FinExpert.e15.cz

I stovka je dobrá

Investování není jen pro bohaté, můžete začít už od pár stovek měsíčně. Které produkty lze využít k pravidelnému investování a s jakou minimální částkou musíte počítat?
I stovka je dobrá

Některým rodinám zbývá na konci měsíce několik stokorun a přemýšlí, jak s nimi co nejlépe naložit. Nabízí se tři možnosti, a to peníze utratit, odložit na spořicí či termínovaný účet na horší časy nebo je investovat.

Kdo neplánuje v brzké době větší finanční výdaje, nejčastěji volí poslední z uvedených možností. K pravidelnému ukládání menších i větších částek nabízejí tuzemské investiční společnosti kromě klasických fondů i různé investiční programy. Které produkty lze využít k pravidelnému investování a s jakou minimální částkou musíte počítat?

Spořit, nebo investovat?

Mnozí stále váhají, zda zvolit bezpečí spořicích účtů, nebo zariskovat a využít některý z podílových fondů nabízených v tuzemsku. Oba způsoby dočasného uložení volných finančních prostředků mají své výhody i nevýhody. Výhodou pravidelného investování oproti spoření je vyšší šance na dosažení takového výnosu, který nejen pokryje inflaci, ale nabídne i nějaké procento zhodnocení navíc. Šance na „lepší“ výnos je však vykoupena rizikem možného poklesu hodnoty investice. Jinými slovy hrozí, že v okamžiku výběru vložených prostředků získáte méně, než jste na počátku vložili. Výše možného poklesu je dána rizikovostí cenných papírů, do nichž fond investuje svěřené prostředky.

Zatímco výnos z vkladů na spořicích a termínovaných účtech je zdaněn patnácti procenty, při držení podílových listů fondu déle než půl roku je výnos od daně osvobozen. I když není při splnění této podmínky váš výnos zatížen daní, platíte oproti spořicím produktům u většiny fondů vstupní poplatek. Výnos vždy snižuje i každoroční poplatek za správu fondu.

Každý, kdo chce vytěžit ze své investice maximum, se snaží „levně“ nakupovat a „draze“ prodávat. Současně se snaží snížit na minimum náklady spojené s investicí. Nevýhodou je, že většina drobných investorů – ovšem ani zkušených obchodníků s cennými papíry – nedokáže dlouhodobě úspěšně časovat trh, tedy rozpoznávat nejvhodnější okamžiky k nákupu a prodeji. Kdo však uvažuje o pravidelném investování do podílových listů, toho nemusí aktuální fáze trhu příliš znepokojovat.

Rozhodující bude dlouhodobý trend. Stačí si tedy zapsat do kalendáře datum a částku, kterou chcete zasílat na účet vybraného fondu či programu. Po celou dobu investice bude tržní hodnota podílového listu kolísat. Kvůli rozdílným nákupním cenám podílových listů jednou nakoupíte za stejnou částku více, jindy méně podílových listů. V případě pravidelného nakupování na klesajícím trhu se bude průměrná cena jednoho podílového listu snižovat, na rostoucím trhu naopak zvyšovat. Díky průměrování cen se případný krátkodobý propad trhu v celkové hodnotě držených podílových listů příliš výrazně neprojeví. Na druhé straně je však „brzděn“ i růst hodnoty portfolia v okamžiku výraznějšího růstu trhu.

Investice do fondů

K pravidelnému investování lze využít buď jednotlivé podílové fondy, nebo speciálně připravené investiční produkty. U každého podílového fondu je stanovena minimální částka potřebná k jednorázové investici. Obvykle se setkáte s částkami v řádech tisícikorun. Vedle minimálních částek k jednorázovým investicím jsou uváděny i minimální částky k pravidelnému investování. Ty se již pohybují od 100 korun výše. Pokud se tedy rozhodnete investovat do vybraného fondu pravidelně, vystačíte si i několika stokorunami měsíčně.

Jste konzervativní, nebo rádi riskujete?

Některým investorům nemusí vyhovovat pravidelné investovaní do jednoho či několika vybraných fondů a požadují jeden investiční produkt, který již obsahuje skupinu několika fondů. Jedná se o připravený „balíček“ fondů vhodný pro různé skupiny investorů (pozn. jedná se v podstatě o fond fondů). Navážení jednotlivých fondů se odvíjí od rizikového profilu investora. Minimálně naleznete alespoň jeden investiční program pro konzervativní, vyvážené a dynamické investory. Před investicí se vyplatí sledovat nákladovost profilových fondů. Jednotlivé společnosti se totiž
mezi sebou liší třeba i tím, za co a kolik si účtují na poplatcích za správu.

Investice, které rostou s vámi

Dalším produktem vhodným pro pravidelné a dlouhodobé investování jsou fondy životního cyklu. Jak napovídá označení produktu, investiční portfolio se automaticky přizpůsobuje věku investora. Na začátku dlouhého investičního horizontu jsou prostředky investovány do rizikovějších cenných papírů, které nabízejí možnost dosažení vyššího zhodnocení. S blížícím se koncem investičního horizontu se stává portfolio stále více konzervativní, čímž je minimalizováno riziko výrazného poklesu hodnoty investice. Fondy životního cyklu najdete například v nabídce České spořitelny, Pioneer Investments (Rentier Invest) či Conseq IM (Conseq Horizont Invest).

Jak začít pravidelně investovat?

Pokud se rozhodnete pravidelně investovat, neobejdete se bez návštěvy banky či nezávislého investičního zprostředkovatele. Před podpisem smlouvy investiční společnost zjistí vaše investiční cíle a váš vztah k riziku, aby zvolená investice vyhovovala vaší představě. Po uzavření smlouvy již můžete začít pravidelně zasílat platby na účet daného fondu či investičního programu.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená