FinExpert.e15.cz

Hypotéky: Ocenění bytu je možné i na pobočce

Hypotéční novinka slibuje zájemcům o byt snadný přístup k hypotéce. Jak vypadá?

Hypotéky chceme, srozumitelnost pokulhává

Podle průzkumu společnosti Factum Invenio, který byl provedený mezi potencionálními zájemci o hypotéku, je šíře nabídky hypoték je dostatečná (76 %). Více jak polovina z nich si stěžuje, že vyřízení hypotéky není jednoduché (53 %) a špatnou srozumitelnost nabídek pro běžného člověka uvádí 46 % respondentů. Přes 88 % dotazovaných by si přálo hypotéční úvěr na míru. Rychlost jednání je pátou nejdůležitější vlastností při výběru banky pro sjednání hypotéky, patří tedy mezi důležité faktory (po výši úrokové sazby a poplatků, kvalitě poradenství a výši úvěru).

Expresně, zn. na počkání

Hypotéky sjednané na počkání začínají pozvolna konkurovat běžným hypotékám. Všechny mají společné omezení v podobě maximální částky a často i v účelu úvěru. Nedávno představila expresní vyřízení hypotéky GE Money Bank, v srpnu zavedla Hypotéku na počkání Česká spořitelna. Nyní přichází s úzce specializovanou novinkou Hypoteční banka.

Ocenění bytu na pobočce

Novinka od HB nabízí zrychlený proces při oceňování bytu, na ostatní nemovitosti se však nevztahuje. Ocenění je zdarma, není nutná schůzka s odhadcem a žádost o hypotéku lze po doložení dokladů dodat již při první návštěvě. Ušetříte tedy čas a peníze nutné se zajištěním ocenění bytu, doložení dalších dokladů se však nevyhnete.

Výpočet ceny bytu probíhá na základě podrobné cenové mapy bytů Hypoteční banky. Ta používá vazbu na lokalitu, velikost podlahové plochy a další cenotvorné parametry (technický stav domu, bytu, podlaží a vztah k pozemku). Data se zpracovává pomocí softwaru (dotazníku) a klientský pracovník přímo v přítomnosti klienta na pobočce data zpracuje. K ocenění stačí informace poskytnuté zájemcem a základní podklady (list vlastnictví, smlouva o smlouvě budoucí kupní či kupní smlouva).

Využití s omezením

Službu expresního ocenění bytu lze využít jen pro byty ve všech městech sledovaných Hypoteční bankou. Těch je nyní 119 a jsou to téměř všechna města nad 10 tis. obyvatel a všechny obce okresů Praha-východ, Praha-západ a Brno-venkov. Zjednodušené ocenění lze získat na koupi stávajícího dokončeného bytu vč. příp. parkovacích míst, garáží a předzahrádek. V návaznosti na to lze získat úvěr až do 85 % hodnoty nemovitosti a výše úvěru nesmí překročit 5 mil. korun. Ocenění průměrného bytu stojí okolo 2 500 – 3 000 korun, takže tuto částku u HB zájemce ušetří.

Příklady ocenění:

Novostavba bytu, projekt FINEP Harfa, Praha 9 – Vysočany

  • Byt 2+kk, 51 m2 byt, 7,8 m2 lodžie, 2. nadzemní podlaží, 1 garážové stání
  • Celková kupní cena: 2 228 065 Kč
  • Stanovená zástavní hodnota bytu vč. gar. stání: 2 102 000 Kč (tj. 94 % kupní ceny)

Starší byt ve Vsetíně

  • 3+1 zděný byt, 62,5 m2 byt, 2,10 m2 balkon, 1,9 m2 sklep; dům po částečné rekonstrukci (nová okna), v bytě zrekonstruované soc. zařízení, byt v 2. patře
  • Kupní cena: 770 000 Kč
  • Stanovená zástavní hodnota bytu: 770 000 Kč (tj. 100 % kupní ceny)

Vyplatí se?

Banky se o zájemce o hypotéku předhánějí v nabídkách. Každá má však své klady i zápory. Jednodušší ocenění bytu postupně HB zavede i u svých partnerů, kde svoje hypotéky prodává, tj. u ČSOB, Poštovní spořitelny a Citibank. Nevýhodou je omezení hypotéky na max. 85 % hodnoty nemovitosti. Přestože si u konkurence musíte ocenění nemovitosti (bytu) zaplatit, konkurenční banky vám ochotně zajistí odhadce při často 100 % hypotéce.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená