FinExpert.e15.cz

Hypotéky: v Praze na byt, jinde na domek a opravy

Z porovnání regionů, které provedla Hypoteční banka na kompletním vzorku hypoték poskytnutých v roce 2005, vzešly velmi zajímavé výsledky. Zcela odlišný styl bydlení je však v Praze oproti jiným regionům Česka.
Hypotéky: v Praze na byt, jinde na domek a opravy

Mimo Prahu se více staví

V regionech mimo Prahu a Jihomoravský kraj lidé mnohem více staví „na vlastní pěst“ nebo rekonstruují, půjčují si spíše na domy než na byty a také si ve větší míře berou neúčelové hypotéky. Praha, pod kterou v Hypoteční bance spadá i Středočeský kraj, a Brněnsko zase vedou v nákupu hotového bydlení a bytů. V Praze si pak lidé berou nejvyšší hypotéky z celé republiky. 

Hradec Králové vede v rekonstrukcích

Rekordmanem v rekonstrukcích je region královéhradecký. Z celkového počtu poskytnutých hypoték zde bylo na rekonstrukce využito 12 %, zatímco Praha na posledním místě vykázala jen 4 %. Ve výstavbě pak v roce 2005 vedl kraj Plzeňský (18 %) s Královéhradeckým (17 %) v těsném závěsu. Praha skončila předposlední s podílem 11 %. V oblastech mimo Prahu a Jihomoravský kraj je také největší zájem o neúčelové úvěry. Zlínský a Karlovarský kraj vedou tabulku s 21 % úvěrů tohoto typu, žebříček opět uzavírá Praha, kde si neúčelovou hypotéku vzalo jen 9 % klientů. 

Byty jsou oblíbené v Praze a v Brně

Naopak Praha a Brněnsko vedou v podílu hypoték na nákup hotového bydlení: v Praze lidé k tomuto účelu využili 69 % úvěrů a na Jižní Moravě to bylo 56 %. Poslední s podílem 42 % byl zlínský region. V Praze si lidé také berou nejvyšší úvěry. Průměr zde dosahuje 1,64 mil. Kč, zatímco průměrně poskytnutá hypotéka od Hypoteční banky v roce 2005 měla výši 1,25 mil. Kč. Regionem s nejnižší průměrnou hypotékou je Karlovarsko (897 000 Kč).

Zcela odlišné preference lidí a styl bydlení v Praze a ostatních krajích se potvrzují i pohledem na typ nemovitostí, na které si úvěry berou. Praha má nejvyšší podíl klientů, kteří si kupují byty (52 %)
a naopak nejnižší počet klientů s rodinnými domy (31 %). Naopak na Ústecku si za půjčku koupilo byt jen 20 % klientů a rodinný dům zde stavělo 49 %. Rekordmanem ve výstavbě domů je oblast Hradce Králové s 59 %.¨

Hlavní město Praha a Středočeský kraj

Tradičně nejlepších výsledků dosáhl pražský region. Hypoteční banka v Praze a Středočeském kraji poskytla loni fyzickým osobám 4 407 úvěrů za 7,2 mld. Kč. Průměrná výše hypotéky dosáhla 1 644 000 Kč a ve srovnání s předchozím rokem vzrostla o 247 000 Kč, což je také nejvíce ze všech krajů.

Jihočeský kraj

Průměrná výše hypotéky byla v českobudějovickém regionu 1 185 000 Kč. To je (kromě Prahy) nejvíce ze všech regionů. Loni Hypoteční banka v tomto kraji uzavřela 1 096 hypotečních smluv s občany, jimž půjčila 1,3 mld. Kč.

Jihomoravský kraj

Hypoteční banka v Jihomoravském kraji uzavřela vloni s fyzickými osobami o 38 % hypotečních smluv více než v roce 2004. Celkem 1 360, což je v počtu po Praze nejvyšší nárůst v republice. Celkový

Karlovarský kraj

Z hlediska nárůstu počtu poskytnutých hypoték se k nejdynamičtějším v rámci Hypoteční banky řadí Karlovarský kraj. Na pomyslném žebříčku by obsadil čtvrté místo. Loni v něm banka poskytla 490 úvěrů fyzickým osobám v částce 440 mil. Kč. Plnou pětinu, přesně 21 %, z počtu poskytnutých úvěrů tvoří tzv. neúčelové hypotéky, pomocí nichž lze de facto financovat cokoliv.

Královéhradecký kraj

Hypoteční banka v Královéhradeckém kraji vyřídila 1 387 hypoték určených fyzickým osobám v celkovém objemu 1,58 mld. Kč. Nadprůměrně stoupla na Královéhradecku také výše hypotéky: o 201 000 Kč na
1 137 000 Kč.

Liberecký kraj

Nad milionovou hranici průměrné výše hypotéky se loni dostal  také Liberecký kraj částkou 1 076 000 Kč, což znamená, že ve srovnání s rokem 2004 vzrostla o 141 000 Kč. Celkem Hypoteční banka na Liberecku poskytla 614 úvěrů fyzickým osobám za téměř 661 mil. Kč.

Moravskoslezský kraj

Největší zájem projevují žadatelé o hypoteční úvěr v Moravskoslezském kraji o rodinné domy. Více než 55 % hypotečních úvěrů poskytnutých tady v loňském roce bylo určeno právě na pořízení rodinného domu. Celkem Hypoteční banka na Ostravsku uzavřela 940 hypotečních smluv za více než
1 mld. Kč. Průměrná výše hypotéky v tomto kraji také poprvé překonala milionovou hranici – činila 1 084 000 Kč.

Olomoucký kraj

Na 1 024 000 Kč, tedy více jak o 100 000 Kč ve srovnání s rokem 2004, vzrostla loni v Olomouckém kraji průměrná výše hypotéky Hypoteční banky a překonala tak magickou milionovou hranici. Na pětinu vzrostl i podíl neúčelových hypoték na celkovém počtu poskytnutých úvěrů (20 %), což je jedno z nejvyšších čísel v rámci Hypoteční banky. Celkem banka na Olomoucku uzavřela loni 852 hypotečních smluv s fyzickými osobami na částku téměř 873 mil. Kč.

Pardubický kraj

Průměrná výše hypotéky poskytnuté Hypoteční bankou vloni stoupla o 199 000 Kč, ale v Pardubickém kraji dokonce o 221 000 Kč. To je po pražském regionu druhý největší nárůst v republice. Průměrná výše hypotečního úvěru tak zde dosáhla 1 163 000 Kč. Celkem Hypoteční banka v Pardubickém regionu uzavřela nové hypoteční smlouvy s 782 klienty, jimž půjčila téměř 910 mil. Kč.

Plzeňský kraj

Milionovou hranici průměrné výše hypotéky prolomila loni i Hypoteční banka v Plzeňském kraji. Poskytla zde 753 úvěrů fyzickým osobám v částce 853 mil. Kč a průměrná výše hypotéky tak dosáhla 1 133 000 Kč.

Ústecký kraj

Pětinu z celkového počtu hypoték, které Hypoteční banka poskytla fyzickým osobám v Ústeckém kraji, tvoří neúčelové úvěry (21 %). Je to jeden z nejvyšších podílů v rámci celé republiky. Celkem na Teplicku získali klienti od Hypoteční banky v loňském roce  654 hypotečních smluv v částce 608 mil. Kč.

Vysočina

Po Praze rostl loni nejvíce ze všech krajů objem poskytnutých hypoték na Vysočině. Hypoteční banka zde poskytla 524 klientům více než 488 mil. Kč.

Zlínský kraj

Počet neúčelových hypoték roste. Tyto hypotéky dovolují klientům například zařídit si nový domov za výhodných úrokových podmínek, ale využívají ho i mnozí stavebníci, kteří staví svépomocí. Největší podíl z celkově poskytnutých hypoték Hypoteční bankou připadal na neúčelové úvěry ve Zlínském kraji: 21 %. Celkem tady uzavřela Hypoteční banka v loňském roce 779 hypotečních smluv s fyzickými osobami v částce 768 mil. Kč.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená