FinExpert.e15.cz

I střecha domu může vydělávat

Majitelé volných střech je mohou nabídnout k pronájmu. Střešní burza zajistí zužitkování solární energie, jež na střechu dopadá.
I střecha domu může vydělávat

Letos u nás začala se svou činností takzvaná Střešní burza, která má hrát integrující roli při spojování majitelů volných střešních ploch s investory fotovoltaických systémů. Výsledkem pak je prodej elektřiny získané ze solární energie do sítě. Inspirací projektu byla Alpensolar Dachboerse, která tímto způsobem v Německu nabízí několik tisíc střech.

Jak se dostat k nabídce

Střešní burza umožňuje pronajímat vlastní střechu podobně jako byt nebo dům. Na jedné straně jsou registrováni investoři hledající plochy pro umístění a provoz svých fotovoltaických zařízení. Majitelé střech jim na druhé straně poskytují smluvní pronájem svých střech. Nabízí se jim jednak nájem, jednak možnost část nájmu realizovat v podobě odběru levnější elektřiny.

Pokud se majitel střechy registruje, bude jej kontaktovat centrála Střešní burzy a na to naváže setkání se střešním makléřem, který přímo na místě potenciálního umístění fotovoltaiky provede dokumentaci střechy a zprostředkuje majiteli další informace. Své poznatky makléř zašle do centrály Střešní burzy, kde budou vyhodnoceny. Výsledkem pak je konkrétní nabídka majiteli střechy. Vstup majitele do systému Střešní burzy nevyžaduje žádnou investici, pokud má ale zájem, může se na ní po dohodě podílet.

Jaký je zisk

Pokud jde o vlastní zisk, který může z pronájmu střechy majiteli plynout, pohybují se tržby za roční pronájem střechy s vhodným sklonem a ostatními parametry (viz dole) od 400 do 950 Kč za instalovaný kilowattpeak (kWp). Střecha o ploše 100 m2 a optimální orientací a sklonem může provozovat systém o výkonu 13 kWp, za pronájem v tomto případě majitel dostane 625 Kč/kWp, tedy celkem 8 125 Kč za rok. Pořizovací cena zařízení by při samostatné investici byla asi 1,5 milionu korun.

Spočítejte si sami

Zájemci o fotovoltaické využití střech – ať již v rámci Střešní burzy nebo pro individuální využití – mohou pro výpočet možností výroby elektřiny z fotovoltaiky použít webový nástroj Photovoltaic Geographical Information System (http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps3/pvest.php). V jeho rámci je třeba na mapě zadat polohu nemovitosti, typ panelů, uvažovaný výkon, sklon panelů a další údaje a provés jednoduchým krokem kalkulaci. Výsledkem je měsíční přehled energie dopadající na metr čtvereční systému a vyrobené energie.

Jaká musí být střecha

Zájemci o zapojení do činnosti Střešní burzy, kteří chtějí pronajmout vlastní střešní plochu, musí v přípravné fázi nejprve zjistit parametry střechy, kterou budou nabízet. Základním údajem je orientace střechy – nabízená plocha by měla směřovat nejlépe na jih, na hranici využitělnosti je ještě jihovýchod a jihozápad. Další důležitou podmínkou pro fotovoltaické použití střechy je to, aby byla co nejméně stíněna překážkami v okolí. Úhel přímky vedené od jihu vrcholem překážky by neměl překročit 18°. Také sklon střechy hraje v podmínkách roli – nejvhodnější je 35°, který umožňuje maximální efektivitu fotovoltaického získávání energie.

Jiný sklon střechy sníží zisky energie, i tak ale lze střechu využívat. Pro umístění solárních panelů na plochou střechu ve správném úhlu se používají stojany.

Při úvahách o zapojení do Střešní burzy je také důležitá velikost nabízené plochy a zeměpisná poloha. O využití střechy má smysl přemýšlet od 50 m2 u šikmých střech, od 100 m2 u střech plochých. Vzhledem k tomu, že instalace a využívání fotovoltaiky je dlouhodobá záležitost, je třeba, aby byla střecha v dobrém stavu.

Klepněte pro větší obrázek

Konkrétní kroky

Konkrétní realizace záměru pronajmout střechu pro fotovoltaiku tedy vypadá tek, že majitel podepíše prohlášení o souhlasu s umístěním střešní plochy na Střešní burzu. Kromě toho je zapotřebí podepsat smlouvu o zřízení věcného břemene na možnost umístění systému a přístupu v případě údržby fotovoltaických zařízení. Následně makléř vyjedná u místního majitele distribuční sítě povolení k připojení solární elektrárny. Zápis věcného břemene ve prospěch Střešní burzy pak musí být zapsán do katastru nemovitostí. Věcné břemeno pro provoz malé fotovoltaické elektrárny majitele nezatěžuje a může být v individuálních případech zřízeno i na zastavené nemovitosti. Německé zkušenosti ukazují, že takové využití střechy dokonce může zvýšit hodnotu nemovitosti.

Po vyřízení formalit Střešní burza zajistí investora fotovoltaického systému. Když jej nalezne, uskuteční se technická příprava projektu a následně jeho realizace a zkušební dvoutýdenní provoz. Celý proces, než začne střecha vydělávat, trvá cca 15 týdnů.

Výkupní ceny za fotovoltaicky vyrobenou elektřinu dělají z takových zařízení stabilní investici. Tato investice na vlastní střeše se může stát výnosným a ekologickým rozhodnutí.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

nabídkový formulář
Radek
15. 4. 2009, 11:37

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená