FinExpert.e15.cz

Igor Chaun nejen o své peněžence

Přinášíme kompletní znění rozhovoru s Igorem Chaunem, který pro rubriku Moje peněženka srpnového čísla časopisu Osobni finance připravila Petra Panschabová.
Igor Chaun nejen o své peněžence

Jak moc jsou pro vás peníze důležité?

Peníze jsou pro mne důležité, protože jsou převodníkem energie v tomto hmotném světě. A také známkou ocenění. Ale v poslední době jsem asi zanedbal jejich vydělávání. Takže přijímám práci! Jsem výkonný a spolehlivý režisér! Tímto se inzeruji! Zrovna totiž potřebuji srovnat bilanci mezi mírou duchovního usilování a stavem svého bankovního účtu.

Za co utrácíte nejraději a za co nejvíce?

Nejraději i nejvíce za drobnosti. Já měl chudé dětství, takže dodnes mám problém koupit si hodně drahou, luxusní věc. Mám tam mentální bloky. Takže utrácím za spoustu drobností, jaksi nepozorovaně, a divím se, že to vyjde skoro nastejno …

Za co naopak nerad platíte?

Za lásku. Každý muž, nebo skoro každý, tu zkušenost má. Je to zvláštní, koupit si lásku. Člověk má pocit, jak je to snadné – kolik času jsem ušetřil, kolik energie. Nutné postupné kroky – kontaktáž, balení, mámení – to všechno odpadá. Ale zůstává vědomí něčeho zvráceného. Muž si říká: mohou za to ony, ženy proradné, že se nabízejí. Ale kdyby nebyla poptávka, nebude nabídka. A pak, není to ono. Je to jako rychle snědené jídlo, láska placená, navíc zůstává v ústech pachuť … A rozkoš uplyne, jak oblaka v bouři …

Jaký byl váš nejnižší výdělek za práci či brigádu?

No asi na učňovském učilišti, když jsme jeli na chmel. Háčkovali jsme, já jsem nahazoval, kolega zapichoval. Měl jsem asi 45 haléřů za záhon. Strašně mě to bavilo a udělal jsem slušný výdělek. Vyhrál jsem soutěž v nahazování a uvedl jsem v úžas učilištní pedagogy, kteří mne podezřívali, že jsem jen pseudointelektuální omyl mezi důlními elektrikáři, v podstatě oprávněně…

Za co jste utratil svoji úplně první výplatu?

To se nepamatuju, bylo to asi kapesné na učilišti. Takže za pivo. Měli jsme tehdy dlouhé vlasy a všude viselo: Se Sovětským svazem na věčné časy. Vypadalo to věrohodně. Takže panovala beznaděj. Takže za pivo. Ale vlastně jsem měl prvou výplatu už dřív, za role a roličky ve filmech. Ale to mi všechno zabavila matka, na chod domácnosti. Starala se o nás dobře, kupovala řízky a plnotučné mléko!

Co vás naposledy překvapilo v souvislosti s penězi a placením?

Já jsem poprvé od revoluce teď trochu zchudnul, je to výborná zkušenost. Zase jsem si začal všímat, kolik co stojí. A že je rozdíl v cenách mezi večerkou a supermarketem. Díky chudobě jsem opět lidu blíž!

Kdo se stará o vaše peníze? Vy, partner nebo finanční poradce?

Starám se sám. Podle toho to vypadá. Moc mne to nebaví. Hodně se to změnilo. Když jsem vstupoval do dospělého života, měl jsem velký finanční talent, peníze se mi pod rukama samy množily. Bavily mne. Teď jsem je zanedbal. Hledám rovnováhu.

Dáváte přednost bankovkám, nebo platbám kartou?

Dávám jednoznačně přednost platbám kartou! Onehdy jsem v jednom podniku obehrál v prší jednoho mladého producenta o pět tisíc. Naříkal, ale měl mi uvěřit, že jsem lepší. Většinou jsem zakončoval červeným svrškem, ten se počítá za tři.

Využíváte některého typu přímého bankovnictví?

Určitě! Ale nevím, co to je. Mám si to zjistit?

Nakupujete přes internet?

Ne, maximálně udělám objednávku nějaké knihy na dobírku. Dosud se zbaběle držím zásady, že pokud ani jednu platbu elektronicky neprovedu, tak se mi na miliony na účtu nikdo nedostane, tak mě hackeři nedostanou.

Kvůli čemu byste se zadlužil?

Zadlužil bych se, kdybych měl reálný plán na zisk, ve který bych věřil. Zadlužil bych se kvůli skvělé cestě, kdybych měl vyhlídku na budoucí příjem. Zadlužil bych se kvůli záležitostem zdraví, ať svého, nebo cizích. Nezadlužil bych se kvůli hře.

Jaká byla vaše nejhorší a nejlepší investice?

Má nejhorší investice? Když pominu některé vztahy, tak asi sázka ve čtvrtfinále EURA na vítězství Francouzů proti Řekům. Docela slušnou částku. Protáčeli se mi pak panenky, a celému fotbalovému světu také. A to jsem ještě nevěděl, že pak ti chlapci zpod Olympu vyřadí i nás. Už jsem si ale nevsadil, byl jsem vyléčen. – Slušná investice byla, když jsem v pubertě koupil od kamaráda obraz za sedm tisíc korun a později prodal za sedm tisíc západních marek. To jsem si cenil. Byl to raný Filla. Kdybych si ho ovšem nechal, byla to ještě lepší investice. Ale tehdy jsem ty peníze potřeboval. Musel jsem se osamostatnit a pořídit byt. Za totáče byly jiné relace.

Láká vás zaspekulovat si ve velkém na burze?

I kdybych na to měl prostředky, neudělal bych to. Investovat ano, ale řízeně, mít to více pod kontrolou. Nejvíc by mne bavily nemovitosti a umění, hlavně obrazy. Nemáte někdo raného Fillu?
 
Co byste udělal s vyhraným milionem korun?

Udělal bych si pár radostí a pak přemýšlel, jak milionek recyklovat. Mám kamaráda, on je finanční génius. Poradil bych se s ním. Má dva sexshopy a dvě vinotéky!

Kdy se podle vás stanou peníze bezvýznamné?

Jednou ta doba nastane, ale je to tak daleko, že my se tím nemusíme zabývat. Možná otázku vnímáte v technické rovině, kdy přestanou peníze existovat jako hotové platidlo, oběživo. To nastane dřív. Ale potřeba nějakého výrazu materiální směny tady bude tak dlouho, dokud lidé budou vnímat svoji materiální existenci nadřazenou onomu úžasnému dobrodružství vědomí, které tady zažíváme, abychom rostli a učili se – před návratem do kosmických souvislostí. To není složité. Peníze a materiální směna odpadne, až se myšlence navrátí nadřazenost. Bude se platit telepaticky. Konta budou vyjádřena viditelnými hodnotami světla a pokroku té které bytosti. Ale dlouhá cesta k tomu… Jestli nám ji Matka Země vůbec umožní. Ale i kdybychom se zde zahubili, výuka bude pokračovat dál ve vesmíru, v jiných rozměrech. Vše je VÝUKA. A účet i profit se ukládají na kosmické úrovni, kam se naše vědomí po smrti vrací. Je zřejmé, proč mudrci a svatí vždy upozorňovali, že světské bohatství je přechodné, zatímco bohatství ducha přetrvá i v okamžiku smrti. Dřívější civilizace věděly o tomhle mnohem víc. My jsme materiálně ustrnulá, lehce degenerovaná civilizační výhybka. Kdo takhle mluví, je většinou podezřelý. Já měl určité zážitky a proto takhle mluvím. Jistě to do časopisu Osobní finance patří! A co když to sem doopravdy patří? Co když slovo finance nezahrnuje jen peníze, ale SUMU toho, co jsme schopni vložit do oběhu? Pak tedy já vkládám toto …

Kazí peníze charakter?

Peníze vystavují člověka velké zkoušce. Jsou případy lidí, kteří zacházejí se svým bohatstvím posvěceně, i v minulosti tací byli. A jsou lidé, kteří bohatstvím otupěli. Je to velká zkouška, ale i milost – bohatství. Kdo má peníze, měl by v prvé řadě otevřít své srdce a uvědomit si, že skutečným bohatstvím je se dělit. Není větší radosti, většího zisku, než způsobit radost nesobeckým činem. Moudří bohatí to vědí. V naší fázi raného kapitalismu je tohle vědomí asi ještě řídké. Ale věřím, že bude zesilovat. V zásadě je bohatství zkouška. Velmi těžká zkouška. Větší než chudoba.

Koho považujete za opravdu bohatého?

Billa Gatese, Petra Kellnera, Buddhu, Ježíše a Boha … Jsou to ovšem rozdílné typy bohatství. Ať si každý vybere, za jakým typem hojnosti se vydá. A které je trvalejší.

Klepněte pro větší obrázek

Igor Chaun
Režisér a scénárista – natočil více než čtyřicet hraných a dokumentárních filmů. Narodil se v Praze, příležitostně působil jako dětský herec. Počátkem 90. let natočil Velmi uvěřitelné příběhy – cyklus hraných hororů podle vlastních námětů. Působil jako spoluautor a režisér satirického televizního pořadu Česká soda. e-mail


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená