To vyplývá z dlouhodobé analýzy společnosti FINEP. Zákazníci si podle analýzy dnes na byt půjčují u bank a stavebních spořitelen pouze 50 procent částky potřebné k jeho pořízení. Druhou polovinu platí ze svých zdrojů. Za stavebního boomu byl poměr 30 % vlastních peněz a 70 % úvěr.
„Jde o dlouhodobý trend, který pozorujeme zhruba od konce roku 2008. Lidé dávají z vlastních zdrojů podstatně více, než po nich banky požadují. Trend se týká bytů všech velikostí v našich projektech. Směr nastavený za krize se nemění ani dnes, kdy trh nemovitostí znovu nabírá na síle,“ říká Vladimír Zuzák, ředitel společnosti FINEP finanční služby.
Nelze přesně určit, z jakých zdrojů lidé peníze čerpají. Podle Vladimíra Zuzáka jde však především o vlastní úspory a peníze získané v rodině. „Příčinou tohoto stavu byl určitě růst úrokových sazeb a významnou roli nejspíš hrála i změna uvažování lidí,“ sděluje k příčinám poklesu zájmu o půjčky u bank Vladimír Zuzák.
Půjčit si v rodině už není stigma, ale spíše věc zralé úvahy. Příbuzní nežádají doklad o příjmu nebo úroky a jsou ochotni se splátkami nějakou dobu počkat. Pokud je tedy možnost využití půjčky v rodině a nebude mít tento úvěr třeba vliv na vztahy mezi příbuznými, bývá to i odborníky z oblasti finančního poradenství doporučovaná varianta.