FinExpert.e15.cz

Hypotéky zdražily, zájem neklesá

Na první pohled to vypadá, že mnohé ze zájemců o hypoteční úvěr již úrokové sazby ani nezajímají. Přitom úroky začaly růst.
Hypotéky zdražily, zájem neklesá

V minulém měsíci bylo sjednáno tolik hypoték jako nikdy předtím v celé historii českého hypotečního trhu, a to přesto, že jejich úrokové sazby vzrostly v průměru až o 0,20 procentního bodu.

S platností od 1. června centrální banka zvýšila úrokové sazby, konkrétně klíčová dvoutýdenní repo sazba byla navýšena o čtvrt procentního bodu na hodnotu 2,75 %. To se samozřejmě odrazilo i v úročení hypotečních úvěrů. Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU, což je průměrná úroková sazba, za kterou jsou v daném kalendářním měsíci poskytovány nové hypoteční úvěry fyzickým osobám, vzrostla během června o rekordních 0,19 procentního bodu.

Od ledna roku 2003, kdy se tento ukazatel začal sledovat, je to celkově třetí nejvyšší meziměsíční nárůst. Tato skoková změna se přitom týká shodně sazeb s krátkou i s delší fixací (viz. tabulka na konci článku). Přesto však banky v minulém měsíci sjednaly historicky nejvyšší počet hypotečních úvěrů.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum
FINCENTRUM HYPOINDEX je vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou v daném kalendářním měsíci poskytovány nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby.

Hypoteční horečka se zvyšuje

Jedenáct bank, které nám poskytly své údaje, sjednalo v červnu celkem 10 787 hypotečních úvěrů v objemu 18,7 mld. korun. Oproti předchozímu měsíci je to zvýšení o více než 3 mld. korun a celkově jde o vůbec nejlepší výsledek v historii. To samé platí o průměrné výši nově sjednávaných hypoték. Ta nyní dosáhla hodnoty 1735 tisíc korun, pokud úvěry rozlišíme podle doby fixace, pak konkrétně u hypoték s pětiletou sazbou činí jejich průměrná výše 1538 tisíc korun a u hypoték s roční sazbou dokonce 1975 tisíc korun.

Jak se postupně zvyšují počty a objemy hypotečních úvěrů poskytnutých v jednotlivých kalendářních měsících letošního roku, je uvedeno v následující tabulce.

Počty a objemy hypoték poskytnutých na financování bydlení v roce 2007
měsíc počet objem
(v mil. Kč)
leden 5 065 8 346
únor 4 813 7 885
březen 7 453 12 357
duben 7 854 12 733
květen 9 433 15 698
červen 10 787 18 720
Zdroj: banky; Jsou zde data poskytnutá jedenácti bankami, které reprezentují naprostou většinu hypotečního trhu. Jejich seznam je uveden na konci článku.

Přesto, že se při výběru hypoteční banky zájemci orientují nejčastěji podle výše úrokových sazeb, je patrné, že ani jejich vysoký nárůst je prozatím nijak neodradil. Hypotéky jsou stále dostupné, banky je vyřizují i na počkání a pokud si to žadatel přeje, nezkoumají ani výši jeho příjmů. Pozitivní náladu zvyšuje celkový růst ekonomiky, rekordně nízká nezaměstnanost a růst reálných příjmů, což způsobuje, že lidé mohou více utrácet a nebojí se zadlužovat. Svou roli hraje i demografický vývoj, který zvyšuje poptávku mladých lidí po bydlení.

To všechno pak zpětně samozřejmě působí na ceny bytů, domů a pozemků, které rostou. Česká národní banka již vyslovila obavu, zda je tento nárůst cen přirozený a zda na trzích nemovitostí nemůže podpořit vznik cenové ‚bubliny‘.

Sezónní výkyvy v počtech sjednávaných hypotečních úvěrů

Červen – měsíc hypoték

Na rekordních výsledcích se velkou měrou podepsalo jistě i to, že měsíc červen je pro hypotéky opakovaně velmi úspěšný, možná dokonce nejúspěšnější z celého kalendářního roku. Sezónní vývoj počtu poskytnutých hypoték ukazuje následující graf. Z něj je patrné, že počty sjednávaných hypotečních úvěrů se v čase postupně neustále zvyšují. Ukazuje však i to, jak se zájem o hypotéky mění v jednotlivých obdobích roku. Z výsledků minulých čtyř let je možné vysledovat přibližně tento vývoj: leden a únor jsou každoročně z pohledu hypoték nejslabší. Poté se jejich počty v následujících měsících zvyšují a maxima dosáhnou v červnu. Následně dojde k menšímu či většímu  červencovému propadu a další zvýšený zájem o hypotéky se objevuje v listopadu a prosinci.

Klepněte pro větší obrázek

Neznamená to však, že by v některém roce nemohlo dojít k zcela jinému vývoji nebo k výsledku, který vybočí z pravidelné řady. Svou roli například hraje v zimních měsících počasí, které má vliv na počet zahájených staveb. K výkyvu může dojít také například vlivem změn úrokových sazeb nebo jiných jednorázových faktorů, které ovlivní poptávku po hypotečních úvěrech.

Vybrané červnové výsledky jsou uvedeny v tabulce:

Souhrn za červen 2007 (platí pro fyzické osoby)
Doba fixace úrokové sazby: Všechny fixace celkem 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 4,46 % 4,16 % 4,69 %
Změna oproti minulému měsíci (b.p.)* + 19* + 20 + 20
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 735 1 975 1 538
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 306 6 143 6 429
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 630 7 476 7 747
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 65 % 71 % 64 %
Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 26 % 23 % 28 %
Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 9 % 6 % 8 %
Zdroj: Fincentrum
*19 bazických bodů = 0,19 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená