FinExpert.e15.cz

Investiční fondy se střídají u moci

Společnosti CP Books (knižní vydavatelství) a Computer Press Media (vydavatel časopisů) mají nového majitele. Finanční podmínky transakce, během níž se 75% vlastníkem společnosti stal investiční fond Riverside a 25% podílníkem původní spoluzakladatel společnosti Jiří Hlavenka, všechny strany tají.


Jednání mezi původními majiteli – investičním fondem Bancroft (50,1 %), jehož akcionáři jsou převážně americké finanční instituce), Jiřím Hlavenkou (31,2 %) a několika dalšími fyzickými osobami (18,7 %) – probíhala od listopadu minulého roku.

Návrh na prodej společnosti přitom vzešel ze strany původních vlastníků. „Akvizice byla výsledkem standardního procesu. Prodávající oslovili prostřednictvím informačního memoranda vybrané zájemce a z nich vyšla svou nabídkou vítězně právě společnost Riverside,“ uvedl Jiří Hlavenka, který prodal 6,2 % svého podílu.

„Prodali jsme svůj podíl v Computer Pressu, protože stejně jako všechny investiční fondy i ten náš byl založen na omezenou dobu. Když jsme na konci roku 1996 fond zakládali, slíbili jsme investorům, že jejich peníze investujeme, zvýšíme hodnotu těchto investic v horizontu 10 až 12 let. Náš výkon nám umožnil další investice v našem druhém fondu,“ uvedl Tamas Szalai, investiční manažer Bancroftu a bývalý předseda dozorčí rady společnosti Computer Press, a dodal, že i částka, za kterou se prodej realizoval, nebyla pro Bancroft nevýznamná.

„Computer Press je lídrem na trhu IT časopisů a na trhu literatury faktu. Má dobrý manažerský tým v obou dvou sektorech (knihy i časopisy – pozn. redakce) a potenciál pro další růst,“ popisuje Radim Stach, zástupce Riverside, který akvizici vedl, důvody Riverside pro koupi společnosti. Dodává však: „Snad určité rezervy jsou v corporate governance a finančním řízení. Z toho důvodu dojde k posílení finančního oddělení o funkci kontrolora. O významných změnách v byznys modelu ale neuvažujeme.“

Růst má společnost podle Radima Stacha prostřednictvím uvádění nových titulů i návazných akvizic v regionu střední Evropy.

Výrazné změny v souvislosti se změnou vlastníka neočekává ani Jiří Hlavenka. „Společnost je dlouhodobě rostoucí a zisková, dlouhodobě zvyšuje svůj tržní podíl i další podnikatelské ukazatele, není tedy důvod ke změnám. Spíše ale můžeme být spolu s novým spoluvlastníkem otevření novým příležitostem, například k akvizičnímu růstu, k větším aktivitám v zahraničí a podobně. Je ale ještě brzy toto komentovat, společnou strategii budeme nějakou dobu tvořit a upřesňovat,“ dodává.

V souvislosti s akvizicí Computer Pressu jsou v horizontu 3 až 6 let na místě i spekulace o možném vstupu společnosti na burzu. Riverside zatím o tomto kroku podle Radima Stacha neuvažoval. Podle Jiřího Hlavenky zase k takové akci není firma mimo jiné dostatečně velká. „Domnívám se, že obecně každý investor má IPO (primární úpis akcií – pozn. redakce) jako jednu z velmi dobrých exitových možností. Na to, aby byl Computer Press zralý na IPO, by měl být ještě několikrát větší a musí tomu také napomáhat vnější okolnosti,“ říká Jiří Hlavenka a dodává: „IPO není cílem samo o sobě, ale prostředkem pro získání ‚levných‘ peněz pro další expanzi, to ale v současné době Computer Press nepotřebuje.“

Z vyjádření obou představitelů tedy vyplývá, že společnost má dostatečné prostředky na případné akvizice v Česku i v zahraničí. Takováto „politika rozpínavosti“ by mohla výrazně urychlit růst společnosti. Vzhledem k tomu, že Riverside obvykle drží své investice po dobu 3 až 6 let, mohla by být firma (pokud provedené akvizice budou úspěšné) zralá na IPO. Toho by Riverside mohl využít k prodeji své investice.

Klepněte pro větší obrázek
„Určité rezervy jsou v corporate governance a finančním řízení. Z toho důvodu dojde k posílení finančního oddělení o funkci kontrolora. O významných změnách v byznys modelu ale neuvažujeme.,“ říká Radim Stach (Riverside) o Computer Pressu, který jeho firma koupila.

Nový vlastník Computer Pressu, investiční fond Riverside, není na poli investic v Česku žádným nováčkem. V minulosti koupil a zase prodal společnost Primalex. Tuto investiční akci také představitel Riverside Radim Stach označuje jako dosud nejúspěšnější obchod fondu v Česku. Riverside koupil Primalex od firmy Keramika Horní Bříza v březnu 2003. V červnu 2004 ho následně prodal nizozemské společnosti SigmaKalon.

Další investiční akcí, kterou Riverside v Česku udělal, byla v dubnu 1998 akvizice společnosti SpofaDental (výrobce nekovových dentálních materiálů). K ní v březnu 2003 přidružil v Polsku koupenou společnost Mifam Teeth, zaměřenou mimo jiné na výrobu akrylátových zubů. V prosinci byla firma SpofaDental prodána americké Sybron Dental.

Velkými změnami prošlo také portfolio prodávajícího – investičního fondu Bancroft. Ten v poslední době prodával ve velkém. Mimo aktuálního prodeje CP Books a Computer Press Media na podzim roku 2004 prodal svůj nepřímý podíl v rumunském operátoru Mobifon kanadské společnosti TIW (jak již dříve BIZ informoval, TIW, která v Česku vlastnila Oskar Mobil, prodala později 79 % Mobifonu britské společnosti Vodafone). V dubnu prodal Bancroft internetové obchody InternetShops. V portfoliu prvního fondu Bancroft Eastern Europe tak v současnosti zůstává jen skupina Bonton zahrnující vydavatelství Albatros, společnost Supraphon a distributora DVD a videa, firmu Bontonfilm.

Na druhou stranu investoval druhý fond Bancroftu, který na konci května oznámil spolu s JPMorgan Partners akvizici společnosti Nowaco Central Europe (distributor mražených potravin působící v Česku, Slovensku a Maďarsku). O investice v České republice má Bancroft nadále velký zájem. „Nepřetržitě hledáme další investiční příležitosti v České republice. Domníváme se, že představuje jeden z nejatraktivnějších trhů pro private equity investory (fond investující do firem nekotovaných na burze – pozn. redakce) v regionu střední Evropy,“ uvedl Tamas Szalai.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená