FinExpert.e15.cz

I u dohody o provedení práce se někdy platí pojištění

Práce na dohodu o provedení práce je kvůli nižším odvodům a administrativě oblíbená u studentů a maminek na rodičovské dovolené.
I u dohody o provedení práce se někdy platí pojištění

Výhody práce na „dohodu“ využívají občané především v letních měsících. Dohoda o provedení práce je spolu s dohodou o provedení činnosti upravena § 75 a § 76 zákoníku práce. Uzavření „dohody“ je výhodné pro obě smluvní strany. Především u dohody o provedení práce je finanční úspora u obou smluvních partnerů velmi významná. Pro firmy je to navíc jedna z možností, jak zajistit splnění sjednané zakázky v hlavní sezóně a bez finančního rizika (u dohody o provedení práce není výpovědní lhůta či se nevyplácí odstupné…).

Podmínky pro dohodu o provedení práce

Firma může uzavřít dohodu o provedení práce pouze v případě, že se jedná o práci vymezenou individuálními znaky, rozsah práce přitom nepřesáhne 150 hodin za rok. Většinou se jedná o jednorázové práce. Přestože je platná i ústní domluva, vždy se doporučuje písemné znění. Především v případě soudního sporu (pro nevyplacení smluvené finanční odměny) je to důležitý průkazní dokument. Dohodu o provedení práce lze uzavřít během roku s více zaměstnavateli, ale u žádného z nich nesmí počet hodin přesáhnout 150 hodin za rok. Protože dohoda o provedení práce nezakládá účast na nemocenském a důchodovém pojištění, neodvádí se z dohodnuté odměny sociální ani zdravotní pojištění, ale pouze daň z příjmu.

Kdy se musí pojistné platit?

Přestože se pro účely sociálního a zdravotního pojištění nepovažuje občan pracující na základě dohody o provedení práce za zaměstnance a zaměstnavatel tak neodvádí z jeho příjmu pojistné, dále nemusí zaměstnavatel plnit oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně a místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Každý občan však musí být v registru pojištěnců své zdravotní pojišťovny a být veden v některé ze zákonem stanovených kategorií pro platbu pojistného. Jestliže není veden jako zaměstnanec, má v podstatě 4 možnosti:

  • být osobou, za kterou je plátcem pojistného stát (např. žena na rodičovské dovolené, student mladší 26 let…), v tomto případě neplatí občan pojistné vůbec;
  • pracovat současně pro jiného zaměstnance a být veden jako zaměstnanec, v tomto případě neplatí občan pojistné z uzavřené dohody, ale je mu sráženo z jeho mzdy v zaměstnaneckém poměru na základě pracovní smlouvy;
  • být současně osobou samostatně výdělečně činnou, v tomto případě neplatí občan pojistné z uzavřené dohody, ale musí pravidelně každý měsíc odvádět zálohy na pojistném
  • poslední čtvrtá možnost je, že občan pracuje pouze na základě dohody o provedení práce a neplatí žádná z uvedených tří předchozích možností. V tomto případě sice neodvede žádné pojistné ze sjednané odměny z dohody o provedení práce, ale protože je v registru pojišťovny veden jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů), musí za každý měsíc, kdy pracuje pouze na dohodu, odvést pojistné ve výši 1 080 Kč.

Finanční úspora je značná

Finanční úspora pro studenty nebo maminky na rodičovské dovolené je při práci na „dohodu“ značná. V případě smluvené odměny ve výši 10 tisíc korun činí úspora občana tisíc korun (450 Kč na zdravotním pojištění a 650 Kč na sociálním pojištění). Firma ušetří dokonce 3 400 Kč (900 Kč na zdravotním pojištění a 2 500 Kč na sociálním pojištění). Výše odměny není přitom ze zákona rozhodující, v praxi to tedy znamená, že i z dohody za 35 tisíc korun se neodvádí ani sociální ani zdravotní pojištění. Z dohody o provedení práce se odvádí pouze 15% daň z příjmu fyzických osob. Studenti pracující na dohodu o provedení práce však v případě, že podepíšou prohlášení k dani, neodvedou do limitu na dani ani korunu. Důvodem je měsíční sleva na poplatníka ve výši 2 070 Kč. Sjednaná hrubá odměna 10 tisíc korun je potom současně i částkou, kterou obdrží student na svůj bankovní účet.

Proč zvýšit počet hodin na dohodu?

Práce na dohodu o provedení práce je v Česku velmi oblíbená, je proto jenom dobře, že návrh novely zákoníku práce na to pamatuje a počítá se zvýšením na 300 hodin. Práce na dohodu se uzavírá u většiny nabízených brigád. Zvýšení na 300 hodin tak může výrazně pomoci nejenom zaměstnavatelům, ale i studentům a maminkám, kteří využívají sezónní nabídky práce. Schválení zvýšení počtu hodin by bylo správným krokem, který by vedl k větší pružnosti legislativní úpravy trhu práce a byl by to jeden z podnětů, jak snížit nezaměstnanost.

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

jak u duchodcu?
step
15. 10. 2009, 13:48
Odpověď na otázku v nadpisu
xxx
27. 7. 2009, 12:34

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená