FinExpert.e15.cz

Inflace a daně naší mzdě nepřejí

Pro zaměstnance je nejdůležitějším údajem čistá mzda, kterou za svoji práci obdrží na svůj bankovní účet.
Inflace a daně naší mzdě nepřejí

Pro zaměstnance je nejdůležitějším údajem čistá mzda, kterou za svoji práci obdrží na svůj bankovní účet. A co lze na čistou mzdu nakoupit. Inflace a přímé daně snižují kupní sílu mezd.

Zaměstnavatelé se zaměstnanci sjednávají zpravidla v pracovní smlouvě hrubou mzdu. Z hrubé mzdy však odvádí zaměstnanec povinné sociální a zdravotní pojištění a dále daň z příjmu fyzických osob. Povinné sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí i zaměstnavatel. Povinné pojistné placené zaměstnavatelem je potřeba zohlednit při výpočtu celkového zdanění práce, neboť při nižším povinném pojistném placené zaměstnavatelem by mohl zaměstnavatel zvýšit zaměstnanci jeho hrubou mzdu o tuto částku, přičemž by se mzdové náklady zaměstnavatele nezvýšily.

  • Praktický příklad

Zaměstnanec pan Novák pobírá hrubou mzdu ve výši 24 000 Kč. Pan Novák je bezdětný. Čistá mzda pana Nováka, kterou obdrží na svůj bankovní účet činí 18 600 Kč (na sociálním pojištění je panu Novákovi sraženo 1 560 Kč, na zdravotním pojištění 1 080 Kč a na dani z příjmu 2 760 Kč). Zaměstnavatele pana Nováka odvede dále 2 160 Kč na zdravotním pojištění a 6 000 Kč na sociálním pojištění. Mzdové náklady zaměstnavatele činí tedy 32 160 Kč. Čistá mzda pana Nováka dosahuje 57,8 % mzdových nákladů zaměstnavatele.

Zdanění práce není v Česku nízké

Přestože je tedy v Česku nízká 15% sazba daně z příjmu fyzických osob (nezohledňujeme 7% solidární příplatek, který se týká pouze velmi nadstandardních příjmů) a vysoká sleva na poplatníka ve výši 2 070 Kč měsíčně, tak je celkové zdanění práce v Česku vysoké. Důvodem je vysoké sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem (v souhrnu 34 % z hrubé mzdy zaměstnance).

Vyšší čistá mzda = vyšší životní úroveň

Od výše čisté mzdy se odvíjí životní úroveň. Jestliže má zaměstnanec stejnou hrubou mzdu a meziročně dojde ke zvýšení přímých daní placených z jeho hrubé mzdy, tak jeho životní úroveň klesá, neboť při stejné hrubé mzdě se sníží jeho čistá mzda. Naopak při snížení přímých daní se životní úroveň zvyšuje, neboť vlivem poklesu přímých daní při stejné hrubé mzdě vstoupne čistá mzda zaměstnance.

Inflace si každoročně "bere" svůj díl

Rovněž inflace je důvodem poklesu životní úrovně, jestliže je růst inflace vyšší než růst čisté mzdy. I při nízké inflaci (do 2 %) totiž klesá zaměstnancům životní úroveň, pokud se o stejnou hodnotu nezvýší čistá mzda. Při porovnávání zveřejňované inflace a růstu čisté mzdy je potřeba počítat s tím, že každý občan má svoji osobní inflaci. Především občané s nižšími příjmy mají vyšší osobní inflaci, neboť nejvíce stoupají ceny potravin a výdajů za bydlení. Inflace znehodnocuje úspory, aby tomu tak nebylo, tak je nutné dosáhnout vyššího zhodnocení z úspor a investic než je inflace.

  • V posledních letech se v evropských zemích stalo populární zvyšování nepřímých daní, zejména DPH. Vyšší sazby DPH rovněž způsobují inflační tlaky.

Jak vysoká je inflace v zemích G20?

V zemích G20 (největší ekonomiky světa) se meziroční inflace (stav v srpnu 2013 v porovnání se srpnem 2012) pohybovala od 0,9 % v Japonsku po 10,7 % v Indii. V Česku dosahovala inflace v září 1,8 % (za posledních 12 měsíců).

  • Nejvyšší míra inflace za uvedené období byla v Indii (10,7 %), Argentině (10,5 %), Indonésii (8,8 %), Turecku (8,0 %), Rusku (6,5 %), JAR (6,4 %), Brazílii (6,1 %).
  • V rozmezí dvou až čtyř procent se pohybovala meziroční inflace v Saudské Arábii (3,7 %), Mexiku (3,5 %), Velké Británii (2,7 %), Číně (2,6 %), Austrálii (2,4 %).
  • Nejnižší míra inflace (do 2 %) byla v Japonsku (0,9 %), Francii (1,0 %), Kanadě (1,1 %), Itálii (1,2 %), Jižní Koreji (1,3 %), USA (1,5 %) a Německu (1,6 %).
Zdroj: Eurostat, Pressemitteilungen Nr. 146/2013
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená