FinExpert.e15.cz

Hypotéky: Podzimní „soutěž“ o nejnižší úrok

Nejen snižováním úrokových sazeb, ale také větší dostupností hypoték lákají nyní banky klienty.
Hypotéky: Podzimní „soutěž“ o nejnižší úrok

Boj o zákazníka je neúprosný, a tak nyní můžete získat úrok i pod čtyři procenta.  „Sazby se od září sníží v průměru o 0,2 až 0,3 %, v některých institucích ale půjdou o více než jedno celé procento dolů. Zároveň odhadujeme, že díky uvolnění metodiky banky poskytnou o tři až pět tisíc hypoték více, než kdyby zachovaly poměrně přísná pravidla z první poloviny roku,“ potvrzuje Tomáš Prouza, ředitel péče o klienty Partners.

Česká národní banka sice začala vysílat signály o chystaném zvyšování sazeb, konkurenční boj a snaha pořádně rozproudit hypoteční boom však bude ještě nějakou dobu silnější. Pro ty, co si chtějí vzít hypotéku, tak budou následující dva měsíce tou správnou chvílí.

Co se týká změn v metodice schvalání hypotečních úvěrů, Tomáš Prouza říká: „Jedná se především o zmírnění přísných pravidel při výpočtu bonity klienta, při dokládání faktur u výstavby nebo při refinancování.“

Co si na vás banky připravily

Začátkem září se téměř rozthl pytel se změnami úroků a podmínek. Tak například Komerční banka teď nabízí hypotéku s úrokem od 3,95 procenta, pokud se rozhodnete pro tříletou fixaci. Maximální výše hypotečního úvěru je 85 procent hodnoty zastavované nemovitosti.  Tato nabídka je platná pro žádosti o hypotéky podané do 30. září.  Nově také u flexibilní hypotéky od Komerční banky budete mít možnost předčasného splacení až 20 % z původní výše hypotéky zdarma. Podmínkou je předchozích minimálně 12 řádných měsíčních splátek.

Snadnější bude také u Komerční banky prokazování bonity. U žadatelů, kteří si nechávají na účet u ní zasílat svůj příjem, bude stačit, aby tito klienti měli pravidelný příjem po dobu minimálně šesti měsíců od identifikovaného zaměstnavatele. Do teď bylo nutné doložit potvrzený formulář o příjmu. Novinkou je i zálohové čerpání hypotéky na výstavbu rodinného domu. Čerpání hypotéky probíhá bez dokládání faktur přibližně v pěti splátkách. Banka ale bude kontrolovat průběh výstavby sérií osobních návštěv.

Speciální nabídku má také LBBW Bank. Do konce října můžete získat hypotéku s úrokem 3,99 % pro úvěr do 70 % hodnoty nemovitosti, respektive 4,29 % pro úvěry nad 70 procent hodnoty zastavované nemovitosti. Podmínkou pro získání této sazby je 4letá fixace, zřízení Konta 5 za 50 a čistý příjem domácnosti alespoň 25 000 Kč čistého.

3 % u UniCredit Bank

Mnoho novinek připravila i UniCredit Bank. U hypoték do 85 % odhadní ceny nemovitosti bude možné čerpat úvěr bez nutnosti dokládání faktur, pouze na základě zprávy o stavu výstavby či tzv. stavebních dohlídek. Do dnešního dne tuto variantu výstavby umožňovali v Raiffeisenbank, Hypoteční bance a České spořitelně. UniCredit také nově akceptuje i příjem doložený na základě nové, ještě neprodlužované pracovní smlouvy na dobu určitou u některých profesí: učitel, lékař, voják, zdravotní sestra a dalších.

UniCredit Bank také změnila úrokové sazby. Základní fixní sazbu 4,6 % umí prý banka snížit až na 4 %. K tomu je ovšem potřeba mít v bance potřebný měsíční obrat (závislý na výšce hypotéky), sjednané pojištění schopnosti splácet úvěr a kreditní kartu. Banka přistoupila i k dalšímu snížení úrokové sazby u úvěrového produktu Převratná hypotéka, tedy letošní novinky s pohyblivou úrokovou sazbou. S platností od 1. září 2010 mohou klienti získat tuto hypotéku s úrokem 3,0 %. Tato úroková sazba platí v případě, že klienti uzavřou jednorázově placené úvěrové pojištění Cardif a převedou do banky svůj platební styk. Převratná hypotéka bez pojištění a převedení plateb je nyní za 3,3 %.

Měsíční splátka úvěru ve výši 1,5 milionů Kč se splatností 30 let pak při úroku 3 % vyjde na 6 325 Kč. Pro srovnání třeba u Hypoteční banky ovšem s fixní úrokovou sazbou 4, 69 % na pět let vychází měsíční splátka podle internetové kalkulačky na 7 771 Kč. Nabídka UniCredit Bank vypadá velmi dobře, ovšem je důležité si uvědomit, že se jedná o plovoucí úrokovou sazbu. V současné době je situace pro pohyblivé sazby opravdu výhodná. Ovšem ne-fixní úrok přináší riziko, že vám sazba a tedy i splátka může v budoucnu kdykoli stoupnout.

Rychlejší schválení

Česká spořitelna vsadila především na lákadlo nižších úrokových sazeb, které se začátkem září snížila o více než jedno procento. Svým klientům také garantuje schválení hypotečního úvěru a vyhotovení smluvní dokumentace do 48 hodin po předání úvěrové složky. „To může být zajímavé hlavně pro případy refinancování, kdy s klienty většinou hrajeme o čas,“ říká úvěrová analytička Partners Lucie Drásalová.

Například však Hypoteční banka a Raiffesisenbank nechystají úrokové sazby snižovat. „Nyní nevidíme jakýkoliv ekonomický důvod ke snižování sazeb,“ uvedl mluvčí banky Tomáš Kofroň. Slevy banka klientům nabízí vždy v polovině října na tradičních hypotečních dnech.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená