FinExpert.e15.cz

Investice do stříbra slibuje vyšší zisky

Stříbro patří mezi nejzajímavější investice současnosti. A tento kov se již dlouhou dobu doporučuje k nákupu.

Klepněte pro větší obrázekAle tato věta má také cenu miliónů… V poslední analýze z prosince 2005 jsme při ceně 838 centů uváděli: „Nyní by mohl přijít skutečný růstový trend, který by mohl překonat i ty nejoptimističtější předpoklady…“ Následný růst ceny stříbra skutečně naše předpoklady překonal, a to velmi výrazně. Cena prudce vylétla až na 1500 centů! Při investici do 1 futures kontraktu (tehdejší margin 3080 USD) by profit dosáhl až 33100 USD, tj. 1074% vůči margin! Není nadnesené tvrdit, že trh stříbra nyní poskytuje příležitosti, které se naskytnou jednou za život. Je jasné, že vybrat zisk na maximálních cenách je spíše otázka štěstí, nicméně i při nevybírání zisků a držení obchodu až do současnosti mohl dlouhodobý investor při současné ceně 1263 centů být stále v solidním profitu 21250 USD.

Nemá cenu se ale zabývat historií, důležitý je pohled do budoucnosti. A i ten je stále optimistický. Po fenomenálním růstu na 15 USD za unci přišla korekce, která trvala 4 měsíce. Slabí investoři trh opustili, krátkodobí vybrali zisky a nyní je trh znovu v situaci, kdy své pozice drží pevní dlouhodobí investoři, kteří jen tak prodávat nebudou. To je zajímavou příležitostí k nákupu, zejména s přicházejícím koncem roku 2006, kdy zcela jistě budou do trhu se stříbrem vkládat své prostředky fondy, které budou chtít mít ve svém závěrečném portfoliu komoditu, která patřila daný rok mezi nejúspěšnější.

Na počátku roku  2007 by naopak mohli nakupovat fondy i soukromí spekulanti, kteří investují dlouhodobě a rozhodují se zpravidla na konci roku a na počátku nového roku nové investice realizují. Očekáváme, že celý sektor drahých kovů bude do konce roku a na počátku roku 2007 opět zářit a stříbro by mělo být jeho tahounem, protože je v posledních týdnech relativně nejsilnější. Očekáváme další růst na úroveň 14,93. To představuje potenciální profit 11500 USD na 1 futures kontrakt. Margin je 5940 USD.

Dlouhodobý vývoj ceny stříbra, cena futures COMEX

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: CSI

Zásoby stříbra klesnou během 5 let na kritickou úroveň

Na Obr.  2 je zobrazen stav zásob stříbra od roku 1950. V posledních 15 letech dochází k prudkému poklesu. Příčinou je vyšší spotřeba než těžba. Pokud by tento negativní trend pokračoval a nic převratného se nestalo, zásoby stříbra budou během 5 let na kritické výši.

Fakta:

  • Každý rok od roku 1990 převýšila poptávka nabídku o 140 miliónů uncí
  • Zásoby poklesly z 2,3 miliard uncí na 400 – 800 miliónů uncí, nejníže za 50 let
  • Od roku 1980 se poměr zásob a spotřeby snížil z 80 měsíců na pouhých 12 měsíců!

Světové zásoby stříbra (milióny uncí)

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Zihlmann Investment Management, Švýcarsko

Fundamentální analýza

Drahé kovy se dostávají opět do středu zájmu investorů a stříbro hraje první housle. Na trhu se stříbrem se totiž děje něco, čeho jsme dosud nebyli svědky. Trh signalizuje, že se blíží období výrazného cenového vzestupu. Jaké jsou důvody pro toto tvrzení? I když se to může zdát neuvěřitelné, svět dramatickým tempem přichází o stříbro. Navíc státy světa prakticky bez jakékoliv kontroly tisknou obrovské množství nepodložených papírových peněz. Spojením těchto dvou faktorů se dostáváme do situace, kterou lidstvo za dobu své existence dosud nepamatuje.

V minulosti se stříbro používalo místo peněz. Ještě v pozdním devatenáctém století bylo podle odhadů jako peněz využíváno 5 – 10 miliard uncí stříbra. Nyní je stříbra mnohem, mnohem méně, protože většina kdy vytěženého tohoto kovu byla spotřebována v průmyslu. Nyní nám tak zbývá možná již méně než jedna miliarda uncí.
Spotřeba stříbra je po dlouhou dobu vyšší, než jsme schopni vytěžit. Od roku 1982 se poptávka po stříbře zvyšovala v průměru o 4,5 procenta rychleji než se všeobecně očekávalo. Ve stejném období pak došlo na straně nabídky pouze ke 2,4 procentnímu růstu.

Dlouhodobá nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou

Jedním z významných důvodů očekávaného růstu ceny stříbra je dlouhodobá nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Tento stav je důsledkem řady faktorů.
Mezi ně patří:

1. Neelastičnost nabídky

70 procent světového stříbra se získává jako vedlejší produkt těžby dalších kovů. Výsledkem je, že produkce stříbra nemůže být zvýšena bez toho, aby zároveň nedošlo k ovlivnění těžby jiných kovů – čili k nadprodukci mědi, olova či zinku. Velikost těžby stříbra je tak výrazně neelastická a prakticky vůbec nekoreluje s cenovými změnami na trhu, proto ani dramatický růst ceny stříbra výrazně nezvýší jeho nabídku.

2. Neelastičnost poptávky

Světová průmyslová poptávka se nezvyšuje ani nesnižuje v závislosti na cenových změnách na trhu. Stříbro je totiž využíváno v desítkách tisících různých produktech, v každém z nich však pouze ve velmi malém množství. Při zvýšení ceny stříbra v řádu i desítek procent je tak vliv tohoto růstu na cenu výrobku, v němž je stříbro obsaženo, zcela zanedbatelný. Proto ani dramatický růst ceny nezpůsobí pokles poptávky.

3. Nedostatek

Celosvětová spotřeba stříbra převyšuje produkci, a to již čtrnáct let. Zásoby držené vládami po celém světě se pak blíží ke svému konci. Ještě v minulém století pouze zásoby stříbra ve Spojených státech dosahovaly až 4 miliard uncí. Nyní se však celosvětové zásoby vlád odhadují na pouhých 400 - 800 milionů uncí. Pokud nedojde k zázraku, během 5 let by mohlo dojít de facto k vyčerpání zásob vytěženého stříbra.

4. Investiční nákupy

O stříbro se začínají zajímat velcí institucionální investoři. Stříbro bylo v historii vedle zlata významným uschovatelem hodnot, po většinu lidské historie se používalo jako peníze. Tento účel opět velké fondy láká. Svými nákupy drahých kovů chtějí rozložit svá rizika. Na finančních trzích jsou totiž nyní investiční příležitosti méně zajímavé. Fondy disponují obrovským množstvím peněz, především v porovnání se světovými zásobami stříbra. Příliv i pouhého zlomku peněz fondů způsobí na stříbře dramatický cenový růst.

5. Bohatnutí Asie

Čína a Indie jsou země s dlouhodobou tradicí investování do drahých kovů. V obou těchto zemích žije dohromady dvě miliardy lidí. Ekonomiky těchto států pak prožívají silný hospodářský růst. Ten je spojen s bohatnutím obyvatel. Jejich nákupy povedou v příštích letech ke zvyšování poptávky

6. Stříbro a film

V této spojitosti se často argumentuje, že s koncem klasického fotografického filmu a jeho nahrazením digitálními přístroji, klesne dramaticky poptávka po stříbře. Tato úvaha je však chybná. Ze statistik sice vyplývá určitý pokles poptávky z fotografického průmyslu, avšak zde je třeba doplnit, že velkou část stříbra toto odvětví získává z recyklace již použitých materiálů. S poklesem zájmu o klasické filmy tak sice klesá poptávka, ale zároveň také nabídka stříbra pocházejícího z recyklovaného materiálu. Celkový dopad na trh je tak velmi omezený.

7. Konec výprodejů americké vlády

Od 60. let minulého století vláda Spojených států nabízela na trhu obrovské množství stříbra za kontrolované ceny. Tato politika způsobila růst privátních zásob, odrazovala od těžební aktivity a zároveň podporovala spotřebu. Takto vytvářená nabídka, která držela trh po desetiletí nízko a uměle stlačovala cenu, však nyní zmizela. Spojené státy totiž tento výprodej ukončily. Jelikož se však cena nacházela po celá desetiletí nízko, většina producentů tohoto kovu neinvestovala do dalšího průzkumu nalezišť, ani do nových technologií na zvýšení či zlepšení efektivnosti těžby. Trh tak není schopen pokrýt zvýšenou poptávku a vzhledem k časové náročnosti zavedení nových investic a těžebních projektů nepředpokládáme, že se tato situace zlepší v nejbližších měsících ani letech.

Specifikace kontraktu

  • Futures na stříbro (silver), (COMEX, New York)
  • Měsíc dodání prosinec 2006 (příp. další měsíce při dlouhodobé investici)
  • Objem kontraktu 5000 uncí stříbra
  • Kurz v US centech za 1 unci
  • 1 cent = 50 USD (pohyb o 1 US cent znamená zisk/ztrátu 50 USD na kontrakt)
  • Margin 5940 USD / kontrakt

Autor je analytikem společnosti Colosseum, a.s.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená