FinExpert.e15.cz

Inspirujte se od Podnikatelů desetiletí

Jak začínali bohatí a slavní podnikatelé? Možná přemýšlíte o tom, jak rozjet byznys, nebo jak přeměnit malou živnost v prosperující firmu.
Inspirujte se od Podnikatelů desetiletí

Zkuste se inspirovat od vítězů soutěže Ernst&Young Podnikatel roku České republiky, jejichž příběhy zachycuje nová kniha Podnikatelé desetiletí. Jejich začátky jsou až s podivem skromné a nejisté. Překvapivě pro ně nejsou důležitou motivací jen peníze – jejich příběhy často spojují nehmotné ideály, než potřeba nakupovat luxusní vozy.

Domek za firmu

Kvido Štěpánek, majitel společnosti Isolit-Bravo dodávající výrobky pro Philips či Ikeu, říká, že s podnikáním je to jako s hrou na klavír. Do jisté míry se dá naučit, ovšem k vynikajícím úspěchům je potřeba talent. Jeho schopnosti se pak ukazují při každoročním zúčtování, kdy jeho firma vykazuje zisk kolem 100 až 200 milionů Kč.

Při získání firmy však musel obrovsky riskovat – před 20 lety zastavili se společníky své rodinné domy a vzali si úvěr na koupi podniku. Jak dnes říká, žádný plán B pro něj tehdy neexistoval. Další peníze neměl, a tak vsadil na jedinou kartu – úspěch v podnikání.

Může se to zdát donkichotské, ovšem Kvido Štěpánek měl k rozjezdu velkého byznysu motivaci na hony vzdálenou penězům či slávě. Hodlal se podílet na rozvoji svobodné společnosti a co nejvíce procesu přeměny v devadesátých letech pomáhat. „Aby se lidé měli lépe, nejen po stránce občanských svobod, ale také po stránce ekonomické,“ říká v knize Kvido Štěpánek. To druhé se mu prostřednictvím jeho firmy rozhodně podařilo. Zaměstnává kolem pěti stovek lidí v Jablonném nad Orlicí, kde se nezaměstnanost pohybuje kolem 8 %.

Žlutý dopravní hurykán

Majitel žlutých autobusů a brzy i vlaků Radim Jančura začal podnikat už na vysoké škole. Jak sám říká, hledal cokoliv, aby se mohl postavit na vlastní nohy a vyhnul se práci v oboru silnoproudu, který na elektrofakultě studoval. Už ve třetím ročníku studia tak začal organizovat pro brněnské vysokoškolské studenty „zájezdy“ za město na vesnické bály. „Vymyslel jsem jízdní řád tak, aby ty staré kloubové Ikarusy mohly objet všechny brněnské koleje, odvezly studenty do vesnice na místo, a pak je zase rozvezly zpět,“ říká v knize Radim Jančura.

Radim Jančura ve skutečnosti studoval dvě vysoké školy, ale nakonec dokončil jenom onu techniku v Brně. Ještě před jejím absolvováním se ale vydal na brigádu do Anglie, kde pracoval načerno. Potkal tam množství dívek, které vypomáhaly v anglických rodinách jako au-pair, aby si zlepšily angličtinu a k tomu vydělaly i nějaké peníze. Seznámil se s tím, jak celý byznys funguje, a po návratu se rozhodl, že si založí au-pair agenturu. Jenže tou dobou bylo podobných desítky, možná stovky.

Jediné, čím se dalo konkurovat, byla cena – proto ji srazil na polovinu oproti konkurenci. S našetřeným vstupním kapitálem pět tisíc korun si Jančura pronajal kancelář s komunistickým nábytkem – místnost o rozměrech 2 × 5 metrů, ale měla i telefon a fax. Tak vznikla agentura Student Agency.

Motivací Radima Jančury je další rozvoj a to, že se firma neustále mění. „Úplně na začátku jsem dělal většinu věcí sám – psal katalogy, dělal marketing, uklízel v kanceláři. Prošel jsem si vším. Jenže kdyby měla firma deset let stále jenom deset zaměstnanců, tak by mě to asi nebavilo, bylo by to únavné,“ vyvětluje v knize Radim Jančura.

Rebelem od mládí

Podnikatel Tomáš Březina vyniká buldočí povahou. Ačkoliv těsně před revolucí v kanadské Ottawě natíral ploty, nebo sekal trávníky, po návratu dokázal postavit největšího českého výrobce betonových dlažeb – společnost Best. Tržní podíl 60 % a miliardové obraty měly počátek ve vytrvalém obcházení bank.

Tomáš Březina potřeboval půjčit sto milionů korun na stavbu závodu na zelené louce. Nakonec mu půjčila v pořadí 39. banka, kterou navštívil. Ačkoliv mu dnes jeho němečtí konkurenti nabízí za firmu kolem tří miliard korun, prodat ji stále nehodlá.

Podle Tomáše Březiny neexistují tajemství podnikatelského úspěchu. „Ani nemohou existovat, protože vše podstatné i marginální již bylo od podnikatelských hvězd a hvězdiček tisíckrát publikováno a následně pitváno a rozebráno.

Celé tajemství je v tom, že ty tisíce známých a popsaných krůčků, složitostí, nepříjemností, otravností, trvalého vymýšlení, přemýšlení, analyzování a hodnocení – a to vše pod trvalým stresem, často pod trvalou závistí až nenávistí nepřejícího okolí – dokáže zvládnout a dlouhodobě ustát pouze malé množství mimořádných jedinců,“ říká.

Klepněte pro větší obrázek
Obálka knihy Podnikatelé desetiletí

 

Podnikatelé desetiletí

Autoři: Roman Smělý a Martin Chlouba
Datum vydání: 10. ledna 2011

Anotace: Inspirativní, plné odvahy i vytrvalosti. Takové jsou příběhy nejlepších podnikatelů České republiky v knize Podnikatelé desetiletí. Mapovali jsme jejich kroky od první koruny investované do podnikání až po miliardy, které jejich společnosti dnes vydělávají. Ať hledáte recept na úspěch v podnikání, nebo vás zajímají příběhy lidské odvahy, kniha Podnikatelé desetiletí je určená právě pro vás. Najdete v ní příběh Vladimíra Kováře z Unicornu, Tomáše Březiny z Bestu, Radima Jančury ze Student Agency, Zbyňka Frolíka z Linetu či posledního vítěze soutěže Podnikatel roku České republiky Eduarda Kučeru z Avast softwaru. Veškeré texty v knize vychází z autentických rozhovorů se samotnými podnikateli, jejich přáteli, kolegy i konkurencí.

Cena: 249 Kč vč. DPH
Počet stran: 208
Vydalo Brave new media a incommunity, s. r. o.
Web: www.podnikateledesetileti.cz

V knize najdete následující příběhy podnikatelů:

Podnikatel roku
2000: Kateřina Janků, Moravia IT
2001: Zdeněk Jandejsek, Rabbit
2002: Kvido Štěpánek, Isolit-Bravo
2003: Zbyněk Frolík, Linet
2004: Miroslav Řihák, Anect
2005: Radim Jančura, Student agency
2006: Pavel Juříček, Brano group
2007: Tomáš Březina, Best
2008: Vladimír Kovář, Unicorn
2009: Eduard Kučera, Avast software 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená