FinExpert.e15.cz

Hypotéky bez zajištění

Tvrdá konkurence na hypotéčním trhu nutí banky neustále vymýšlet dalši novinky a chytáky.
Hypotéky bez zajištění
Od listopadu už nemusíte mít ani hypotéku zajištěnou. Po hypotéce bez doložení příjmů, kterou nabízí Česká spořitelna, tu máme další nabídku, tentokrát z dílny Hypoteční banky. Nejde však o klasickou hypotéku, tu získáte později.

Když si vyhlédnete nemovitost, která se vám líbí a potřebujete ji zaplatit ihned, budete v zoufalé situaci, pokud dostatečnými prostředky nedisponujete. Přitom nemusí jít o neuváženou koupi. Může se vám běžně v životě naskytnou unikátní příležitost koupě nemovitosti, která je časově omezena. Pak platí známé přísloví o tom, kdo dřív příjde. Zajištění úvěru je přitom základním předpokladem pro získání hypotéky. Zástavní právo k nemovitosti ve prospěch banky musí být zřízeno vždy, někdy však toto opatření velmi omezuje. Může se vám přihodit, že například v rámci privatizace kupujete byt od obce nebo si pořizujete družstevní byt, který bude až následně převeden do osobního vlastnictví.

Úvěr před hypotékou

Novinka od Hypoteční banky umožňuje získat peníze ještě před sepsáním samotné hypotéční smlouvy. Banka nepožaduje ani žádné zajištění a tuto službu tak uvádí jako první. Splníte-li ostatní podmínky k poskytnutí hypotéky, banka vám peníze půjčí okamžitě. Svůj investiční záměr budete financovat z prostředků předhypotečního úvěru, a ten splatíte následným hypotéčním úvěrem. Úroková sazba předhypotečního úvěru je garantovaná a jednotná pro všechny klienty a činí 6,9 % p.a. To není zrovna málo, hypotéky mají sazby nižší, ale zde hraje roli rychlost, za kterou je nutné zaplatit. Pro banku je nezajištěný úvěr i potencionálním rizikem, které se musí nutně do úrokové sazby promítnout.

Předhypoteční úvěr je vždy účelově vázaný a lze ho získat na 100 % hodnoty nemovitosti  od 300 tisíc až do 5 milionů korun. Jeho splatnost je jeden rok a splatíte ho z řádného hypotečního úvěru, který uzavřete současně s předhypotečním úvěrem. V době platnosti předhypotečního úvěru splácíte pouze úroky, jistina je jednorázově splacena až z hypotéky, kterou pak splácíte obvyklým způsobem měsíčními splátkami.

Do roka je tedy nutné mít k dispozici nemovitost, ke které je možné zřídit zástavní právo. To by již neměl být problém, protože z peněz získaných pomocí předhypotečního úvěru si můžete potřebnou nemovitost pořídit.

Poplatky

Poplatek za zpracování předhypotečního úvěru je 2 000 korun a měsíční poplatek za vedení a správu předhypotečního úvěru 150 korun.

Jakoukoliv nemovitost nekoupíte

Vzhledem k charakteru nezajištěného úvěru banka omezila výběr nemovitosti. Jednoduše lze takto financovat jen nemovitosti, kde je předpoklad, že prodejce nebude dělat žádné komplikace a celý prodej a následný převod nemovitosti proběhne hladce. Všechny možnosti financování předhypotéčním úverem jsou vyjmenovány zde:

Předhypoteční úvěr lze využít pouze k těmto účelům:

  • Financování privatizace bytového fondu (koupě od obcí) až do 100 % hodnoty nemovitosti.
  • Koupě stavebního pozemku od města/obce až do 100 % hodnoty nemovitosti.
  • Koupě/privatizace bytových jednotek a rodinných domů od velkých firem až do 100 % hodnoty nemovitosti. Musí však jít o velké korporátní firmy, které odprodávají byty dosavadním nájemníkům a není možné použít tento úvěr na převod nemovitostí mezi fyzickými osobami.
  • Financování koupě bytů a rodinných domů v rámci developerských projektů až do 50 % hodnoty nemovitosti. Pak je nemovitost již ve fázi hrubé stavby, kdy může být podán Návrh na vklad prohlášení vlastníka do Katastru nemovitostí a další čerpání může být z klasického hypotečního úvěru. Čerpání hypotečního úvěru bude probíhat na základě Návrhu na vklad na prohlášení vlastníka se současným splacením Předhypotečního úvěru.
  • Družstevní bydlení až do 100 % hodnoty nemovitosti. Lze takto financovat koupi družstevních bytů bez nutnosti dávat do zástavy nemovitost v osobním vlastnictví, což je účinné řešení pro nákup bytů do družstevního vlastnictví. Je nutné předložit Návrh na vklad Prohlášení vlastníka budovy na Katastry nemovitostí s vyznačeným podáním na katastru, nabývací titul a dále dokument dokládající termíny převodu bytů do osobního vlastnictví, akceptovatelnými dokumenty jsou Zápis z členské schůze nebo potvrzení od představenstva družstva.
  • Dražby až do 85 % hodnoty nemovitosti. Lze takto financovat koupi v dražbě dobrovolné (na návrh vlastníka) i nedobrovolné (na návrh věřitele). V rámci hypotečního úvěru bude možno zpětně proplatit částku, kterou jste složili jako dražební jistinu. Je na vás, zda banku požádáte o odhad vybrané nemovitosti ještě před zahájením dražby, protože tak můžete získat určitý „manévrovací prostor“ pro licitování o ceně nemovitosti.
  • Exekuce přímým prodejem, konkurzy až do 85 % hodnoty nemovitosti.
  • Individuální výstavba – dočasné rozšíření vašich vlastních zdrojů, ale jen do 85 % hodnoty nemovitosti, maximálně 500 tis. Kč. Lze takto financovat započetí výstavby, kdy nemovitost ještě není možné zapsat do Katastru nemovitostí a nemáte prostředky na rozestavění (např. pozemek bude města nebo bude v zástavě z titulu dříve poskytnutého 100% hypotečního úvěru na koupi pozemku, případně nízká hodnota pozemku pro rozestavění). Pozemek, na kterém je prováděna individuální výstavba rodinného domu, musí být již zastaven ve prospěch Hypoteční banky. Výjimku tvoří pouze pozemky ve vlastnictví obcí nebo měst. Nelze takto ale financovat případy, kdy pozemek je možné zastavit a využít tak standardní hypotéku.
  • Individuální výstavba moderního bydlení až do 85 % hodnoty nemovitosti. To jsou například dřevostavby, ekostavby, panelové systémy, kdy průběh stavby neumožňuje zapsání rozestavěné nemovitosti do Katastru nemovitostí - většinou nedochází k fázi „rozestavěná stavba“.
Pokud potřebujete peníze získat rychle, může být nabídka Hypoteční banky dobrou konkurenční nabídkou, byť za vyšší úrokovou sazbu. Jestliže na peníze nespěcháte, máte na výběr z velké konkurence ostatních bank i stavebních spořitelen. Přestože však to vypadá, že banky peníze rozdávají na počkání, není tomu tak. Musíte samozřejmě doložit svoji bonitu, tj. že jste schopni ze svých příjmů úvěr splácet. To se každému nepodaří.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená