FinExpert.e15.cz

Hypotéky jsou nyní velmi úspěšné a nadále porostou

Po lednovém propadu a únorové stagnaci se v březnu začalo hypotékám konečně dařit. Zatímco počet i objem poskytnutých hypotečních úvěrů byl v únoru téměř stejný jako v lednu, v březnu byly hypoteční banky velmi úspěšné. Počet i objem hypoték vzrostl o více než padesát procent.
Hypotéky jsou nyní velmi úspěšné a nadále porostou

V březnu sjednalo jedenáct bank, které poskytují do FINCENTRUM HYPOINDEXU svá data, celkově téměř 5 400 nových hypoték. Průměrná výše nově sjednávaných hypotečních úvěrů dosáhla 1 466 000 korun a oproti předchozímu měsíci se zvýšila o 21 000 korun. Na tom, že se v březnu hypotékám dařilo tak dobře, má jistě podíl i letošní dlouhá zima, která odsunula novou stavbařskou sezonu až na jaro. Na tom však není nic neobvyklého, leden a únor jsou každoročně pro hypotéky obdobím útlumu. Úrokové sazby oproti únoru poklesly v průměru o jeden jediný bazický bod. Po rychlém podzimním růstu tak v celém prvním čtvrtletí setrvávaly na téměř konstantní hodnotě.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum
*vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry

Hypoteční novinky bank

V polovině dubna představily své hypoteční novinky GE Money Bank a Poštovní spořitelna.

Akční hity GE Money Bank

V rámci nabídky hypoték, kterou banka označila jako „Akční hity“, mohou klienti získat hypoteční úvěr s nízkou úrokovou sazbou 2,59 % p.a. s roční fixací. Sazba je garantovaná pro všechny klienty ve stejné výši. Hypotéku lze sjednat v objemu 300 000 až 3 mil. korun, splatnost lze zvolit na pět až třicet let. Akce je časově omezena, žádost o úvěr musí být podána do konce června.

Ge Money Bank tuto nabídku směruje především na ty zájemce o financování bydlení, kteří jsou přesvědčeni, že hypotéka je pouze pro lidi s vysokými příjmy a že oni si ji nemohou dovolit. Banka proto touto akcí komunikuje především výhodnou výši splátky, která je pro klienty názornější než samotná úroková sazba. Zdůrazňuje, že splátka může být u milionové hypotéky se sazbou 2,59 % nižší než 4 000 korun. Jenže této výše dosahuje pouze tehdy, kdy je doba splatnosti sjednaná na třicet let. Což je doba dosti nestandardní, hypotéky se sjednávají nejčastěji na dobu do dvaceti let. Úrokové náklady delších hypoték jsou zbytečně vysoké. Při délce splatnosti sjednané na dvacet let by tato splátka dosahovala výše 5 343 koruny. Navíc je třeba myslet na to, že jde o sazbu roční, takže se její výše může již za rok zvýšit.

Pro hypotéku i na poštu

Poštovní spořitelna ve spolupráci s Hypoteční bankou uvedla na trh hypoteční úvěr, který bude k dispozici vedle 14 Finančních center PS také na 75 vybraných poštách. Jejich počet se bude postupně zvyšovat. Banka uvádí, že se jedná o přepážky, které se zcela vyrovnají bankovním a že hypotéku budou prodávat speciálně vyškolení pracovníci České pošty.

Podobně jako Ge Money Bank chce tímto produktem oslovit klientelu, která se k hypotékám prozatím staví poněkud zdrženlivě v obavě, že si ji nemůže dovolit. Poštovní spořitelna proto chce svou Červenou hypotéku postavit především na „dostupnosti a jednoduchosti, tak aby jí rozuměl naprosto každý zájemce“. Hypotéka je nabízena v účelové a neúčelové verzi, účelová začíná na částce 300 tisíc korun, minimální výše americké hypotéky je snížena až na 200 tisíc korun. Fixace úrokových sazeb činí vždy 5 let, dobu splatnosti lze volit v rozmezí 5 až 30 let (u americké do 20 let), financovat lze nejvýše 70 % nemovitosti.

Následující tabulka porovnává výsledky dvou uplynulých měsíců:

Porovnání výsledků za únor a březen 2006 (údaje platí pro fyzické osoby):
Výsledky za měsíc: Březen 2006 Únor 2006
všechny fixace Všechny fixace
FINCENTRUM HYPOINDEX 4,11% 4,12%
Změna oproti minulému měsíci  - 1 b.p.* - 1 b.p.
Průměrná výše hypotéky (Kč) 1 466 000 1 445 000
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 120 6 125
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 454 7 459
Účelovost úvěrů  
Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 69% 71%
Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 24% 21%
Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 7% 8%

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená