FinExpert.e15.cz

Inflace sotva leze

 

Spotřebitelské ceny klesly v září proti srpnu o 0,5 %, proti září 2001 byly vyšší o 0,8 %. Podrobné informace o tomto vývoji poskytl odbor statistiky cen Českého statistického úřadu.

 

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen byl způsoben stejně jako loni zejména snížením cen rekreace. Po meziměsíčním růstu cen zahraničních rekreací v červenci a srpnu došlo v září k jejich sezónnímu poklesu o 22,9 %. Ceny tuzemských rekreací byly nižší o 7,6 %. Snížily se také ceny potravin a nealkoholických nápojů, i když méně výrazně než v předchozích měsících. Pokles cen potravin způsobilo snížení cen brambor o 4,8 %, čerstvé zeleniny o 2,9 % a ovoce o 1,0 %. Mírný pokles pokračoval i u dalších druhů potravin jako např. pečiva, vajec, rýže, mouky, mléka, sýrů, olejů a tuků, kávy, u kterých většinou klesaly ceny i v minulých měsících. Výjimku tvoří ceny cukru, které po několikaměsíčním poklesu zaznamenaly v září stagnaci. Ceny masa vzrostly v průměru o 1,0 % v důsledku zvýšení cen vepřového o 5,5 %, zatímco ceny hovězího i drůbeže dále mírně klesaly. Mírné zvýšení cen nastalo u chleba, pečiva, těstovin, kakaa, cukrářských výrobků.

 

Výrazný růst zaznamenaly ceny vzdělávání. V souvislosti se zahájením školního roku vzrostly ceny všech vzdělávacích služeb (o 1,5 % až 5,7 %) včetně cen ve školních jídelnách (o 1,2 %) a ubytování v internátech a na kolejích. Růst cen v dopravě ovlivnilo zdražení pohonných hmot, které po čtyřměsíčním poklesu a následné stagnaci v srpnu vzrostly v září o 4,9 %. Pošty a telekomunikace zvýšily ceny služeb o 17,1 %. V oddíle ostatní zboží a služby byl cenový růst ovlivněn zejména zvýšením cen finančních služeb a opět v kadeřnických a kosmetických salonech. V oddíle zdraví vzrostly mírně ceny ambulantní stomatologické péče a lázeňských pobytů. U alkoholických nápojů se mírně zvýšily ceny vína.

 

Po třech měsících se zastavilo snižování cen odívání a obuvi, bytového vybavení a zařízení domácností. Stagnace cen tu byla výsledkem drobných obousměrných pohybů. Meziměsíčně se snížily zejména ceny domácích spotřebičů, koberců, skleněného, porcelánového a keramického nádobí, naopak vyšší byly ceny čistících a úklidových prostředků, ložního a stolního prádla, pracích prostředků.

 

Meziroční míra inflace byla v září 0,8 %, opět velmi nízká. Působí na ni především snižování cen potravin (zejména masa) a nealkoholických nápojů, pohonných hmot, nízké ceny zemědělských výrobců, dovozní ceny a zpevňování kurzu koruny.

 

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12-ti měsíců činila v září 2,7 %, což představuje zpomalení růstu o další 0,4 procentního bodu proti údaji za srpen.

 

Zdroj: HN
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená