FinExpert.e15.cz

Hypotékám se daří jako nikdy předtím

Přestože úrokové sazby hypoték se zvýšily, na zájem o ně nepoklesl, právě naopak. Přitom můžeme očekávat další zvýšení úroků.
Hypotékám se daří jako nikdy předtím

Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU v průběhu května vzrostla o pět bazických bodů a dosáhla výše 4,27 %. Nejde o žádný dramatický nárůst, jak je patrné i z následujícího grafu, je však třeba počítat s tím, že v blízké budoucnosti se zlevnění hypoték zřejmě nedočkáme.

Centrální banka od června zvýšila své úrokové sazby, konkrétně dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,75 %. Naposledy této výše dosahovala v lednu 2003, v mezidobí byla nižší. Pro srovnání, historicky nejnižší hodnoty dosahovala dvoutýdenní repo sazba v období od května do října roku 2005, a to 1,75 %. Analytici přitom předpokládají, že ČNB zvýší úrokové sazby letos minimálně ještě jednou, jelikož se obává rizika zvýšení inflačních tlaků.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Fincentrum
*vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry

Hypoteční horečka

Počty a objemy nově sjednávaných hypotečních úvěrů se s občasnými výkyvy v průběhu času neustále postupně zvyšují, ovšem během posledních tří měsíců nabraly hypotéky skutečně nezvykle rychlého tempa. Během celého loňského roku a ještě letos v lednu a únoru se počty nových hypoték v jednotlivých kalendářních měsících pohybovaly většinou kolem pěti až šesti tisíc. V březnu to však bylo náhle 7 500 nových úvěrů, v dubnu 7 900 a během května bylo sjednáno již více než 9 400 nových hypoték v celkovém objemu 15,7 mld. korun (což znamená meziměsíční nárůst o téměř 3 mld. korun).

Je patrné, že obrovský zájem o hypoteční úvěry nesnižují ani zvyšující se úrokové sazby. Jak je vidět ve výše uvedeném grafu, po většinu měsíců roků 2005 a 2006 byly průměrné úrokové sazby nově sjednávaných hypoték nižší než jsou v současnosti. Přesto se jich nyní poskytuje mnohem více. Pro lepší představu jsou v následující tabulce uvedeny počty a objemy nově sjednaných hypoték za poslední tři kalendářní měsíce a pro porovnání stejné období loňského roku. Přestože sazby byly o dost nižší, hypotečních obchodů se sjednávalo mnohem méně.

 

Porovnání počtů a objemů sjednaných hypoték v jarních měsících roku 2006 a roku 2007
  2006 2007
březen 4,11 % 4,20 %
duben 4,02 % 4,22 %
květen 4,06 % 4,27 %
počet hypoték 15 399 24 740
objem hypoték (mld.Kč) 22 388 40 788
Zdroj: Fincentrum
Poznámka: jako úroková sazba je v tabulce uvedena hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU z příslušného kalendářního měsíce.

Postupně se zvyšuje také průměrná výše hypotečních úvěrů. Pokud bereme v úvahu všechny hypotéky bez ohledu na délku fixace úrokové sazby, jejich průměrná výše od začátku roku neklesla pod hranici 1,6 mil. korun. Pravidelně se ukazuje, že hypotéky s kratší dobou fixace si žadatelé sjednávají vyšší. Nyní v květnu činila průměrná výše hypoték s roční sazbou 1,771 mil. korun, s fixací pětiletou to bylo „pouze“ 1,467 mil. korun.

Preference fixací se v čase mění

V čase se zajímavě mění také obliba fixačních období úrokových sazeb hypotečních úvěrů. V minulosti si žadatelé sjednávali hypoteční úvěry nejčastěji s tradiční úrokovou sazbou fixovanou na pět let. Před několika lety bylo důvodem mimo jiné rovněž to, že některé banky jiné fixace ani nenabízely. Pětileté sazby jsou rovněž kompromisem mezi nízkými, ale nejistými ročními sazbami a jistějšími, ale vysokými dlouhodobými sazbami. V období nízkých úrokových sazeb si však klienti sjednávali nejraději roční fixace, nyní zase výrazně preferují fixace tříleté.

Konkrétně v květnu činil podíl úvěrů sjednaných s tříletou úrokovou sazbou téměř 40 procent z jejich celkového počtu, pětiletou fixaci si zvolilo 30 procent nových klientů. S očekáváním zvyšování úrokových sazeb v ekonomice ubylo zájemců o sazby zafixované pouze na rok – v květnu jich bylo 21 procent. Ani riziko zvyšování sazeb však nové klienty dosud nemotivovalo k sjednávání dlouhodobých fixací – z celkového počtu 9 433 bylo s desetiletou dobou fixace sjednáno pouhých 83 nových hypoték.

Vybrané květnové výsledky jsou uvedeny v tabulce:

Souhrn za květen 2007 (platí pro fyzické osoby)
Doba fixace úrokové sazby: Všechny fixace celkem 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 4,27 % 3,96 % 4,49 %
Změna oproti minulému měsíci (b.p.)* + 5* + 2 + 1
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 664 1 771 1 467
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 205 6 036 6 323
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 535 7 375 7 647
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 64 % 71 % 63 %
Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 26 % 22 % 27 %
Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 10 % 7 % 10 %
Zdroj: Fincentrum
*5 bazických bodů = 0,05 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu


FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená