FinExpert.e15.cz

ING: Komentář V. Bendy - Index důvěry v ČR poklesl na nové minimum

Východisko: ČR: Index důvěry v průmyslu v lednu opět poklesl na nové minimum 31,5 bodu a nadále tak zůstává pod pásmem 50 bodů oddělující recesi od konjunktury. Podle Market Economics (sestavující index) se i přes oslabení koruny nadále udržují nízké tlaky na růst cen díky slabé poptávce.

Analytik Vojtěch Benda: Díky přetrvávající slabší poptávce nepředstavuje oslabující kurz koruny momentálně významný impuls pro oživení domácích inflačních tlaků (stejně jako v předchozích měsících cenový vývoj příliš neodrážel předchozí prudké posílení koruny v 1H08). Nadále zůstává relativně velký prostor pro další snížení úrokových sazeb ČNB, které by mohly ve čtvrtek klesnout až o 50bb na 1,75 %. Větší snížení sazeb se však zdá málo pravděpodobné vzhledem k obavám z nekontrolovatelné depreciace devizového kurzu koruny.

Východisko: Ani tento týden se pravděpodobně nevyhneme sérii čísel potvrzujících pokračující sestupný trend hlavních světových ekonomik.Dnes budou zveřejněny odhady spotřebitelských výdajů a spotřebitelského deflátoru USA. Vzhledem k pátečním předběžným odhadům poklesu HDP ve 4Q08 (s předběžným odhadem poklesu spotřebitelské poptávky) lze očekávat potvrzení prosincového meziročního poklesu spotřebitelských výdajů a zpomalení růstu cenového deflátoru.

Východisko: EU16: Na rozdíl od ČNB lze v případě ECB očekávat tentokrát zachování sazeb na současné úrovni 2,00 %, což bylo i dopředu avizováno prezidentem ECB Jean–Claudem Trichetem. Po několika prudkých redukcích sazeb ECB tentokrát pravděpodobně odloží další snížení na své březnové zasedání. Vzhledem k nejistotě ohledně dalších měnových opatření ECB bude velká pozornost trhů věnována následné tiskové konferenci.

Východisko: SRN a ČR: Prohloubení poklesu průmyslové výroby v loňském prosinci pravděpodobně potvrdí výsledky Bundesamtu zveřejněné v pátek.Vzhledem k pokračujícímu poklesu zahraniční produkce a poptávky lze očekávat další prohloubení deficitu obchodní bilance ČR v prosinci, které by však mělo být částečně brzděno propadem investičních dovozů.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená