FinExpert.e15.cz

Index spotřebitelských cen se zvýšil

Index spotřebitelských cen se v březnu meziměsíčně zvýšil o 0,2 % a meziroční růst CPI zrychlil z 2,0 % na 2,3 %.

Tempo inflace tak mírně překonalo konsensus analytiků (2,1 %). Podle očekávání přispěly k meziměsíčnímu růstu CPI vyšší ceny pohonných hmot, zvýšily se také ceny alkoholu a tabáku. Sezónní pokles naopak zaznamenaly ceny potravin a zájezdů.

Jak se na situaci dívá analytik Vojtěch Benda?

Inflace měřená meziročním tempem CPI v posledních třech měsících převyšovala hodnoty očekávané ČNB a v březnu překonala prognózu ČNB o 0,9 procentního bodu. Vyšší než očekávaná inflace by podle zběžného úsudku měla vést centrální banku k opatrnosti při uvolňování měnové politiky. Je velmi pravděpodobné, že pro některé členy bankovní rady by tento argument mohl mít jistou váhu. Na druhou stranu centrální banka při cílování inflace hledí mnohem více dopředu. Z tohoto pohledu lze vidět spíše sílící desinflační rizika v podobě prohlubujícího se ekonomického poklesu. Poslední prognóza ČNB z letošního ledna počítala s poklesem HDP o 0,3 %, avšak guvernér Zdeněk Tůma pro Financial Times nedávno naznačil přehodnocení prognózy poklesu HDP v letošním roce na 2 %.

Přes mírné zrychlení růstu CPI v březnu by inflace v letošním roce měla významně zpomalit k hodnotám blízko nuly pod vlivem jednak zmíněného ekonomického poklesu, jednak kvůli vysoké srovnávací základně cen pohonných hmot v loňských letních měsících. Navíc současná vyšší inflace, při předpokládaném prudkém zpomalení dynamiky mezd a pokračujícím růstu nezaměstnanosti, působí negativně na tempo růstu kupní síly disponibilních důchodů a přispívá tak k výraznějšímu útlumu spotřebitelské poptávky, který by se měl negativně promítnout do HDP s plným dopadem ve druhé polovině letošního roku.

Současná ekonomická situace tak nadále spíše nahrává umírněnému snížení úrokových sazeb ČNB o 25 až 50 basických bodů ze současných 1,75 % v následujících měsících. Jedním z klíčových faktorů při rozhodování bankovní rady bude i nadále vývoj kurzu koruny. Pokud nedojde k utržení kurzu CZK směrem k 30 CZK za EUR, snížení sazeb by v zásadě nic nebránilo.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená