FinExpert.e15.cz

Inflace téměř na nule

Český statistický úřad (ČSÚ) publikoval informace o vývoji inflace. Meziměsíční pokles cen (o 0,1 %) ovlivnil podobně jako v loňském březnu pokles sezónních cen dovolených o 3,1 %. Poprvé od září 2004 se meziměsíčně snížily ceny potravin a nealkoholických nápojů. Nižší byly zejména ceny pekárenských výrobků a obilovin, masa, vajec, cukru. Ceny čerstvé zeleniny, které v posledních čtyřech měsících výrazně rostly, zaznamenaly pokles o 0,8 %. Naopak ceny ovoce po dvou měsících poklesu vzrostly o 2,4 %. Mírně se zvedly i ceny mléka, olejů a tuků. Pokles cen pokračoval v oddílech odívání a obuv, zařízení a provoz domácností. Z alkoholických nápojů byly mírně nižší ceny piva a vína.

Na růst cenové hladiny působilo zvýšení cen v dopravě, kde ceny pohonných hmot po čtyřech měsících poklesu vzrostly o 2,3 %. Naopak ceny automobilů se snížily o 0,9 %. V oddíle zdraví se zvýšily především sezónní ceny lázeňských pobytů o 5,0 %. Ve vzdělávání došlo ke zvýšení poplatků v mateřských školách o 0,4 %. Ve stravování a ubytování vzrostly ceny v závodních jídelnách a ubytovacích službách o 0,2 %. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce února, ceny služeb se snížily o 0,1 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 1,5 %, což byl nejnižší meziroční růst od prosince 2003. Zpomalení cenového růstu bylo důsledkem zejména prohloubení poklesu cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde výrazněji než v minulém měsíci klesly meziročně ceny zeleniny a nealkoholických nápojů.

Nejvyšší cenový růst byl v oddílech zdraví (vliv zvýšení cen léčiv o 9,9 %) a stravování a ubytování, kde ceny jídel ve veřejném stravování vzrostly o 7,4 %, v závodních jídelnách o 12,5 %. Ceny tabákových výrobků vzrostly o 8,9 %, ceny alkoholických nápojů byly o 0,1 % nižší než loni. V bydlení nejvíce stouply ceny za odvoz odpadků (o 10,7 %), ceny zemního plynu byly vyšší o 6,0 %, elektřiny o 2,3 %, tepla a teplé vody o 3,5 %. Růst cen finančních služeb zpomalil na 8,7 % ( z 11,5 % v únoru).

V zemích Evropské unie je inflace měřená prostřednictvím meziročního přírůstku průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) na úrovni 2,1 % (únor 2005). Zrychlení meziročního růstu zaznamenala většina členských zemí EU. Nejvíce přitom rostly ceny v Lotyšsku (o 7,0 %), naopak ve Finsku byly meziročně na úrovni února 2004. Na Slovensku zpomalil růst cen v únoru na 2,6 % ze 3,1 % v lednu. V ČR dosáhl meziroční růst HICP v březnu 1,2 % (v únoru 1,4 %).

Zdroj: ČSÚ

Další informace ČSÚ k vývoji cen v 1. čtvrtletí 2005

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená