FinExpert.e15.cz

Investice do nemovitosti? Zisk pomalu, ale jistě

Jednou z dlouhodobě nejoblíbenějších forem, jak uložit a zhodnotit peníze, je koupě nemovitosti určené k pronájmu.
Investice do nemovitosti? Zisk pomalu, ale jistě

Vidina trvalého zdroje příjmů podněcuje zájem lidí o možnosti investování. Jednou z dlouhodobě nejoblíbenějších forem, jak uložit a zhodnotit peníze, je koupě nemovitosti určené k pronájmu. Tento způsob investice však s sebou nese i rizika. Investovat do bytů a domů se totiž musí umět.

Ač si mnozí myslí, že zakoupením bytu si pronajímatel zajistí pravidelný příjem, nemusí tomu tak být. Investici ohrožují specifická rizika, mezi které spadá pokles cen nemovitostí, výše inflace, pokles příjmů i snížení hustoty obyvatelstva v lokalitě, kde se nemovitost nachází. „Základním pravidlem dobré investice je znát hodnotu nemovitosti. V ideálním případě by se měl investor řídit pravidlem: levně koupit, navýšit cenu rekonstrukcí, dlouhodobě pronajímat a po určité době draze prodat,“ říká Martin Špaček z portálu Sfinance.cz.

Kde se vyplatí koupě a pronájem nemovitosti

Pořízení nemovitosti a následný pronájem je vhodný ve chvíli, kdy  se dá očekávat nárůst inflace či zvýšení populace v dané lokalitě. Přistoupit ke koupi se také vyplatí, pokud je na dohled kvalitní nemovitost za velmi příznivých podmínek, třeba v rámci rozprodávání městských bytů.

Byt se snadno pronajímá, je-li postaven ve velkém univerzitním městě, kde je dostatek studentů, mladých párů i menších rodin. Trefou do černého jsou zejména novější nemovitosti v atraktivních lokalitách. Cihlový dům s dobrou dopravní dostupností a vysokou úrovní občanské vybavenosti má silný potenciál na dobré zhodnocení. Investice do starých nezrekonstruovaných bytů, které jsou situovány na větších sídlištích v okrajových částech měst, se vyplatí jen při extrémě nízké ceně.

Byt pořízený z úspor

Pokud má člověk dostatek finančních prostředků, díky kterým si může pořídit nemovitost z vlastních prostředků, může očekávat, že se mu hodnota nemovitosti splatí ještě před nástupem do důchodu. Podzim života tak bude moct strávit aktivně jako zajištěný rentiér. Nejen, že se mu vrátí investované peníze, získá i trvalý a dlouhodobý příjem.
 

Má-li  investor na účtu méně volných finančních prostředků nebo dokonce žádné, může si nemovitost pořídit na hypoteční úvěr. Náklady vložené do nemovitosti se v tomto případě začnou majiteli vracet až za desítky let. Navíc, dokud není splacená hypotéka, veškeré příjmy z pronájmu putují na umořování úvěru. Vymstít se může i případný plošný pokles cen nemovitostí.

Banky nabízejí speciální hypotéky přímo určené pro pořízení nemovitosti určené k pronájmu. Tyto finanční produkty jsou však dražší než standardní hypotéky, proto o ně málokdo projevuje zájem. „Než by lidé přiznali, že plánují koupi bytu za účelem pronájmu, raději do příslušné kolonky v žádosti o hypotéku uvedou, že v bytě bude bydlet rodinný příslušník. Pokud by po pravdě uvedli, že chtějí nemovitost pronajímat, čekalo by je další množství dokumentů, které by museli bance předložit, třeba odhad výše příjmů z budoucího nájmu,“ dodává Martin Špaček.

Zdroj: Sfinance.cz

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak ono investovat do nemovitosti uz neni zdaleka je...
Alice
3. 7. 2015, 10:44
Žádná zpětná vazba mi nepřišla, tak doufám, že email...
Dáša H.
2. 6. 2015, 02:05
Tato realitní kancelář mě zajímá. Můžete mi prosím n...
Beky
31. 3. 2015, 23:46
Byt v Brně jsme prodali přes pegasreal.cz Prodej byl...
Dáša H.
7. 12. 2014, 16:02
Právě v Brně se nyní ve většině čtvrtí vyplatí koupi...
Filip z Rádce
23. 10. 2013, 18:54

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená