FinExpert.e15.cz

ING: ING ve druhém čtvrtletí vykazuje základní čistý zisk 1,9 miliardy eur

 • Základní čistý zisk 1,946 miliardy eur, tedy pokles o 28,8 procenta oproti druhému čtvrtletí 2007 při nižších příjmech z kapitálového majetku
 • Pokles čistého zisku na akcii o 20,3 procenta, tedy na 0,94 eura na akcii; po zpětném odkoupení vlastních akcií za 5 miliard eur vzrostla hodnota každé akcie o 5 eurocentů
 • Nižší zhodnocení realit a private equity vyústilo ve snížení čistého zisku o 754 milionů eur
 • Omezený přímý dopad z úvěrové krize a krize likvidity v druhém čtvrtletí
 • Ztráta 44 milionů eur po zdanění v důsledku hypoteční krize na americkém trhu
 • Ztráta ve výši 260 milionů eur po zdanění v důsledku přehodnocení vlastního jmění ve druhém čtvrtletí, aby lépe odpovídalo tržním hodnotám
 • Všechny kapitálové koeficienty a koeficienty zadlužení jsou v normě
 • Po vykoupení akcií a vyplacení dividendy za rok 2007 zbývá skupině ING pákový efekt ve výši 3,9 miliardy eur
 • Dostupné finanční prostředky nad cílem 120 % ekonomického kapitálu skupiny
 • Prozatímní dividenda stanovena na 74 eurocentů na akcii a rovná se polovině celkové dividendy za rok 2007
 • Obchodní růst pokračuje i přes čím dál tvrdší konkurenci na trhu
 • Nárůst zůstatků na účtech klientů o 29,6 miliardy eur, ING tedy celkem spravuje aktiva ve výši 1,482 trilionu eur
 • Prodeje nových životních pojistek vzrostly o 8,8 procenta a hodnota nově uzavřených obchodů vzrostla o 39,8 % na 267 milionů eur (očištěno o inflaci)

Prohlášení předsedy společnosti

„ING nadále dobře snáší bouřlivé dění na úvěrových trzích, neboť odpisy ohrožených aktiv zůstávají omezené na druhé čtvrtletí. Ani my přirozeně nejsme imunní vůči náročnému prostředí kolem nás, a tak se kvůli dlouhodobější slabosti finančních trhů ocitly naše zisky pod tlakem,” uvedl Michel Tilmant, generální ředitel ING. „Využili jsme toho, že se v dubnu trh krátkodobě vzpamatoval, a snížili jsme akciové pozice. Přesto je očištěný zisk z akciového trhu výrazně pod výjimečnými hodnotami, kterých jsme dosáhli minulý rok. V kombinaci s nízkým zhodnocením na trhu s nemovitostmi a private equity se horší investiční výsledky z velké části podepsaly na snížení zisku. Příjmy z úroků v bankovním podnikání silně vzrostly, a to i přes konkurenci o vklady. Rizikové náklady vzrostly, ale i tak zůstaly normou obvyklou v rámci hospodářského cyklu. Náklady zůstaly na vyspělých trzích pod kontrolou, nadále ovšem investujeme do dalšího růstu.

Veškeré kapitálové koeficienty a koeficienty zadluženosti zůstávají v normě. Po vykoupení vlastních akcií v hodnotě pěti miliard eur a vyplacení dividendy za rok 2007 zbývá skupině ING pákový efekt ve výši 3,9 miliardy eur. V souladu s naší politikou vyplácet prozatímní dividendu, která se rovná polovině loňské celkové dividendy, byla hodnota prozatímní dividendy stanovena na 74 eurocentů na akcii, která bude plně vyplacena v hotovosti.”

I za tak náročných okolností na trhu ING nadále rostla. V tomto čtvrtletí vzrostly vklady klientů o 29,6 miliardy eur, celkem tedy ING spravuje majetek v hodnotě 1,482 trilionu eur. O růst se postaral velký nárůst v úvěrech, obzvláště wholesalovém bankovnictví. V retailovém bankovnictví a ING Direct nám nadále rostly úspory, i přes konkurenční boj o vklady. Prodeje životního pojištění vzrostly o 8,8 procenta (očištěno o inflaci), neboť inovace produktů a rozšířená distribuce nám pomohla vykompenzovat menší poptávku po investičních produktech.

Firmy podnikající ve finančním sektoru se musejí vyrovnat s bezprecedentní volatilitou trhu, omezenou likviditou a zostřeným konkurenčním bojem o vklady – a tyto trendy budou podle nás pokračovat i v roce 2009. V kontextu tohoto náročného prostředí se naše strategie zaměřuje na zvyšování zůstatků na účtech klientů, přičemž pozorně hlídáme marže a náklady. Produktové portfolio nadále přizpůsobujeme proměnlivým potřebám zákazníků a investujeme do rozšíření distribuce na růstových trzích. Na rozvinutých trzích realizujeme transformační projekty v retailovém bankovnictví v Beneluxu; úspory nákladů v holandském pojišťovnictví jsou již očividné. Vzhledem k volatilitě trhů budeme nadále disciplinovaně řídit riziko a obezřetně spravovat kapitál. A ačkoli finanční trhy budou výsledky v krátkodobém horizontu negativně ovlivňovat, jsme si jisti, že v dlouhodobém horizontu bude ING díky šíři svého záběru a síle franšízy nadále vytvářet pro akcionáře zisk a poroste.”

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená