FinExpert.e15.cz

Internet: kolik stojí paušál

Modemové připojení k internetu je pomalé a drahé. Pokud nechcete být omezeni časem, respektive cenou měli byste začít přemýšlet o jiném typu připojení. Kolik stojí paušální připojení pomocí ADSL, bezdrátové technologie a kabelové televize?
Internet: kolik stojí paušál

Kromě nejrozšířenějšího, ale pomalého a většinou i drahého modemového připojení (dial-up) existuje řada alternativ v podobě tzv. paušálního připojení domácnosti k internetu. V případě využití bezdrátové, kabelové nebo ADSL technologie se cena za připojení nepočítá z doby strávené na internetu, ale platíte předem sjednaný měsíční poplatek. Brouzdáním po internetu, stahováním elektronické pošty nebo nakupováním můžete trávit hodiny a nemusíte se bát měsíčního vyúčtování Českého Telecomu (ČTc).

(Ne)slavné ADSL
ADSL je vysokorychlostní připojení k internetu, ČTc jej začal komerčně nabízet v dubnu letošního roku a prozatím vyvolává spíše rozpaky. Hlavní rozdíl oproti modemovému připojení je jasný – uživatel neplatí poplatky za telefonní impulzy.

Jelikož ADSL zatím není možné zavést na všech linkách provozovaných ČTc, musíte si nejprve ověřit dostupnost (například na stránkách Českého Telecomu nebo na infolince ČTc). Dále musíte splňovat tyto podmínky:

  • musíte mít zřízenu funkční analogovou nebo euroISDN2 linku Českého Telecomu
  • musíte mít zaplaceny všechny faktury od Českého Telecomu
  • maximální vzdálenost od ústředny musí být cca 4,9 km (fyzická délka vedení), a vedení musí vyhovovat potřebám ADSL
  • je nutné se nacházet v dosahu ústředen, kde bude v první fázi ADSL spuštěno

Rychlosti ADSL nabízené v současnoti pro domácnosti jsou 512/128 kb/s a 1 024/256 kb/s, což je teoreticky 10–20× vyšší rychlost, než nabízí modem.

Klepněte pro větší obrázek
1) První hodnota udává rychlost pro stahování dat, druhá pro nahrávání dat.
Zdroj: poskytovatelé


Kolik za ADSL zaplatíte?
Pokud se rozhodnete zřídit si připojení k internetu pomocí ADSL, levné to zrovna nebude. Musíte počítat s poplatkem za zřízení služby (většinou 1 040 Kč), pravidelným měsíčním tarifem (zhruba 1 400 Kč), poplatkem za instalaci modemu či dalších zařízení (zhruba 1 500 Kč) a měsíčním pronájmem modemu (cca 180 Kč). Existují i tzv. samoinstalační balíčky, které za výhodnou cenu obsahují modem a podrobný návod, jak jej zapojit. Zakoupením takového balíčku odpadá měsíční placení za pronájem modemu, čímž za rok ušetříte přes 2 000 Kč. U každé společnosti stojí balíček různě, ale v rámci promo akcí ho lze získat i za 999 Kč (Volný ADSL, podmínkou je podepsání smlouvy na dva roky).
Pozor také na limity, které se vztahují na přenos dat. Pro tarif 512/128 kb/s máte k dispozici 10 GB zdarma (sčítají se oba směry) a pro 1 024/256 kb/s máte 20 GB. Za každých dalších započatých 10 GB zaplatíte okolo 400 Kč. Některé společnosti, ale toto omezení nemají a můžete celý měsíc surfovat bez omezení dat (viz tabulka). V ročním vyúčtováním pak může právě několik takových maličkostí znamenat zbytečné vyhazování peněz.

8 kb/s = 1 kB/s
Značení kb/s se čte jako [kilobit za sekundu], kB/s se čte jako [kilobajt za sekundu]. Jeden bajt má osm bitů, z toho plyne, že osm kilobitů za sekundu je jeden kilobajt za sekundu. Pokud je připojení 192 kb/s, znamená to, že rychlost stahování souborů z internetu bude maximálně 24 kB/s (192 : 8 = 24).

Klepněte pro větší obrázek
1) Pouze do 31. prosince 2003.

Bezdrátové připojení
Alternativou k ADSL je bezdrátové připojení (wireless), které poskytuje velmi mnoho společností i v menších městech. Cenově je toto připojení srovnatelné s ADSL, ale velmi záleží na poskytovateli, respektive zvoleném cenovém programu. Opět se jedná o rychlý a spolehlivý způsob přístupu na internet 24 hodin denně, který ale není dostupný pro všechny zájemce.
Záleží na viditelnosti mezi obytnou jednotkou a vysílačem, a neméně na intenzitě signálu. Pokud splníte všechny požadavky kladné poskytovatelem, trvá proces instalace bezdrátového připojení zhruba týden. Nepotřebujete telefonní přípojku, modem a ani nemusíte kontaktovat ČTc. Často je těžké zjistit konkrétní ceny bezdrátového řešení, jelikož firmy projekty řeší individuálně a cenové programy nezveřejňují.

Download versus upload
Download se uvádí pro rychlost stahování dat z internetu směrem k uživateli a pro běžného uživatele je mnohem důležitější než upload. Právě upload značí rychlost odeslání dat na internet. Pokud tedy nahráváte soubory na server (například vytvořené internetové stránky), provádíte upload. Jestliže prohlížíte www.osobni-finance.cz a klepnete na článek, provádíte download.

Zavedení „bezdrátu“
Jak realizace pomocí bezdrátové technologie vypadá ve skutečnosti? Ze všeho nejdříve si musíte vybrat společnost. Vybraná firma provede měření signálu a pokud je vše v pořádku, zajistí instalaci bezdrátového přípojného okruhu s konfigurací jednotlivých koncových zařízení. Rád bych zdůraznil, že při realizaci připojení se většinou platí zvlášť jen práce a materiál (anténa nikoli), dále práce při instalaci radiového zařízení (zařízení ne) a práce při připojení zákazníkova počítače a jeho sítě k poskytnutému pojítku. Výše těchto nákladů je v jednotlivých případech individuální a je součástí konkrétní nabídky poskytovatele. Vy pak měsíčně platíte pouze pronájem potřebných zřízení (anténa, radiové zařízení).

Co to je sdílené připojení?
Chcete si pořídit bezdrátové připojení, ale poskytovatel na svých stránkách inzeruje rychlost 192 kb/s pro download s dodatkem, že se jedná o připojení sdílené? Co to znamená? Dodatek sdílené připojení značí, že o rychlost 192 kb/s se budete dělit s dalšími uživateli (většinou pěti až šesti). Pokud budete připojeni v určitý okamžik sami, můžete dosáhnout rychlosti až 192 kb/s, v případě, že bude současně připojeno pět uživatelů, rychlost se mezi ně rozdělí. Poskytovatel ale často garantuje minimální rychlost (v případě 192 kb/s to je většinou 64 kb/s).

Kabelové připojení: levné a rychlé
Připojení k internetu pomocí rozvodů kabelové televize je velmi oblíbené, ale bohužel není pro mnoho uživatelů dostupné - tam, kde funguje jeden operátor, nefunguje druhý a naopak. Hlavním poskytovatelem kabelového připojení k internetu je společnost UPC, která nabízí svůj produkt Chello v Praze a Brně. Konkurenční Karneval (spojené společnosti TESmedia a Intercable CZ) jej nabízí i v menších městech. Co se týče hardwarového vybavení, potřebujete pouze síťovou kartu a kabelový modem. Klasický modem používat nelze, ale poskytovatel vám za poplatek speciální modem pronajme.

Mistral versus Chello
V souvislosti s kabelovým internetem jste možná zaregistrovali službu po názvem Mistral. Od 1. října tohoto roku se ale připojení Mistral, které nabízelo UPC, jmenuje Chello. Přechod na nový název souvisí s marketingem mateřské společnosti UGC Europe, která v různých evropských zemích provozuje připojení k internetu pod značkou Chello Broadband.

Klepněte pro větší obrázek
1) Rychlost pro download.
2) Vratná záloha.
3) Vratná záloha na modem.
4) Společnost poplatky za instalaci neuvádí.
5) Limit 20 GB, po jeho překročení snížení rychlosti na 64/32 kb/s.

Více informací o ADSL a možnostech připojení k internetu naleznete na Zivě.cz

Další článek


 

celkem 33 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Nechte autora bý(í)t?
Martin
30. 12. 2003, 17:09
Nez tu budete uvadet ceny tak si je overte!!!(viz.zr...
Upc Zakaznik
24. 11. 2003, 22:02
Re: Karneval
Ystrem
23. 11. 2003, 13:23
Reklama?
Beny
22. 11. 2003, 21:36
Re: Bity do byte . . .
x
21. 11. 2003, 09:15

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená