FinExpert.e15.cz

I zaměstnanci mohou optimalizovat daňovou povinnost

Nepodceňujte otázku daní. I jako zaměstnanci můžete ušetřit.
I zaměstnanci mohou optimalizovat daňovou povinnost

Optimalizace daňové povinnosti není pouze záležitosti firem a živnostníků, ale i zaměstnanců. I zaměstnanci mohou při využití zákonných možností snížit svoji daňovou povinnosti. Podívejme se na některé z nich.

Roční daňovou povinnost zaměstnance je možné snížit při využití daňových odpočtů a daňových slev. Někteří zaměstnanci nevyužívají všechny možnosti nebo nezvolí nejvýhodnější daňovou variantu.

Daňové odpočty snižují daňový základ. Mezi daňové odpočty patří při splnění zákonných podmínek dary, úroky z úvěru na bydlení, zaplacené příspěvky na penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření, zaplacení příspěvky na životním pojištění, členské příspěvky zaplacené odborové organizaci, úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.

Daňovými slevami jsou základní sleva na poplatníka ve výši 24 840 Kč, na manželku (manžela) s vlastními ročními příjmy do 68 000 Kč ve výši 24 840 Kč (na držitele průkazu ZTP/P 49 680 Kč), na invalidní důchod prvního a druhého stupně ve výši 2 520 Kč, na invalidní důchod třetího stupně ve výši 5 040 Kč, na průkaz ZTP/P ve výši 16 140 Kč, na studenta ve výši 4 020 Kč, školkovné maximálně do částky 9 900 Kč na každé dítě.

Daně za rok 2016 už budeme moci zaplatit kartou

Daně za rok 2016 už budeme moci zaplatit kartou

Jestliže zaměstnanci nevyužijí v plné míře všechny odpočty a slevy na které mají nárok, tak zaplatí za rok na dani z příjmu fyzických osob více než je skutečná povinnost. Aby mohla mzdová účetní daňové odpočty a daňové slevy uplatnit v ročním zúčtování daně, tak je nutné všechny příslušné doklady prokazující nárok na snížení daňové povinnosti doručit mzdové účetní vždy do 15. února následujícího roku.

Co si zejména pohlídat?

Každý zaměstnanec by měl tedy uplatnit všechny daňové odpočty a daňové slevy, na které má nárok. Podívejme se na některá praktická opomenutí, která znamenají zbytečně vyšší daňovou povinnost:  

1) Rodiče by si měli důkladně zkontrolovat, zdali ve všech měsících roku 2016 uplatnil daňové zvýhodnění na děti alespoň jeden z nich. Při častější změně zaměstnání nebo při rozvodu to není samozřejmostí.

2) Školkovné by měl uplatnit rodič s vyššími příjmy, neboť z důvodu uplatnění školkovného nemůže vzniknout nárok na daňový bonus jako je tomu u daňového zvýhodnění na děti. Rodič s nižšími příjmy tak nemusí v plném rozsahu využít daňové slevy, kterou školkovné přináší.

3) Jestliže má manželka (manžel) během roku příjem nepřesahující 68 tisíc Kč, tak je vhodné si pohlídat, aby se koncem roku zbytečně tento limit o stokoruny nebo jednotky tisícikorun nepřekročil, např. z důvodu prodeje nemovité věci.

4) Studenti, kteří nastoupili do první práce po absolvování střední nebo vysoké školy, mají v ročním zúčtování daně nárok na poměrnou část slevy na studenta za první měsíce roku 2016, kdy ještě splňovali podmínky studia.

5) Koncem roku je možné při dobré finanční situaci doplatit jednorázově příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření za účelem maximálního daňového odpočtu. Na maximální daňový odpočet za rok 2016 vzniká nárok, když roční vklad na smlouvu je 24 000 Kč a více.

6) Někteří dárci krve si zapomínají snížit svoji daňovou povinnost, přitom hodnota jednoho odběru krve se oceňuje částkou 2 000 Kč jako dar.

7) Pro finanční příspěvek formou daru na legislativou podporované účely, např. škole, je ideální doba koncem roku na základě aktuální finanční situace a s ohledem na možnosti snížení daňové povinnosti díky odpočtu daru od základu daně.

8) Zaměstnanec neplatí z hrubého zisku z přivýdělku formou výkonu samostatné výdělečné činnosti sociální pojištění, když je hrubý zisk do limitu. Překročení limitu koncem roku o stokoruny není z daňového hlediska výhodné. Za celý kalendářní rok 2016 je to částka 64 813 Kč, přičemž při výkonu samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje.

Zodpovědní zaměstnanci mohou ušetřit na daních tisíce

Osoby samostatně výdělečně činné si musí podávat daňové přiznání, a proto zpravidla věnují daňovým povinnostem dostatek času. Někteří zaměstnanci však daňové otázky podceňují a platí na dani z příjmu zbytečně více, protože nevyužijí všechny daňové slevy a odpočty, na které mají nárok. Zaměstnanci, kteří se svým daňovým záležitostem věnují, mohou přitom platit citelně nižší daně, což za trochu toho papírování stojí.

Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Proč se v téhle zemi nedají odečíst např. náklady na...
Fido
15. 12. 2016, 12:30

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená