FinExpert.e15.cz

Internetové bankovnictví českých bank v Linuxu

Elektronické bankovnictví přes Internet nemusí být dostupné každému, i když si tuto službu jako klient zaplatíte, nemusí vám vždy fungovat. O problémech vědí své především uživatelé operačního systému GNU/Linux a alternativních prohlížečů.
Internetové bankovnictví českých bank v Linuxu

Elektronické bankovnictví

Elektronické bankovnictví patří do skupiny služeb přímého bankovnictví, které umožňují klientům dělat snadno bankovní operace bez nutnosti návštěvy banky. Díky Internetu (proto Internetové bankovnictví) to je navíc možné snadno a rychle například přes webový prohlížeč z pohodlí domova nebo kanceláře.

V tomto článku se budeme bavit pouze o webovém bankovnictví, ačkoli existují i jiné varianty Internetových služeb, ty jsou ale pro uživatele Linuxu často ještě větší překážkou.

Co to je GNU/Linux

GNU/Linux (název se často zkracuje jako Linux) je svobodný operační systém, který je distribuován včetně zdrojového kódu. Je to svobodná a plně použitelná alternativa k operačnímu systému Microsoft Windows, který jistě znáte.

Linux má mnoho výhod, z pohledu webového bankovnictví se hodí zmínit řádově lepší bezpečnost (viry, a trojské koně vás na Linuxu moc trápit nemusí) a cenu (Linux si můžete pořídít doslova za pár desítek korun včetně dalšího software, jakým je například kvalitní kancelářský balík).

V Linuxu se také často běžně používají tzv. alternativní webové prohlížeče. Alternativní bývají označovány proto, že nemají dost velké zastoupení v používanosti vzhledem k Microsoft Internet Exploreru, který má v současné době majoritní podíl s více než 85 %. Jako alternativní prohlížeče tedy rozumíme často programy Mozilla, Firefox, Opera a další.

Jak funguje webové bankovnictví

Webové bankovnictví českých bank (ať už je označováno jakkoli) funguje přes takzvaného tenkého klienta, který pracuje prostřednictvím webového prohlížeče a zpravidla se tváří jako dynamická webová stránka. Výhodou pro uživatele je poměrně intuitivní prostředí, které zná z běžné praxe, a prakticky nulová potřeba instalovat další programy.

Webové bankovnictví ale nemusí být vždy přístupné každému, představte si situaci, kdy v roli klienta musíte nejprve nějakým způsobem otestovat, zda aplikace funguje i na vašem počítači... a právě to se v současné době děje, pro uživatele Linuxu to je často nutností, pokud chtějí předejít nepříjemnému překvapení.

České banky se o funkčnost v Linuxu zřejmě vesměs nezajímají, některé to dokonce úplně přecházejí. Z oficiálních stránek českých bank se často dozvíte, že pro spuštění je potřeba Microsoft Windows, což pro linuxové uživatele znamená, že by si je museli nejprve koupit (cca 3 až 7 tisíc Kč), nainstalovat a samozřejmě jim vyhradit určité místo na disku. A tím také ztratit část komfortu při práci s počítačem, pokud by bylo potřeba manipulovat s peněžními prostředky nebo třeba jen zjistit zůstatky na účtu, znamenalo by to obvykle ukončit veškerou práci a počítač restartovat do jiného operačního systému.

Situace naštěstí není tak zlá a ve většina bankovních aplikací, které jsme pro seriál na Linuxsoftu testovali nějak fungovala. Někdy bez problémů, někdy s menšími obtížemi, ale většinou se dalo docílit rozumně fungující aplikace ovšem s výjimkou jedné české banky, která patří k těm největším u nás – a to sice Komerční banky.

Její webové bankovnictví funguje pouze pod Windows a zástupci z banky už nejméně dva nebo tři roky tvrdí, že nová verze je v plánu – což je možná pravda, ale pro uživatele Linuxu to zpravidla znamená, že bude lepší se této bance obloukem vyhnout nebo při přechodu na Linux počítat s ponecháním MS Windows popř. s přechodem k jiné bance, což může být a často je bolestivé (už prostá změna čísla účtu je nepříjemná a navíc přechodem často přicházíte o výhody, na které jste během používání účtu dosáhli).

Situaci shrnuje tabulka, která popisuje situaci u největších českých bank. Funkčnosti každé aplikace je subjektivně hodnocena třemi stupni a to sestupně: dobrá, dostatečná a nedostatečná.

Banka Název testované internetové aplikace (funkčnost v Linuxu) Poznámka
Bawag Bank CZ IBnet (dostatečná) Pro vstup do certifikační autority a k přihlášení do aplikace je potřeba používat zvláštní odkazy.
Citibank Citibank Online (dobrá) Čisté a jednoduché HTML.
Česká spořitelna SERVIS 24 (dobrá) Některé operace (včetně zobrazení zůstatků a historie) je možné provádět pomocí textového webového prohlížeče ELinks.
ČSOB ČSOB Internetbanking 24 (dostatečná -- autorizace pomocí SMS) Pro Mozillu/Firefox je nutný zvláštní postup při autorizaci. Aplikace Poštovní spořitelny je téměř totožná s ČSOB Internetbanking 24, takže pro ni platí to samé.
eBanka Internetové bankovnictví (dobrá) eBanka má ve své bankovní aplikaci více funkcí než zbývající testované banky.
GE Money bank Internet Banka GEnius (dobrá) Fungující IB GEnius má několik nepříjemných omezení, např. limit denních transakcí na 10 000 Kč.
Internet Banka (nedostatečná)
HVB Bank Online Banking (dobrá) Kompletně v Javě.
Komerční banka Mojebanka, Expresní linka plus (nedostatečná) Možná funkční pod emulovaným Internetem Explorerem, což je poměrně komplikované.
Raiffeisenbank Internetové bankovnictví (dobrá) Zůstatek je možné zjistit pomocí textového prohlížeče ELinks.
Volksbank Internet Banking (dobrá) Zůstatek je možné zjistit pomocí textového prohlížeče ELinks.
Živnostenská banka NetBanka s digitálními certifikáty (dostatečná) V Mozille/Firefoxu jsem měl problémy s aktivními operacemi.

Zdroj: Linuxsoft

Podrobné výsledky testu a hodnocení jednotlivých aplikací najdete na www.linuxsoft.cz v seriálu článků na téma Internetové bankovnictví v Linuxu

Závěr

Webové bankovnictví českých bank je v Linuxu obvykle funkční, jenom to banky na svých stránkách neuvádějí. Každopádně, bezproblémová funkčnost není pravidlem a co víc, klienti používáním jiného než požadovaného software v drtivé většině případů přicházejí o uživatelskou podporu k bankovní aplikaci poskytovanou bankou.


ČLÁNEK DNE na FinExpert: Co zjistila inspekce o výši bankovních poplatků v ČR

Další článek


 

Související články


celkem 31 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: aktivni operace u ZB ....
Ondřej Čečák
13. 6. 2005, 18:38
Re: CSOB a Postovni ....
DuckDaffy
13. 6. 2005, 18:13
aktivni operace u ZB v linuxu funguji
muf211
13. 6. 2005, 14:52
Re: KB
ivan
11. 6. 2005, 13:42
Re: Podpora ucetniho ....
me
11. 6. 2005, 12:17

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená