FinExpert.e15.cz

Hypotéky: Ptali jsme za vás, jaký úrok dostanete po skončení fixace?

Zajímalo nás, jestli vám nějaká banka po skončení fixace může zajistit alespoň to, že nedostanete jako stávající klient větší úrok než nově příchozí klient.
Hypotéky: Ptali jsme za vás, jaký úrok dostanete po skončení fixace?

Nemůže se náhodou díky refinancování a přetahování klientů stát, že jako „trest“ za to, že řádně platíte hypotéku, dostanete po skončení fixu větší úrok než klient, kterého se banka právě snaží nalákat?

Zeptali jsme se tedy bank, jak postupují při stanovení výše úroků pro stávající klienty. Banky se dušují, že úroky nebývají pro stávající klienty oproti novým klientům vyšší. Smluvně vám to však garantuje jen jedna banka. 

Co banky odpověděly?

„Stávající úrokovou sazbu po skončení fixace garantovat nelze. Protože si ale svých klientů vážíme, zaručujeme jim, že sazby pro stávající klienty nejsou vyšší, než pro klienty nové,“ odpovídá Lucie Halová tisková mluvčí Volksbank. Například ČSOB a Poštovní spořitelna odpověděly, že úrokové sazby hypoték při refixaci jsou stanovovány individuálně pro každého klienta při zohlednění aktuálních tržních podmínek.

mBank informovala, že po skončení fixace je klientovi nabídnuta úroková sazba nová, která se odvíjí od situace na trhu. Tato nová úroková sazba vychází z aktuálního úrokového lístku. V tomto lístku se nacházejí úrokové sazby, které jsou platné pro všechny klienty, stávající i potenciální nové. V mBank tedy prý nemůže dojít k situaci, kdy stávající klient bude mít horší úrokovou sazbu než klient nový. Po skončení fixace má podle mBank klient rovněž možnost zdarma si změnit období fixace či přejít z fixní úrokové sazby na variabilní.

„Sazby pro nové a stávající klienty se nemohou zásadně lišit, protože by nastal odliv úvěrů z naší banky do jiných. Proto nabízíme našim stávajícím klientům naprosto stejné podmínky jako klientům novým,“ říká Tomáš Pavlík, mlučí UniCredit Bank. 

Hypoteční banka posílá všem klientům návrh nové úrokové sazby 6 týdnů před koncem období fixace. Klienti tak mají podle banky dost času na to, rozmyslet si, zda je to pro ně sazba výhodná. Žádný nástroj na „garanci sazby“  úrok pro nové versus stávající klienty, banka však nemá.

Výhody pro stávající klienty

Raiffeisenbank posílá informaci s nově nabízenou sazbou zhruba dva měsíce před koncem fixace. Klienty, kterým fixace končí, naopak prý oproti novým klientům zvýhodňuje. Stávající klient může získat sazbu lepší o 0,2 procentního bodu oproti novým klientům

Wüstenrot hypoteční banka jako jediná se ve smlouvě o hypotečním úvěru smluvně zavazuje, že po uplynutí doby fixace úrokové sazby nabídne klientovi pro další období v té době platnou garantovanou úrokovou sazbu.

Banky říkají, že nabízené podmínky pro stávající klienty jsou férové a nezvýhodňují nové klienty, které teprve lákají. Každopádně to většina z nich ve smlouvě nemá. Při nabídce úroků, které se vám tedy nezdají zas až tak férové, zkuste smlouvat, samozřejmě s výhodnějšími nabídkami od konkurence v ruce.

Jaké máte zkušenosti s chováním bank po skončení fixace hypotéky, diskutujte pod článkem nebo ve fóru.

Další článek


 

celkem 24 komentářů

Nejnovější komentáře

Z toho co jsem já pochopila tak to podmínka není, al...
Michala
27. 12. 2015, 17:15
Je ta koupě domu nebo prodej nějaká podmínka k tomu ...
KotísekMilan
21. 12. 2015, 13:37
Manžel bral hypotéku přes realitku coloseum společně...
Michala
25. 11. 2015, 11:07
Dobrý den, pro všechny, co máte trable s hypotékami,...
Marcela
19. 5. 2015, 15:35
Zdravím, chtěl bych Vás poprosit o nezávazné vyplněn...
Maty
17. 7. 2013, 10:13

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená