Na tento problém upozornila i některá česká média, která tak otevřela otázku, zda-li se něco podobného nemůže stát i v České republice.
„Aktuální problém nesplácených hypotečních úvěrů v USA se týká především některých států na americkém středozápadě,“ říká Jan Urban, člen představenstva AHM, a pokračuje: „Bez započtení těchto států by se procento předčasně ukončených hypoték pohybovalo dokonce pod dlouhodobým americkým průměrem. Navíc problém s nesplácením úvěrů se v USA týká hlavně tzv. ‚sub-prime’ hypoték, které jsou zaměřeny na rizikovější část amerického obyvatelstva, zejména na klienty, kteří měli historicky problémy se splácením svých úvěrů; nejde tedy o klasické hypoteční produkty, jaké známe z České republiky.“
V České republice je hypoteční trh mnohem konzervativnější. Jak uvedla v pátek pro Českou televizi tisková mluvčí AHM, Petra Horáková Krištofová, zdejší banky se orientují zejména na bonitní část veřejnosti, která se při žádosti o úvěr prokazuje svými příjmy a prochází složitými scoringy. „České banky zatím nenabízí produkty rizikové části obyvatelstva, proto nehrozí, že by za stávající situace došlo k významnému zvýšení tzv. hypoteční delikvence,“ říká Horáková Krištofová a dodává: „Český hypoteční trh je oproti tomu americkému stále v plenkách, proto situaci v USA a v Česku nelze srovnávat.“
Hypoteční delikvence v ČR se pohybuje v rozmezí 1 – 2%, což je mnohonásobně méně než například u spotřebních úvěrů. Hlavním z důvodů takto nízké hodnoty hypoteční delikvence, která je srovnatelná s jinými vyspělými evropskými státy, je právě nutnost prokazovat bance své příjmy.