FinExpert.e15.cz

Investice do podílových fondů nejsou věda, mohou vynést i 7 % ročně

Investování do podílových fondů je vhodným nástrojem pro splnění vlastních finančních cílů. Ať už se jedná o vytvoření rezervy na důchod, která doplní nedostačující státní penzi nebo například potřebu naspořit dětem prostředky nutné pro kvalitní studium na vysoké škole. Zejména v těchto případech, tedy u dlouhodobých cílů, vyniknou výhody kolektivního investování. Jeho nejznámějším zástupcem jsou právě podílové fondy. Jejich největší výhodou je profesionální správa. Investiční společnost zaměstnává portfolio manažery a analytiky, jejichž jediným úkolem je správa vašich peněz. 

Díky principu kolektivního investování se stejné péči v podílovém fondu dostane vaší pětistovce měsíčně stejně jako vašemu jednorázově investovanému milionu, či deseti milionům korun. I pokud máte potřebné znalosti a zkušenosti, a kapitálovými trhy proplouváte jako štika potokem, schválně si zkuste odhadnout, jakou cenu má váš čas a úsilí, který je kvalitní správě peněz nutné věnovat. Jeho hodnotu odečtěte od výnosu a výsledek si pak srovnejte s výnosem v podílovém fondu. Stále se vám to vyplatilo?

Zřejmě jste již někde slyšeli, že nejdůležitější věcí při investování je dostatečná diversifikace. Fondy jsou na diversifikaci založené, každý jednotlivý fond investuje do desítek až stovek jednotlivých investičních nástrojů. Dle svého zaměření jsou to většinou akcie, dluhopisy nebo jiné cenné papíry. To však není dostatečné.  U investování do fondů se vždy bavíme o sestavení dostatečně širokého portfolia jednotlivých fondů, které přesně odráží vaši chuť či averzi vystavovat se tržnímu riziku. 

Nemusíte však být mistry teorie portfolia, abyste mohli začít bezpečně investovat. Jednoznačně nejpopulárnějšími nástroji mezi drobnými investory jsou takzvané investiční programy životního cyklu. Jde v podstatě o předpřipravená fondová portfolia v různých variantách podle cílené rizikovosti, která s vámi putují po předem stanovené cestě. Víte, že půjdete za dvacet let do důchodu a potřebujete se připravit? Váš investiční program bude tedy automaticky nastaven na dvacet let a po celou dobu investování se bude automaticky přizpůsobovat zbývajícímu investičnímu horizontu. Čím více se bude blížit konec programu, tím větší roli budou ve vašem portfoliu hrát konzervativní investiční nástroje. Poslední rok bude portfolio již plně zainvestováno v těch nejvíce konzervativních dluhopisových fondech, či fondech peněžního trhu. Cílem je ochránit vytvořený kapitál tak, aby náhlý výkyv trhů (které jsou ze zásady vždy neočekávané) neukrojil z naspořených prostředků na poslední chvíli citelný kus a nenechal vás tak v penzi na holičkách.

Jaké můžeme od těchto nástrojů očekávat výnosy? Pokud se budeme bavit o dlouhodobém horizontu, tedy deset let a více, a alespoň vyváženém vztahu k riziku (nejsme ani horkokrevní burzovní spekulanti ani zapřísáhlí vyznavači spořicích účtů) můžeme střízlivě očekávat výnos v rozmezí 5 – 7 % ročně. V době kdy bankovní produkty atakují nulu a penzijní spoření, alespoň pokud jde o transformované fondy, mají co dělat, aby svými výnosy dosáhly nad inflaci, je logické rozšířit svůj finanční rozhled. Nemusíte mít strach, že byste byli prvními průzkumníky. V podílových fondech mají Češi aktuálně investováno na 300 miliard korun a tato hodnota neustále roste.

Pro to, abyste mohli začít využívat výhod fondového investování, není potřeba být finanční matematik a ani není potřebovat disponovat přetékajícím bankovním kontem. Na trhu je dostatek jednoduchých, spolehlivých a bezpečných nástrojů, které vám otevřou dveře na kapitálové trhy. Nabízí je zde několik investičních společnosti a nabídka je dostačující. Vaší jedinou úlohou je vybrat jeden z těchto nástrojů, zvolit variantu dle svého postoje k riziku a začít pracovat na splnění finančních cílů.

Autor: Jan Macek, analytic společnosti Swiss Life

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená