FinExpert.e15.cz

Indie

Indie je zemí neuvěřitelných kontrastů a nejen díky její velikosti si v ní může nezkušený cestovatel připadat ztracený.

I po oddělení Pákistánu v roce 1947 Indie stále zůstává obrovskou zemí, kde vedle nesmírné bídy můžete vidět nejfantastičtější poklady světové architektury.

S prodloužením na půl roku
Klimatické podmínky na severu Indie mají pramálo společného s tím, jaké počasí panuje v nejjižnější části země. Všude se ale střídají tři roční období – chladné, teplé a období dešťů – a obecně se dá říct, že nejpříznivější podmínky pro návštěvu panují zhruba od listopadu do března.
Ke vstupu na indické území budete potřebovat vízum, které získáte na Velvyslanectví Indické republiky v Praze. Dostanete je do 7 dnů, ale musíte předložit 2 vyplněné vstupní formuláře (vyzvednete na ambasádě nebo stáhnete z www.india.cz/visa_form.doc), 2 fotografie pasového formátu, potvrzenou rezervaci letenky nebo letenku, pas (jeho platnost by měla být alespoň šest měsíců od data vstupu do země) a poplatek, který pro klasické turistické vízum činí 1 600 Kč. Platnost uděleného víza lze v průběhu pobytu v Indii prodloužit úhrnně až na 180 dní.

Na černém trhu ne!
Pokud byste s sebou při vstupu do Indie měli částku převyšující ekvivalent 5 000 USD v hotovosti či 10 000 USD v cestovních šecích, musíte to písemně deklarovat u celní kontroly. Cizí měna může být vyvezena maximálně v té hodnotě, v jaké byla dovezena; pro indické rupie platí jak zákaz dovozu, tak vývozu ze země.
Zcela bez problémů můžete získat místní měnu výměnou za americké dolary, ostatní světové měny je možné měnit pouze ve velkých městech. Vyhněte se černému trhu, kde dostanete jen o málo lepší kurz a riskujete okradení. Výměna šeků na místní měnu je bezproblémová, v porovnání s hotovostí ale nevýhodná. Na začátku února 2003 byl kurz indické rupie (INR), která se dělí na 100 paisů, ke světovým měnám a české koruně zhruba takovýto: 1 GBP = 79 INR; 1 USD = 47,5 INR; 1 EUR = 51 INR; 1Kč = 1,6 INR.

Cestujte podle peněženky
Náklady na ubytování jsou o něco vyšší v turistické sezóně a při festivalech nebo jiných zvláštních příležitostech není neobvyklé, že se ceny zdvojnásobí. Minimální částka, kterou budete potřebovat na den, se pohybuje kolem 8 USD; ve větších městech, jako je například Kalkata, stejně jako v horských ubytovnách a turisticky atraktivních místech, počítejte s obnosem od 10 do 17 USD. To ale znamená, že budete spát ve společných noclehárnách, cestovat veřejnými autobusy a nižší vlakovou třídou, jíst levná jídla. Opravdu levné hotely ovšem poskytují ubytování na velmi nízké úrovni jak po stránce hygienické, tak po stránce služeb a vybavení. Jestliže chcete spát v slušném hotelu střední kategorie, jíst v obyčejných restauracích a občas si dopřát oběd v restauraci luxusnější, většinou cestovat auto-rikšou nebo taxíkem, musíte počítat s útratou zhruba 20–40 USD na den.

Dělené vstupné
V lepších restauracích a hotelích je v ceně započítána i částka pro obsluhu a v tom případě spropitné můžete nebo nemusíte dát. V menších restauracích je spropitné  kolem 10 % považováno za milou pozornost pro dobrou obsluhu. V kamenných obchodech velkých měst jsou ceny pevně stanovené, ale na trzích a bazarech se smlouvá.
Orientační ceny: čaj – 3–5 INR; balená voda 1 litr –10 INR; toustový chleba – 5–10 INR; banány 6 kusů – 10 INR; jednoduchý oběd v obyčejné restauraci – 30–60 INR.
Vstupné vám může udělat pěknou díru do rozpočtu. V současnosti jsou vstupy k nejvýznamnějším památkám většinou uváděny pro cizince v dolarech a pro Indy v rupiích: Taj Mahal (Agra) – 20 USD pro cizince, 20 INR pro Indy; pevnost v Agře – 10 USD; Červená pevnost (Dillí) – 10 USD; chrámy v Kadžuráhu – 20 USD.

Letecká permanentka
Více než 70 letišť umožňuje dostat se prakticky do kteréhokoli koutu země. Na domácí lety se specializuje společnost Indian Airlines (www.indian-airlines.nic.in), jejíž permanentka na 15/21 dní stojí 500/700 USD. Umožňuje neomezené cestování letadly této společnosti s podmínkou, že nemůžete letět na stejné místo dvakrát, pokud tam ovšem nepřestupujete. Přitom návštěva čtyř největších měst jednotlivými lety by vás přišla asi na 750 USD. Podobnou nabídku má také společnost Jet Airways (www.jetairways.com), jejíž permanentní letenka na 7/15/21 dní stojí 300/550/800 USD.  Obyčejná jednosměrná letenka z Dillí do Kadžuráha/Váranasí/Bombaje/Kalkaty stojí 100/125/175/200 USD.
V Indii existuje velmi hustá síť autobusových spojů, ale většina cestovatelů, kteří volí pozemní způsob přepravy, dává z mnoha důvodů přednost vlakům.

Největší železnice na světě
Indie má největší světovou kolejní síť, více než 60 000 kilometrů tratí, pod správou jediné společnosti. Indian Railways (www.indianrailways.com) má 1,6 milionu zaměstnanců, což z ní činí také největšího světového zaměstnavatele. Lístky je potřeba předem rezervovat. To je poměrně komplikovaný proces a vyžaduje čas a trpělivost. Mnoho cestovních kanceláří a hotelů ovšem může tuto záležitost vyřídit za snesitelný poplatek místo vás.
Ceny jízdenek se velmi liší podle toho, jakou třídou cestujete. Jízda vlakem Z Dillí do Bombaje (Mumbai) nejrychlejším vlakem v nejdražší třídě stojí 4 180 INR. Tatáž cesta na třípatrovém lůžku stojí 1 485 INR a cesta spacím vozem bez klimatizace by vás přišla na 450 INR. Také indická železnice nabízí permanentky, ale aby se vám vyplatily, museli byste každý den ujet asi 300 kilometrů.
Dalšími způsoby dopravy je pronájem automobilu (kolem 2 000 INR/den), motocyklu (cca 500 INR/den) nebo i jízdního kola. Ve větších městech můžete pro přepravu využít taxi nebo auto-rikšu (motorová tříkolka).

Mrtvá voda
Indie patří k poměrně bezpečným zemím, ale některá místa, především Kašmírské údolí v indickém svazovém státě Džammú a Kašmír, mohou být nebezpečná. MZV ČR doporučuje občanům ČR do těchto států necestovat a vyhnout se také příhraničním oblastem s Pákistánem ve svazových státech Pandžáb a Radžastán. Je zakázáno fotografování vojenských zařízení, nádraží, mostů a letišť.
Mnohem reálnějším nebezpečím ovšem jsou exotické nemoci, proto se před cestou nechejte očkovat především proti břišnímu tyfu a virové hepatitidě typu A a zkontrolujte platnost očkování proti tetanu. Vysoké je také riziko nákazy malárií. V žádném případě nepijte vodu z vodovodních kohoutků, ale pouze kupovanou balenou. I u ní buďte ovšem opatrní a zkontrolujte, zda skutečně jde o originální balení. Také nepijte nápoje s ledem.
Poměrně vysoké je nebezpečí okradení především v levných hotelích, ve vlacích a při pouliční směně valut. Bez problémů se domluvíte angličtinou, která je v Indii úředním jazykem.
Důležitá telefonní čísla: 102 – policie, 100 – záchranná služba; 101 – hasiči.


Velvyslanectví

Velvyslanectví Indické republiky
Valdštejnská 6, 118 00 Praha 1
úřední hodiny: Po–Pá 9.15–12.00
tel.: 257 533 490
fax: 257 533 378
e-mail: indembprague@bohem-net.cz

Velvyslanectví ČR v Indii
50-M, Niti Marg, Chanakyapuri,
New Delhi 110 021
úřední hodiny: Po–Čt 9.00–11.30
tel.: 0091/11-261 10 205, 268 89 225
fax: 0091/11-26886221
e-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/newdelhi
Pozn.: kromě toho má ČR ještě generální konzulát v Bombaji (Mumbai) a honorární konzuláty v Chennai a Kalkatě.


Fast Facts

Rozloha: 3 287 590 km2, počet obyvatel: 1 046 tisíc, náboženství: hinduisté 81,3 %, muslimové 12 %, křesťané 2,3 %, sikhové 1,9 %;  gramotnost 52 %; etnika: Indo-árijské 72 %, Drávidské 25 %, Mongoloidní a jiné 3 %.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená