FinExpert.e15.cz

Hypotéky zažívají rozkvět, úroky jdou dolů

Během června bylo poskytnuto historicky nejvíce hypoték, proto jsme připravili podrobný přehled úrokových sazeb i oskytnutých úvěrů podle Hypoindexu Fincentra. Úrok z hypoték se poprvé dostal pod čtyři procenta.
Hypotéky zažívají rozkvět, úroky jdou dolů

Během června letošního roku bylo sjednáno tolik nových hypotečních úvěrů jako v žádném jiném měsíci nikdy předtím. Rozdíl mezi počtem hypoték poskytnutých v červnu a v květnu se blíží pěti stovkám. To samé platí i o celkovém objemu nových úvěrů. Pokles průměrných úrokových sazeb byl nejrychlejší v historii a konečná hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se poprvé dostala pod hranici 4,00 %.

Klepněte pro větší obrázek

*vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěy

Pokles průměrných úrokových sazeb byl velmi výrazný, hodnota FINCENTRUM HYPONDEXU se oproti květnu snížila o celých 0,28 procentního bodu. Od ledna 2003 až dosud došlo k prozatím nejrychlejšímu měsíčnímu poklesu maximálně o 0,23 procentního bodu. Je to výsledek masivního snižování úrokových sazeb hypoték, které provedly téměř všechny banky počátkem června.

Průměrná výše nových hypoték dosáhla 1 430 000 korun, což je opět historicky nejvyšší hodnota. Díky nižším úrokovým sazbám si lidé půjčují vyšší částky. K oblibě hypoték také přispívá všudypřítomná reklama bank, které je prezentují jako vhodný způsob financování bydlení pro širokou veřejnost. Pryč jsou doby, kdy byla hypotéka chápána jako úvěr pro bohaté. Banky se prostě snaží a podmínky hypoték přizpůsobují potřebám klientů. Ti si pak mohou dovolit půjčit vyšší částku. Hypoteční úvěry samozřejmě nejsou a nebudou pro všechny, ale rozhodně jsou dostupnější než dříve. Například přesně před dvěma lety bylo během června 2003 poskytnuto o přibližně 1 500 hypoték méně než letos v červnu.

Klepněte pro větší obrázek+

O dlouhodobé fixace není zájem

V minulosti si zájemci o hypoteční úvěr dobu fixace úrokové sazby příliš vybírat nemohli. Ve většině případů se sjednávala neměnná úroková sazba na pět let. I v současnosti jsou pětileté sazby nejoblíbenější. V červnu je zvolilo 37 % ze všech klientů bank. Velmi oblíbené jsou však i kratší fixace na jeden či tři roky. Jak je vidět z grafu, počet nových úvěrů s těmito dvěma fixacemi byl víceméně stejný. Roční sazby jsou totiž o mnoho nižší než sazby pětileté. Žádnou výjimkou není sazba s roční fixací ve výši pod 3 %.

V rámci konkurenčního boje začaly v minulých letech některé banky nabízet i delší fixace na deset či patnáct let. Jelikož jsou však u nich sazby velmi výrazně vyšší než u hypoték s kratší fixací, využívá je jen naprosté minimum klientů. V červnu z celkového počtu hypotečních úvěrů činily ani ne jedno procento.

U některých bank si lze zvolit fixaci zcela individuálně, třeba na dva roky či sedm let. Záleží na přání klienta. V červnu bylo z celkového počtu všech hypoték poskytnuto s takovými nepříliš standardními fixacemi více než 7 % hypoték.

Klepněte pro větší obrázek

 

Souhrn za červen 2005 (údaje platí pro fyzické osoby)
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 3,75% 3,05% 4,30%
Změna oproti minulému měsíci - 28 b.p.* - 18 b.p. - 14
Průměrná výše hypotéky (Kč) 1 430 000 1 700 000 1 219 000
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 5 928 5 569 6 221
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 271 6 928 7 550
Účelovost úvěrů    
Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 66% 68% 62%
Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 25% 24% 28%
Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 9% 8% 10%

 

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená