FinExpert.e15.cz

ING Investment Management: Akcie v roce 2008 mají dvoutřetinovou šanci na růst

Zpětný pohled na rok 2007

Rok 2007 (do půlky listopadu) byl pro akcie spíše zklamáním. Klíčovými faktory, které ovlivňovaly akciové trhy, byl růst cen ropy, posilování eura, stoupající inflace a klesající růst korporátních zisků. Nejdůležitější roli samozřejmě sehrála americká krize na trhu hypoték, zvyšující pravděpodobnost propadu ekonomiky Spojených států amerických do recese. Na druhou stranu zdravé firemní účetnictví a rozumné ocenění akcií poskytovalo akciovému trhu podporu.

Výhled na rok 2008

Americká ekonomika se dnes nachází ve zlomovém bodě, který s sebou přináší značnou nejistotu. ING Investment Management očekává pokračující, i když slabý ekonomický růst. Americká centrální banka bude čelit důležitému rozhodnutí: volbě mezi podporou ekonomického růstu a bojem s inflací. Zároveň není vyloučeno, že se při svém rozhodování nezmýlí.

Ekonomický růst v Eurozóně by se měl v roce 2008 pohybovat na úrovni 2%. Očekáváme mírné zpomalení hospodářského růstu v Asii, který přesto zůstane i v budoucnosti na silné úrovni. Zdá se, že ekonomický růst v Eurozóně i Asii zůstává i nadále poměrně nezávislý na vývoji ve Spojených státech a že postupné srovnávání globální nerovnováhy (která započalo v letech 2006 a 2007) bude pokračovat.

Ziskové marže společností se až dosud pohybovaly na rekordních úrovních. Nárůst mezd je mírný, ale stoupají náklady na pracovní sílu především s ohledem na klesající růst produktivity. Pokud v USA nastane očekávaný scénář „soft landing“ (tj. pouze mírného zpomalení tempa růstu ekonomiky), trend růstu ziskovosti společností bude v nejlepším případě jen mírně pozitivní, okolo 5%. Za těchto podmínek porostou výrazněji ceny akcií pouze za předpokladu, že se změní poměr cena/ziskovost na akci (P/E ratio). Současný výhled však nenapovídá, že by takový scénář byl v příštím roce příliš pravděpodobný. Ve skutečnosti se mohou opakovaně vynořovat obavy z pomalého ekonomického růstu, ziskových marží a/nebo inflace. I s tímto ohledem by akcie měly zůstat atraktivnější než dluhopisy, v neposlední řadě díky očekávanému neutrálnímu vývoji úrokových sazeb.

Očekávání ING Investment Management je tedy takové, že akcie mají 65% šanci na posílení v roce 2008. Mezi nejslibnější investiční příležitosti by měly patřit rozvíjející se trhy a Japonsko.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená