FinExpert.e15.cz

Investice do diamantů

Diamanty byly vždy symbolem bohatství. V posledních letech jsou diamanty stále častěji využívány k dlouhodobému a diskrétnímu uložení peněz.
Investice do diamantů

V porovnání s ostatními typy investic přinášejí velmi zajímavé zhodnocení i v krizích, které svět v určitých cyklech postihují.

Dnes, kdy se stala krize celosvětovým tématem i problémem číslo jedna, investoři marně hledají bezpečnou investici. V minulém roce bylo velmi obtížné najít investiční nástroj, který by překonal krizi a přinesl zajímavé zhodnocení. Dlouhodobé a výrazné poklesy akciových trhů doprovázené rostoucí nervozitou investorů, obvykle zvyšují poptávku po cenných komoditách, které neztrácí svou hodnotu. Mezi takové komodity můžeme zařadit i investiční diamanty.

Malý, ale cenný

Diamant je vysoce ceněný přírodní nerost. Jasnou představu o využití diamantů mají i ti, kteří se o investování běžně nezajímají. Nejkvalitnější diamanty jsou využívány při výrobě šperků nebo jako investiční kameny. Méně kvalitní kusy najdou uplatnění v průmyslu (např. k výrobě vrtných, řezných či brusných nástrojů).

Na rozdíl od zlata či jiných vzácných kovů jsou diamanty nepřekonatelné v poměru hmotnost – cena. Za jeden milion korun si koupíte přibližně dva kilogramy zlata. Stejnou částku vydáte za diamant o hmotnosti přibližně od půl do jednoho gramu.

Obchod s diamanty

Podobně jako s akciemi, tak i s diamanty se obchoduje na burze. Přístup na burzu a právo uzavírat zde obchody mají její řádní členové. Na světě funguje 28 burz, kde jsou předmětem obchodu právě diamanty. Významnou a zároveň jednu z nejstarších burz najdete v belgických Antverpách. S diamanty se zde obchoduje podle slov jejího prezidenta Arthura Bellera již od roku 1904.V současné době má antverpská diamantová burza přibližně dva tisíce členů, čímž se řadí mezi největší na světě. Diamantové burzy najdete i v řadě dalších zemí například v USA, Izraeli, Spojených arabských emirátech, Rusku, Japonsku, Velké Británii, Thajsku či Itálii. Všechny burzy jsou sdruženy ve Světové federaci diamantových burz (WFDB).

Nákup v „malém“

Uvažujete-li o nákupu investičních diamantů, povede vaše první cesta k profesionálnímu obchodníkovi. Jen ten vám může zaručit pravost a kvalitu kupovaných diamantů. V České republice najdete hned několik firem, které se specializují na obchod s touto komoditou. Významným domácím obchodníkem je například společnost Diamonds International Corporation, sídlící v Praze. Jako jediná česká společnost je členem a akcionářem diamantové burzy v Antverpách Beurs voor Diamanthandel.

Každý obchodník má určitou zásobu diamantů k okamžitému odběru. Pokud nenajdete investiční diamant, který by splňoval vaše požadavky, většinou vám jej obchodník zajistí během několika dní. Je-li obchodník členem některé z diamantových burz, může využít depozit spolupracujících partnerů na burze. Dobrý obchodník poradí, které diamanty budou pro vaše investiční záměry nejvhodnější, případně vám navrhne konkrétní diamantové portfolio.

Obchodníci s diamanty

  • BOOLER DIAMONDS - www.boolerdiamonds.cz
  • DIAMONDS INTERNATIONAL CORPORATION - www.dic.as
  • Inbar - www.inbardiamond.cz
  • DIAMOND TRADE CENTER - www.diamond-center.cz
  • OPTIMA DIAMANT – www.diamand.cz

 

Hodnocení kvality diamantů

Pro hodnocení kvality diamantů se používají čtyři parametry - brus, váha, čistota a barva. Profesionálové mluví o tzv. 4C, což jsou počáteční písmena anglických výrazů Cut – brus, Color – barva, Carat – váha a Clarity – čistota.

Investiční diamanty

Ne všechny diamanty jsou určeny k investování. Česká gemologická laboratoř, která posuzuje kvalitu drahých kamenů a vydává příslušné certifikáty, upřesňuje kritéria investičních diamantů následovně. Investiční diamanty jsou čistě bílé kameny barev D – F podle používané diamantová stupnice Gemological Institute of America (GIA). Z dlouhodobého hlediska jsou investičně zajímavé i barevné diamanty. Kameny čistých a sytých přírodních barev (červená, modrá, zelená, růžová) se v přírodě vyskytují jen zřídka a proto je i jejich hodnota několikanásobně vyšší než u čistě bílých kamenů. Investiční diamanty nesmějí být nažloutlé či hnědé. K investici jsou vhodné nejčistší diamanty stupně FL - VS (podle stupnice GIA), o hmotnosti od půl do 1,5 ct (ct – metrický karát = 0,2 gramu), dokonale broušené se správnými proporcemi a symetrií. Za nejvhodnější je považován kulatý brus, který nepodléhá módním výkyvům.

Certifikace diamantů

Seriozní obchodník poskytne ke každému nabízenému diamantu certifikát. Ten obsahuje údaje o barvě, hmotnosti, čistotě, typu a kvalitě brusu diamantu. Dále mohou být v certifikátech údaje o rozměrech, fluorescenci, mapa vnitřních a vnějších charakteristik apod.

Certifikáty s odborným hodnocením diamantů vystavují gemologické laboratoře. Mezi nejvýznamnější patří Gemological Institute of America (GIA), Hoge Raad voor Diamanten (HRD) a International gemologic institut (IGI). Z českých společností se věnuje profesionálnímu hodnocení a certifikaci diamantů Česká gemologická laboratoř.

Výnos, riziko, likvidita

Podobně jako u jiných typů investic, tak i u diamantů se každý investor zajímá o tři veličiny – potenciální výnos, riziko a likviditu. Roční výnos, kterého můžete dosáhnout investicí do diamantů je dán velikostí a kvalitou kamene. Ceny menších investičních diamantů od 1 do 1,49 ct rostou v průměru od jednoho do čtyř procent ročně. U velmi kvalitního diamantu o hmotnosti 4 ct může cena během jednoho roku vzrůst dokonce o 20 až 30 procent.

I při investici do diamantů podstupujete riziko poklesu jeho hodnoty. Podle informací Luboše Říhy, ze společnosti Diamonds International Corporation, však hodnota kvalitních diamantů v posledních desetiletích ani jedenkrát neklesla, naopak stále rostla. Diamanty jsou komoditou, která neztrácí na své hodnotě a není ohrožena výkyvy ekonomiky. Jediným rizikem zůstává nákup nekvalitního diamantu či falsifikátu. Při nákupu u zavedených a známých obchodníků jsou uvedená rizika zanedbatelná.

Diamanty jsou poměrně lehce směnitelné. Obchodníci se zabývají nejen prodejem investičních diamantů, ale i jejich zpětným odkupem.

Doporučená výše investice

Investici do diamantů lze doporučit konzervativně zaměřeným investorům, kteří hledají vhodný způsob dlouhodobého uložení peněz (na pět a více let). Pokud uvažujete o investici do diamantů, připravte si alespoň 300 tisíc korun. Za tuto částku již lze pořídit kvalitní investiční kameny.

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Zdravím do diskuse, kdybyste chtěli investovat do di...
Tereza
29. 6. 2015, 14:07
Re: Dnešní článek v E15
Lukáš
26. 2. 2009, 09:39
Re: Dnešní článek v E15
Patrik Chrz
23. 2. 2009, 13:31
Dnešní článek v E15
Patrik Chrz
23. 2. 2009, 13:29
A furt dokola....
Patrik Chrz
23. 2. 2009, 07:22

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená