FinExpert.e15.cz

II. pilíř sponzoruje úplně každý

Výběr peněz a veškerá s tím spojená administrativa jde na bedra státu, penzijní fondy shrábnou hotové peníze.
II. pilíř sponzoruje úplně každý

Spoříte? Nebo raději ne? Druhý pilíř důchodového systému, ať už na jeho výhodnost máte názor jakýkoli, snižuje příjem státu na pojistném z tzv. prvního pilíře neboli průběžného systému. To je známý fakt hrozící dalším nárůstem deficitu státního rozpočtu, méně se už mluví o tom, že ten, kdo do něj vstoupí, bude mít nižší (zhruba o 15 %) státní důchod a ještě méně se ví, že kompletní administrativu spojenou s výběrem pojistného zajišťuje ze zákona na své náklady opět stát (§ 10 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření).

Do privátních penzijních fondů chodí jen hotové peníze očištěné od všech nákladů na jejich výběr. A ty nejsou zdaleka zanedbatelné. Krom Specializovaného finančního úřadu, který vznikl nově od 1. ledna 2013, stát nové výběrčí sice nemá, ale tuto agendu přidal už tak vytíženým finančním úřadům. Práci navíc mají správci daně z příjmů fyzických osob, ze závislé činnosti, vymahači, metodici, školitelé a spousta dalších lidí, kteří třeba sbírají a vyhodnocují data pro Ministerstvo financí.

Nejde ale zdaleka jen o úředníky, kterým se jednoduše přidala práce navíc. Stát musel zajistit integraci druhého pilíře do daňového softwaru, který finanční úřady využívají, zaplatit jeho vývoj, integraci a správu, která stojí daňového poplatníka nemalé peníze, jelikož systém se kvůli rychlosti s jakou byla tzv. penzijní reforma schválena, vyvíjí za chodu do dnes.

Dále je třeba vzít v úvahu náklady na proškolení tisíců úředníků, kteří se zabývají výběrem pojistného i procesem registrace smluv. Registraci a registr smluv má na starost právě Specializovaný finanční úřad. S jedním i druhým je přitom spojena nebývalá administrativa, jelikož například zaměstnavatelé musejí za své zaměstnance každý měsíc podávat přehled o tom, kolik komu srazili ze mzdy a odvedli na účet příslušného finančního úřadu.

Náklady státu, výnosy soukromým fondům

Tyto přehledy (oficiální název zní Hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření) lze ze zákona podat jen elektronickou cestou. Zaměstnanci finančních úřadů spravující daň z příjmů ze závislé činnosti následně Hlášení vyměří a předepíší jednotlivé částky na osobní zaměstnanecké účty jednotlivých účastníků druhého pilíře. Osoby samostatně výdělečně činné zatím nic posílat nemusí ani nemusí na svém místě příslušném finančním úřadě nic hlásit, vše vyúčtují až spolu s daní z příjmů příští rok.

A pozor, přiznání k dani bude tak mít od roku 2014 další přílohu navíc. Předvolební sliby Občanské demokratické strany o jednostránkovém formuláři, kterému bude rozumět úplně každý tak vzaly za své.

Fakta o II. pilíři:

V souladu s daňovým řádem pak případné nedoplatky převedou správci daní z moci úřední z případných přeplatků na jiných daňových účtech zaměstnavatelů či OSVČ nebo v případě, že pojistné není v tvrzené výši uhrazeno, přistoupí k vymáhání těchto nedoplatků.

To vše na účet státní pokladny všech a daňových poplatníků. Jakmile jsou peníze vybrány, finanční správa je přepošle do soukromých důchodových fondů. Fondy tak za výběr peněz neutratí ani korunu a prakticky si s penězi mohou dělat, co se jim zlíbí... Žádný výnos není garantován. Jinak řečeno, jde o učebnicový příklad zestátňování nákladů a privatizace zisků.

Fondy jsou zbaveny veškeré administrativy, která s výběrem souvisí. Tedy žádné kanceláře, vybavení, lidé, jejich proškolování, software, papírování, telefony, vymáhání… Žádný takový náklad penzijní společnosti nemají. Vláda pod vedením dnes už bývalého premiéra Petra Nečase jim dokonce před časem z peněz daňových poplatníků zaplatila i masivní propagaci s Janem Duchoslavem alias Viki Cabadajem v hlavní roli.

Klepněte pro větší obrázek
Reklamní kampaň na druhý pilíř rovněž zatáhnul daňový poplatník

Jak důchodové spoření, neboli II. pilíř nakonec skončí je doslova ve hvězdách. Klíčový bude výsledek nadcházejících voleb do poslanecké sněmovny a také fakt, zda penzijní společnosti vůbec budou schopny zlákat zákonem stanovený počet účastníků. Bývalý ministr financí Kalousek i fondy samotné totiž počítaly s půl milionem účastníků do konce června letošního roku.

Rýsuje se další stamilionové fiasko bývalé vlády Petra Nečase podobně jako byl projekt sociálních karet? Co myslíte?

Další článek


 

Související články


celkem 18 komentářů

Nejnovější komentáře

Tak, jak je druhý pilíř nastavený, je nesmyslem do n...
Tomáš Konrád
20. 7. 2013, 12:30
Souhlasím, určitě časem vyjde na světlo, že tvůrci a...
Milan
20. 7. 2013, 08:58
15 % přesně odpovídá snížení pojistného. Vše vč. I. ...
Marcel
20. 7. 2013, 08:36
Proboha, co tady řešíte. Jediné o co jde tvůrcům a p...
Honza
20. 7. 2013, 08:20
A jak byste ten prvni pilir zmenil, aniz byste do ne...
ttt
20. 7. 2013, 08:19

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená