Pracovat ze svého obývacího pokoje? Za pár měsíců by to podle ministrů práce Zdeňka Škromacha a informatiky Vladimíra Mynáře neměl být problém - díky rozvoji teleworkingu, tedy práce přes internet.
Ministři si od svého plánu slibují, že by alespoň částečně snížil nezaměstnanost, která během letošního roku narostla do rekordní výše. „Samotný teleworking problém nezaměstnanosti nevyřeší, ale je to jeden z řady použitelných nástrojů. Části nezaměstnaných může pomoci,“ tvrdí Mlynář.
Lidé z úřadů práce jsou však skeptičtí: Práce z domova podle nich s nezaměstnaností výrazně nazahýbá. Proč? Teleworking totiž mohou využívat především kvalifikovaní lidé, například programátoři nebo marketingoví specialisté.
„Většina našich uchazečů ale má základní vzdělání, nebo je vyučená,“ tvrdí Josef Vyroubal z Úřadu práce v Jeseníku. Tito lidé procházejí počítačovými rekvalifikacemi, během nich se však učí jen základní obsluhu počítače.
V zemích Evropské unie pracuje na dálku necelých šest procent lidí. V Česku je toto číslo podstatně nižší. Ministerstvo práce proto v současnosti připravuje změny zákonů, které by teleworking podpořily. „Počítá se, že by tento způsob práce mohla řešit novela zákoníku práce,“ tvrdí Škromach.
Podle průzkumu agentury Dema z konce letošního dubna se Češi domnívají, že teleworking pomůže zdravotně postiženým či matkám s dětmi.
Na rozdíl od odborníků z úřadu práce se 67 procent lidí domnívá, že by práce z domova mohla přispět k řešení problémů v regionech postižených vysokou nezaměstnaností.
I když se Čechům idea teleworkingu lídí, v dubnovém průzkumu společnosti TNS Factum se více než polovina z nich přiznala, že o možnosti pracovat z domova nikdy osobně neuvažovala.
Téměř dvě třetiny z respondůntů navíc uvedly, že doma nemají dostatečné vybavení.
Zdroj: HN