FinExpert.e15.cz

Hypotéky: Úroky klesají, banky jsou však přísné

Ačkoliv úroky hypotečních úvěrů klesají, počet úvěrů ani objem peněz příliš neroste.
Hypotéky: Úroky klesají, banky jsou však přísné

Důvodem, proč zatím výrazně nestoupá počet úvěrů, je stále nedůvěra bank vůči trvající krizi a k tomu se navíc připojuje vysoká nezaměstnanost.

Nejvíce zlevnily hypotéky s fixací úrokové sazby na 5 let - 4,95 %. Ovšem hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou vykazují také klesající trend. Průměrně se úrokové sazby hypoték bez fixace dostali na hodnotu 3,78 %.

Převratná hypotéka UniCreditu je nyní s úrokem od 3,0 % p. a. Podmínkou je však uzavření jednorázově placeného úvěrového pojištění Cardif a převedení plateb do UniCredit Bank. Jinak nejnižší úrok stoupne na 3,3 % p. a.

LBBW Bank vám poskytne do konce října hypotéku s úrokem 3,99 % pro úvěry do 70 % hodnoty zastavované nemovitosti (LTV) a 4,29 % pro úvěry nad 70 % LTV. Podmínkou je však zřízení Konta 5 za 50 a čistý příjem domácnosti alespoň 25 000 Kč. Akční nabídky tak vypadají lákavě, ale musíte vždy splnit ještě další podmínky.

Klepněte pro větší obrázek

Vývoj úrokových sazeb hypoték – červenec 2010

(Zdroj: Fincentrum Hypoindex)

Komerční banka a UniCredit Bank umožní čerpání hypotéky na výstavbu bez nutnosti dokládání faktur, nově budou stačit zprávy o stavu výstavby či stavebních dohlídek. Dosud to umožňovala jen Raiffeisenbank, Hypoteční banka a Česká spořitelna.

Trend klesajících úroků i marketingových akcí bude podle odborníků pokračovat na podzim. Sazby se prý sníží v průměru o 0,2 až 0,3 %, v některých institucích ale půjdou o více než jedno celé procento dolů. Zároveň například Tomáš Prouza, ředitel péče o klienty Partners, odhaduje, že díky uvolnění metodiky banky poskytnou o tři až pět tisíc hypoték více, než kdyby zachovaly poměrně přísná pravidla z první poloviny roku.

Přísná pravidla zůstanou

Samotné banky ovšem příliš pozitivní ohledně zrušení přísnějších pravidel nejsou. Raiffeisenbank sice uvolnila pravidla pro poskytování hypoték na začátku roku (například zvýšila z 85 na 90 % LTV), nyní však žádné další změny nechystá. „Vývoj nesplácených úvěrů poskytnutých fyzickým osobám obecně s několikaměsíčním zpožděním kopíruje vývoj nezaměstnanosti, předpokládáme tedy, že bude kulminovat až v první polovině příštího roku,“ vysvětluje mluvčí RB Tomáš Kofroň.

Podle něj na podzim úroky zůstanou na podobných cifrách. „V nejbližší době nevidíme žádný ekonomický důvod k poklesu úrokových sazeb, sazby mohou klesat pouze v rámci různých marketingových aktivit bank,“ dodává Tomáš Kofroň.

Hypoteční banka tvrdí, že v důsledku krize zásadně poskytování hypotečních úvěrů neomezovali. „Hypoteční banka například zůstává jednou z mála bank na trhu, jenž svým klientům stále nabízí 100% hypotéky,“ říká její mediální zástupce Marcel Bodnár. Stejně tak to umožňuje ČSOB, Volksbank, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank.

A jakou fixaci zvolit, pokud budete žádat o hypotéku? Banky jsou na oficiální odhady skoupé. „Co se týče predikce úrokových sazeb u hypotečních úvěrů v horizontu 5 let, jakýkoliv odhad je v současné době pohyb po tenkém ledě. Proto bychom se neradi pouštěli do jakýchkoliv spekulací ohledně jejich budoucího vývoje,“ říká Marcel Bodnár.

Klepněte pro větší obrázek

Podíl jednotlivých typů hypoték

(Zdroj: Fincentrum Hypoindex)

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená