FinExpert.e15.cz

I přes přísnou vízovou politiku v ČR stále nejvíc nakupují Rusové

26. června 2012

Občané Ruské federace v ČR utratí přes polovinu celkových nákupů cizinců ze zemí mimo EU a jejich podíl neustále roste. Ročně zde nakoupí řádově za miliardy korun. I přesto, že získat vízum na české ambasádě je pro ně složitější, než ho dostat na zastoupení jiného státu Schengenského prostoru. Na druhém a třetím místě co do peněz, které u nás ročně utratí, stojí Číňané a Tchajwanci. Do první desítky se v posledních dvou letech tlačí i Brazilci. Ukazují to statistiky společnosti Global Blue, která vrací turistům DPH.

Celosvětově si drží Rusové s 17procentním podílem druhou příčku. Největší podíl na nakupování v zahraničí mají Číňané s 21 procenty, v ČR jsou na druhém místě. Ruští turisté u nás průměrně nakoupí za 6500 Kč, kdežto Číňani, kteří nakupují především v Pařížské ulici, v roce 2012 průměrně nakoupili za více než 13 000 Kč.

Nakupování ruských turistů v ČR ovlivnila hospodářská krize. V roce 2009 klesly jejich nákupy vůči předchozímu roku o více než 20 %. „Ale v posledních letech stále tvořili majoritní podíl mezi ostatními národnostmi. Za prvních pět měsíců letošního roku se jejich podíl vyšplhal dokonce k 62 procentům,“ sdělil Jiří Macas, regionální manažer Global Blue pro ČR, Slovensko, Chorvatsko a Slovinsko.

Útraty občanů Číny v ČR nebyly na rozdíl od Rusů přímo ovlivněny ekonomickou krizí. Jejich nákupy přes Tax Free sice zaznamenaly menší pokles v roce 2010, ten však nemusel být způsoben krizí, ale dalšími faktory jako vízovou politikou a obecně tamní situací.

Američané, kteří jsou považováni za národ s relativně velkou kupní silou, sice v ČR nakupují a drží se v první desítce, jejich podíl však rok od roku klesá. „V USA totiž mohou nakoupit za mnohem nižší ceny než u nás,“ vysvětluje Jiří Macas. Mezi takzvané globe shoppers – ty, pro které je nakupování nezbytnou součástí cestování – se nově řadí i Brazilci. Tato početná skupina začíná objevovat Evropu jako nákupní destinaci. V ČR se od roku 2010 objevují v TOP 10 a zaznamenávají velké meziroční nárůsty.

V posledních letech se mění složení nákupního koše. Nejvýznamnějšími položkami jsou stále móda a oblečení a sklo. To ale ztrácí svůj význam. Zatímco podíl módy se zvýšil ze
46 % v roce 2006 na 65 % v letošním roce, sklo ztratilo svůj téměř čtvrtinový podíl a nyní dosahuje necelých 10 procent. Tedy jen o pár procent více než hodinky a šperky.
Ekonomická krize se projevila i v nákupech luxusního zboží. Tempo růstu celkových tržeb v tomto segmentu prudce pokleslo v roce 2008, ale stále zůstalo meziročně v kladných hodnotách. Od té doby s výjimkou malého výkyvu v roce 2011 opět zrychluje.

„Zajímavé je, že krize se vůbec nedotkla průměrné útraty za luxusní zboží. Ta již několik let osciluje kolem 19 000 korun a letos mírně překročila dvacetitisícovou hranici,“ informoval Jiří Macas.

I luxusní zboží v ČR nakupují tradičně nejvíce Rusové, drží téměř 45procentní podíl. Významný podíl mají ale i Číňané – v prvních pěti měsících 2012 to bylo přes necelých 12 procent.

Podíl jednotlivých národností na celkových tržbách v roce 2012:

1. Rusko – 62,35 %
2. Čína – 5,43 %
3. Tchajwan – 4,57 %
4. Ukrajina – 3,22 %
5. Thajsko – 1,97 %
6. Kazachstán – 1,92 %
7. USA – 1,7 %
8. Japonsko – 1,69 %
9. Izrael – 1,54 %
10. Brazílie – 1,24 %

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená