávce po jednotlivých segmentech výrobků z drahých kovů snadno vyrovnávat, a tím garantovat bezproblémový výkup a okamžitou likviditu drahých kovů. Kovy pak využívá pro své ostatní výrobní programy, jež jsou zaměřeny na průmyslové využití. Tato výhoda činí společnost Safina jedním z nejstabilnějších partnerů pro prodej investičních kovů na českém trhu.

Hlavním dodavatelem investičních kovů společnosti Safina je světoznámá rafinérie PAMP, která je certifikována u asociace LBMA – London Bullion Market Association. Slitky od švýcarské rafinérie PAMP se odlišují svým precizním zpracováním a ražbou reliéfu s přidanou uměleckou hodnotou – na slitku je zobrazena bohyně štěstí a hojnosti Fortuna. Certifikace u LBMA zajišťuje osvobození investičního zlata od DPH.  

Klíčovou přednost společnosti Safina v tomto oboru představuje rafinace drahých kovů, jež je důležitým předstupněm výroby investičních slitků, destiček a dalších produktů. Provádí se pomocí dvou technologií, jmenovitě pyrometalurgií nebo hydrometalurgií. Rafinace je zastoupena v portfoliu společnosti z více jak 50 % a dosahuje hodnoty až jednotek miliard korun. Nejvyššího procenta v rafinaci společnosti Safina co do objemu dosahuje stříbro, pokud jde o hodnotu, pak je to stříbro a platina s 30 %, následuje zlato s 25 % a rhodium a palladium mají zastoupení 15 %. Rafinace společnosti Safina je poskytována pro celosvětový trh, přičemž majoritními trhy jsou Evropa, USA, Rusko, rafinace probíhá i v Číně v rámci společného podniku Guoda Safina.     

„Stále nejoblíbenější volbou je na českém trhu investiční zlato. Obecně poptávka po tomto kovu mírně poklesla, ale naše prodejnost tento trend nepotvrzuje, je tomu naopak. Cena zlata z pohledu české měny několik posledních let průběžně roste. Podíváme-li se na současnou globální ekonomickou situaci, a zejména na americký a evropský trh, předpokládáme, že cena zlata opět stoupne v důsledku očekávání rostoucí inflace,“ vysvětlil Tomáš Plachý a doplnil: „V dnešní době zaznamenáváme růst poptávky i po jiných kovech, a to především po platině a palladiu, kde zkušení investoři cítí příležitost, protože historicky bylo dlouhou dobu zlato až třetím nejdražším kovem za rhodiem a platinou. V dnešní době máme pořadí – zlato, platina, rhodium, palladium a stříbro.“
 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená